2022-06-18

Jak zbadać wydajność strony lub sklepu internetowego – czyli testy obciążeniowe w praktyce

Szybkość i sprawność działania sklepu online i strony internetowej to jedne z najważniejszych czynników decydujących o komforcie ich użytkowania. Dlatego też bardzo ważne jest, aby raz na jakiś czas przeprowadzać specjalistyczne testy wydajnościowe, które ocenią jakość działania takich stron. Jak właściwie wygląda badanie wydajności strony i jakie korzyści to zapewnia? Sprawdźmy to!

Rodzaje testów wydajnościowych

Testy wydajnościowe to najlepszy sposób na to, by zweryfikować szybkość otwierania się strony oraz dostępność do innych ważnych funkcji, a także uzyskanie informacji na temat tego, jak poprawić jej wydajność. Testy takie dzieli się na kilka grup, ze względu na wielkość stosowanego obciążenia.

W testach wydajnościowych sprawdza się działanie strony na raczej niskim lub średnim obciążeniu. Dzięki temu można zweryfikować słabsze strony całego systemu. Testy obciążeniowe polegają na stosowaniu maksymalnego obciążenia. To pozwala na sprawdzenie jego pracy przy bardzo dużym obciążeniu. Ostatnim rodzajem są testy przeciążeniowe. W tym przypadku przeciążenie jest znacznie większe niż to, do którego przystosowana jest strona. Dzięki temu można zobaczyć, jak system zachowa się w sytuacji kryzysowej – czy uruchomi tryb awaryjny oraz czy następnie przywróci wszystko do normy.

Po co wykonuje się testy wydajnościowe?

Testy wydajnościowe przeprowadza się przede wszystkim w celu zbadania wytrzymałości danej strony internetowej czy też sklepu. Tak jak już wiemy, weryfikują one to, jak zachowuje się taka strona w różnych warunkach obciążeniowych. Dzięki temu można dowiedzieć się, z jaką prędkością działa i jak szybko wdrażane są wszystkie procesy. Test wydajnościowy daje nam także informację na temat tego, czy system zachowa swą stabilność w konkretnych warunkach, a tym samym, czy jest on rzeczywiście niezawodny. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że na przykład w sytuacji wzmożonego zainteresowania stroną przez użytkowników, strona bez problemu zniesie takie obciążenie.

Testy przeciążeniowe — jak je wykonać?

Wykonanie testów wydajnościowych to bardzo skomplikowany i złożony proces. Wymaga to nie tylko specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia, ale i wykorzystania wysoce zaawansowanych oprogramowań, służących do weryfikacji takich parametrów. Dlatego też chcąc sprawdzić wytrzymałość strony lub sklepu internetowego, najlepiej skorzystać z pomocy firmy, która się w tym specjalizuje.

Materiał zewnętrzny

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *