2023-10-19

Jak znaleźć gniazdo moli ubraniowych?

Mole ubraniowe w szafie to natrętny i bardzo szkodliwy insekt, który potrafi zrujnować najlepsze ubrania. Mól włosienniczek – tak fachowo nazywa się szkodnik – dziurawi swetry, tapicerkę, pościel, dywany – wszystko, co zawiera włókna. Jak zlokalizować źródło moli ubraniowych. Jak się ich pozbyć na dobre?

Jak rozpoznać, że mole ubraniowe się pojawiły?

Co ciekawe, dorosłe osobniki moli nie żerują. Ich jedynym zadaniem jest  kopulacja i złożenie jaj. Potem najczęściej giną. Z jaj wykluwają się jednak gąsienice (mól jest motylem nocnym), które wygryzają dziury w ulubionych koszulach, swetrach, kurtkach i pościeli. Jeśli zauważysz więc dziurki w ubraniach i tekstyliach oraz charakterystyczny pył, który powstaje po strawieniu tkaniny przez mola – wielce prawdopodobne, że masz do czynienia z trudnymi do wytępienia szkodnikami.

Oczywiście zauważenie samego mola lub larwy to świadectwo pojawienia się moli ubraniowych. Możesz też zastawić specjalną pułapkę na mole ubraniowe, która nie wytępi insektów, ale pozwoli ocenić skalę problemu.

Gniazdo moli – jak je znaleźć?

Samica potrafi złożyć nawet 50 jaj. Zwykle gniazdo moli ubraniowych kryje się w zakamarkach szafy lub na samych ubraniach – w mankietach, kołnierzykach, zagięciach odzieży. Gniazdo przypomina proszek. Samo jajo ma wielkość główki od szpilki. Gdy zlokalizujesz gniazdo, zniszcz je i wyrzuć, a pozostałą odzież dokładnie wypierz w wysokiej temperaturze.

Jak pozbyć się moli ubraniowych?

Odstraszająco działają na nie intensywne zapachy, na przykład saszetki zapachowe o aromacie lawendy, cytryny, trawy cytrynowej, goździków czy ziela angielskiego. Przewietrz szafę i wypierz wszystkie ubrania – rekomenduje się pralnie chemiczne. Jednak gdy mól już pojawi się w domu, bardzo trudno go samodzielnie wytępić.

Trzeba mieć świadomość, że mole potrafią się bardzo szybko rozmnażać, a ich gniazda są trudne do lokalizacji – potrafią zrujnować niejedną garderobę! Tak samo sytuacja wygląda, gdy w domu pojawią się mole spożywcze. Ich wytępienie z kuchni i spiżarni jest wyjątkowo trudne dla amatorów. Gdy zauważysz jednego osobnika albo świadectwo działania larw, zgłoś się od razu do firmy DDD, która przeprowadza profesjonalną dezynsekcję całych pomieszczeń, mieszkań i budynków.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *