2018-07-12

Zastosowanie opalarki elektrycznej – jej wady i zalety

Opalarki elektryczne to urządzenia, których nieraz brakuje w domowych warsztatach. Trzeba przyznać, że nie jest to raczej sprzęt pierwszej potrzeby, stąd jego niewielka popularność. Warto jednak bliżej przyjrzeć się tym narzędziom, gdyż cechują się one szerokim zastosowaniem. Kupując opalarkę elektryczną, należy zwrócić uwagę na jej konstrukcję i wytrzymałość, gdyż jakość tego urządzenia ma ogromny wpływ na łatwość i bezpieczeństwo jego obsługi. W tym artykule przedstawiamy główne wady i zalety opalarek oraz podpowiadamy, do czego mogą się one przydać.

Zastosowanie opalarek elektrycznych

Opalarki przychodzą z pomocą wszędzie tam, gdzie do obróbki materiału potrzebne jest podniesienie jego temperatury. Skorzystamy z nich zatem na przykład podczas usuwania warstw starego lakieru lub przy gięciu i zgrzewaniu materiałów termoplastycznych. Jeśli mamy jakieś rury do odmrożenia lub metalowe elementy do zlutowania, opalarka będzie jak znalazł. Znajdzie także zastosowanie przy zakładaniu oklein na meble, a nawet przy… rozpalaniu grilla. Jak więc widać, opalarki elektryczne to wysoce uniwersalne produkty, które pomogą nam w wielu pracach warsztatowych.

Zasada działania opalarki elektrycznej

Opalarka generuje strumienie bardzo gorącego powietrza, pod którego wpływem określone materiały stają się łatwiejsze w obróbce. O rodzaju podmuchu decydują różne nasadki wylotowe. Mają za zadanie nadać gorącemu powietrzu odpowiedni kierunek oraz kształt, co znacznie ułatwia określone prace. Do wysokiej koncentracji strumienia używa się nasadek redukcyjnych bądź stożkowych, a do wyznaczania jego granic – nasadek z bocznymi ekranami.

jak działa opalarka elektryczna

Wady i zalety opalarek elektrycznych

Opalarki elektryczne mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Poza wszechstronnym zastosowaniem wyróżniają się one łatwością obsługi oraz wydajnością. Do wad należy zaliczyć konieczność ostrożnego obchodzenia się z tym sprzętem. Choć nie emituje iskier ani płomienia, przy braku uwagi może spowodować pożar. Co więcej, przy pracy nad powłokami malarskimi i spoiwami lutowniczymi ciepło może wydzielać szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne.

Wybierając opalarkę elektryczną, warto zainteresować się modelem oferującym możliwość wyboru różnych poziomów temperatury wydmuchiwanego powietrza oraz szybkości jego przepływu. Przydać może się także funkcja zimnego nadmuchu, który szybko schładza grzałkę urządzenia. Najważniejsza jest jednak gwarancja bezpiecznej eksploatacji, gdyż ze względu na wysoką temperaturę pracy korzystanie z opalarki może skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *