Tellurek bizmutu
Tellurek bizmutu (Bi2Te3) osiąga masę 800,761 g/mol i przyjmuje postać szarego proszku. Jego gęstość wynosi 7,7 g/cm, a temperatura topnienia 585 stopni w skali Celsjusza. Komórka elementarna tellurku bizmutu posiada strukturę trygonalną. W postaci naturalnej występuje niezmiernie rzadko. Jest półprzewodnikiem, który po domieszkowaniu antymonem lub selenem, staje się istotnym materiałem termoelektrycznym.
Wykorzystuje się go głównie w chłodzeniu lub przenośnych generatorach prądu.
Współcześnie naukowcom udaje się poprawić efektywność materiałów opartych na tellurku bizmutu, poprzez tworzenie struktur o zmniejszonym jednym lub większej ilości wymiarów – na przykład nanodrutów czy cienkich powłok. W jednym z takich przypadków półprzewodnik typu n wykazał podwyższony współczynnik Seebecka (stosunek napięcia do różnicy temperatury) .
W innym przypadku wykazano wysoki opór właściwy tellurku bizmutu – 1,1×10 S-m/m zbliżony do wartości przyjmowanej przez szkło.
Ze względu na swoje właściwości, tellurek bizmutu jest materiałem wykorzystywanym między innymi do produkcji termoelementów, w tym również ogniw Peltiera.