2019-01-22

Jak wybrać idealny odkurzacz?

Odkurzacz jest sprzętem, z którego korzystamy bardzo często. Niezależnie od tego, czy mamy w domu zwierzęta, dzieci czy też mieszkamy sami, warto posiadać go w swoim wyposażeniu. Jaki wybrać odkurzacz, aby spełniał wszystkie wymagania twojego domu? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak prawidłowo dobrać rodzaj sprzętu do preferencji użytkownika.

Do czego potrzebujesz odkurzacza?

Z pozoru odpowiedź jest prosta – do utrzymania porządku w mieszkaniu. Jeśli jednak zagłębimy się w szczegóły, będzie nam od razu łatwiej zdecydować się na konkretny model tego sprzętu. Inne wymagania ma osoba mieszkająca na niewielkiej powierzchni bez dywanów, a inne rodzina mieszkająca w domu z dziećmi, które mają alergię.

Jeśli jednak dokonamy właściwej decyzji, będziemy mogli cieszyć się czystym i zdrowym domem bez większego wysiłku. Jaki odkurzacz nada się do domu i jakie są najpopularniejsze typy odkurzaczy?

jaki odkurzacz najlepszy

Odkurzacz workowy

To właśnie z tego typu odkurzaczami można najczęściej spotkać się w ofercie sklepów. Podczas jego pracy zanieczyszczenia trafiają do specjalnego worka, który musimy co jakiś czas wymieniać. Na rynku możemy znaleźć produkty z wkładami papierowymi lub tekstylnymi.

Odkurzacze te są najprostsze w obsłudze, a także zazwyczaj najtańsze spośród wszystkich pełnowymiarowych sprzętów. Jakie są jednak wady? Sprzęt ten nie nadaje się dla alergików, kłopotliwa bywa również wymiana worków. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że im bardziej pełny jest worek, tym siła ssąca jest mniejsza.

Odkurzacze bezworkowe

Jeśli ze względów finansowych lub ekologicznych nie chcemy zajmować się wymienianiem i wyrzucaniem worków, dobrym rozwiązaniem może okazać się produkt bezworkowy. Pyły sprzątnięte przez odkurzacz zbierają się wówczas do pojemnika, który po wypełnieniu musimy opróżnić i znów umieścić w odkurzaczu. Niektóre takie sprzęty wyposażone są dodatkowo w filtr wodny, dzięki czemu po otwarciu pojemnika pyły nie unoszą się.

Takie właśnie odkurzacze są przyjazne alergikom. Jakie są wady takiego urządzenia? Sprzęt ten jest zazwyczaj większy i droższy od tradycyjnego odkurzacza. Uciążliwa może być również konieczność sprzątania pojemnika na zabrudzenia (zwłaszcza w przypadku odkurzaczy z filtrem wodnym, gdzie trzeba to robić każdorazowo). Ten tym odkurzacza jest wprawdzie mniej popularny, niż jego workowy odpowiednik, jednak i tu znajdziemy szeroką ofertę.

Odkurzacz pionowy

Te produkty również można podzielić na workowe i bezworkowe. To, co odróżnia je od wymienionych wyżej modeli to konstrukcja – tu po powierzchni nie poruszamy się jedynie rurą, lecz całym urządzeniem, przypominającym nieco szczotkę.

To rozwiązanie jest dedykowane w szczególności osobom, które na urządzenia do sprzątania mają niewiele miejsca. Zwykle jednak odkurzacze tego typu mają ograniczoną moc silników, mają również zazwyczaj mniej końcówek roboczych. Wiele modeli występuje w wersji 2 w 1, wraz z odkurzaczem ręcznym. Sprawdź najnowszy ranking odkurzaczy pionowych.

Odkurzacz ręczny

To urządzenie do zadań specjalnych, które raczej nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego odkurzacza. Wszystkie tego typu urządzenia są bezworkowe. Odkurzacze ręczne stworzone są do usuwania brudu w niedostępnych dla pełnowymiarowych sprzętów miejscach.

Ze względu na swoje najczęstsze zastosowanie, bywają nazywane samochodowymi. Tego typu sprzęty są stosunkowo tanie i zajmują niewiele miejsca, mają jednak zazwyczaj słabą moc i niewielką liczbę dostępnych końcówek.

Odkurzacze – roboty

Stosunkową nowością na rynku są w pełni zautomatyzowane odkurzacze. Dedykowane są one osobom, które nie chcą tracić czasu na sprzątanie, a jednocześnie chcą cieszyć się czystym mieszkaniem.

Odkurzacze tego typu nie tylko sprzątają samodzielnie –  potrafią się również same ładować przez podjechanie do bazy dokującej. Sprzątanie bez wysiłku to zasadnicza zaleta tego urządzenia, ma ono jednak również pewne wady. Są to sprzęty drogie, które posiadają niewielki pojemnik na kurz. Częste czyszczenie miejsca na odpadki nas więc nie ominie.

Odkurzacze piorące

To rozwiązanie dla bardzo wymagających lub zawodowców. Za pomocą tego sprzętu możemy nie tylko odkurzać, ale i prać dywany. Urządzenie to możemy zastosować na wiele sposobów.

Niestety, ogromne gabaryty i wysoka cena zakupu mogą odstraszać. Zobacz przykładowe maszyny piorące.

Wybierz właściwie!

Jak widać, wybór odkurzacza dostosowanego do naszych potrzeb nie jest sprawą prostą. Liczba producentów, różne rodzaje odkurzaczy oraz bogata oferta rynkowa skutecznie utrudniają nam to zadanie. Dobra decyzja jednak może sprawić, że bez większego wysiłku będziecie mogli cieszyć się czasem w czystym, zdrowym domu. A wy, jaki odkurzacz polecacie?

Porównywarka cen sprzętu RTV

13 komentarze - Jak wybrać idealny odkurzacz?

 1. Do firmy sprzątającej polecam wybrać profesjonalne odkurzacze piorące firmy Viper lub Nilfisk. Bardzo dobrze się sprawdzają i są praktycznie bezawaryjne.

 2. Ulka pisze:

  odkurzacz automat to najlepszy wybór, ja mam Irobota Roomba, robi świetną robotę, sam się ładuje, sam sprząta, sam planuje sobie pracę. wszystko robi sam 😉

  1. edudamarek pisze:

   I o to chodzi! Wszystko robi się za nas, a my mamy więcej czasu dla siebie. 🙂

   1. AinsR pisze:

    zgadzam się. doceniłam ten czas jak pojawił się synek. Nawet te kilkanaście minut które spędziłabym na odkurzaniu to dużo. moja roomba czasami okazuje się prawdziwym wybawcą.

  2. aldona pisze:

   ja co prawda mam strszy model 605 ale faktycznie taki automatyk jest super, ile czasu i wysilku mniej musimy zmarnowac na posprzatanie

 3. Matylda pisze:

  A my automatycznego, roomba 980 używamy w niewielkim klubie fitness, strzał w 10, jest zawsze czysto zerowym wysiłkiem.

 4. Paweł pisze:

  a no własnie my w biurze mamy, ale wystarczyła tania E5

 5. Frodo pisze:

  zdecydowanie warto irobota, pomyślcie, że oni robią w robotyce 25 lat i sam sprzęt zdecydowanie solidniejszy

 6. Karolina pisze:

  o proszę iRobot idzie do przodu i pięknie się rozwija. Planujemy zakup w niedługim czasie.

  1. Marika pisze:

   Dokładnie, też jestem zachwycona rozwiązaniami, które roomba oferuje. u nas już zamówiona 980 🙂

 7. SandraM pisze:

  Swoją przygodę ze sprzątaniem we własnym domu zaczynałam od zwykłej miotly. Potem szczytem technologii był dla mnie odkurzacz, taki zwykły, ręczny. Od kiedy dostałam w prezencie robota roomba widzę że jeszcze niedawno siedziałam w brodziku w kwestii sprzątania. Roomba jest naprawdę super i cena też ok za taki luksus.

 8. Ferka pisze:

  Nowa technologia sprawia, że sprzątanie przestaje być przykrym obowiązkiem. Korzystajmy z udogodnień i sięgajmy po roboty sprzątające. Mam roombę i7 i szczerze polecam! Genialne urządzenie!

 9. Lalka pisze:

  Odkurzacz powinien sprzątać za nas samych. Ułatwiłam sobie życie roombą i7 i polecam ją każdemu. Świetny odkurzacz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *