2019-06-10

Co zabrać na wakacje w góry?

Wakacje to czas błogiego lenistwa, odpoczynku od codzienności i zgiełku dużego miasta. Wybieramy różne lokalizacje, w których chcemy spędzić urlop. Zwolennicy opalania decydują się często na kurorty nadmorskie, a osoby poszukujące aktywnego spędzenia czasu wybierają góry i piesze wycieczki. Należy pamiętać, iż góry to odpowiednie przygotowanie do wyjazdu. Są wymagające, nie lubią brawury i krótkowzrocznego myślenia. Zmienna pogoda, utrudnione warunki w wyższych partiach gór, powinny zmuszać każdego turystę do zadbania o właściwe wyposażenie. Podpowiemy, co zabrać na górskie wakacje, aby być dobrze przygotowanym do spędzenia urlopu w tym wyjątkowym miejscu.

Piesze eskapady

W góry wyjeżdżają zwolennicy odpoczynku biernego, którzy chcą poczuć specyficzny klimat i zrelaksować się w górskich miejscowościach, ale także aktywni sportowcy, dla których wyjście w wyższe partie gór jest prawdziwą gratką. Jedna i druga grupa osób powinna być doskonale przygotowana do wakacji.

Podstawą są zróżnicowane ubrania, przystosowane do dni ciepłych oraz chłodu, który najczęściej panuje w wyższych partiach gór. Decydując się na spacer, nawet doliną, warto wyposażyć się również w dobrej jakości buty, chroniące nas przed urazami oraz zapewniające stabilne i wygodne przemieszczanie się po kamienistym i śliskim podłożu. Zakupy pomoże sfinansować szybka pożyczka, dzięki którym zyskamy markową, sprawdzoną i trwałą odzież.

Ekwipunek górskiego turysty

Właściwy strój to w górach wyposażenie niewystarczające. Jeśli zamierzamy wybierać się na nieco trudniejsze tereny, czy wspinać na szczyty, powinniśmy zaopatrzyć się także w sprzęty, pozwalające bezpiecznie przemierzać górskie szlaki. Podstawą jest dobrej jakości termos, w którym zabierzemy herbatę, kawę lub gorącą wodę. Osoby planujące przemierzać trudne szlaki powinny zaopatrzyć się także w czekan, raki, liny i inne niezbędne wyposażenie, które najlepiej skonsultować z profesjonalnym przewodnikiem.

Musimy pamiętać również o mapie. To absolutna podstawa. Egzemplarze laminowane uchronią mapę przed wilgocią, pozwalając na swobodne z niej korzystanie w każdych warunkach pogodowych. Warto zakupić, korzystając z opcji szybka pożyczka, dobrej jakości GPS, dzięki któremu łatwo sprawdzimy swoją lokalizację i odnajdziemy właściwą drogę. Przedmioty te zdecydowanie poprawią nasze bezpieczeństwo w trudnym, górskim klimacie.

Na lato i na zimę

Wiedząc, iż w górach bardzo często występuje zmienna pogoda, a w ich wysokich partiach zalega śnieg, warto zróżnicować wyposażenie i zadbać o ekwipunek letni i zimowy. Okulary słoneczne przydadzą się wszędzie, chroniąc nas nawet od światła odbitego od pokrywy śnieżnej. Niezbędne są także dobrej jakości kremy, zawierające filtry UVA i UVB.

Aby zabezpieczyć się przed chłodem niezbędne będą również rękawiczki oraz czapka, która zakryje także uszy. Jeśli zamierzamy pozostać w górach co najmniej na jedną noc, warto także zadbać o maszynkę do gotowania, którą bez trudu dostaniemy w każdym sklepie z wyposażeniem sportowym.

Wyjazd na wakacje w góry powinniśmy poprzedzić gruntowym przygotowaniem. Wizyta w sklepach sportowych jest koniecznością. Korzystając z możliwości, jakie daje szybka pożyczka, powinniśmy zaopatrzyć się nie tylko w ubrania dostosowane do zmiennego klimatu, ale także sprzęt poprawiający nasze bezpieczeństwo. Kluczową zasadą jest bowiem szacunek do gór. I tego przede wszystkim należy się trzymać!

Porównywarka cen sprzętu RTV

1 komentarz - Co zabrać na wakacje w góry?

  1. Thomas pisze:

    Bardzo interesujący artykuł. Niektórym laikom górskich przydałby się taki poradnik. Góry to miejsce gdzie warto mieć porządny ekwipunek i być przygotowanym na wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *