Konsola gier wideo XBOX 360 – Informacje serwisowe i naprawa błędów
XBOX to konsola gier wideo opracowana i produkowana przez firmę Microsoft Corporation. Sprzedaż konsoli rozpoczęła się w 2001 roku. W listopadzie 2005 r. w sprzedaży pojawiła się nowa wersja Xboxa – konsola XBOX 360. Wyświetlacz konsoli składa się z czterech diod LED umieszczonych wokół przycisku włączającego urządzenie. Kolor świecenia diod sygnalizuje stan pracy konsoli. W artykule zebrano informacje dotyczące stanów pracy konsoli wskazywanych przez diody LED oraz sposoby postępowania przy wystąpieniu błędów w pracy konsoli. Na rysunku 1 przedstawiono rozmieszczenie i sposób numerowania diod LED wykorzystany w opisie.
Sygnalizacja stanów pracy konsoli
1. Diody 1, 2, 3, 4 migają w kolorze czerwonym
Przyczyna: brak połączenia kabla AV.
Postępowanie:
- sprawdzić połączenia kabla AV,
- odłączyć kabel i przyłączyć go ponownie,
- jeżeli diody nadal świecą w kolorze czerwonym, wyczyścić metalową obudowę kabla AV,
- jeżeli kabel jest poprawnie podłączony, a diody nadal świecą w kolorze czerwonym, należy wymienić kabel AV.
2. Diody 1, 3, 4 migają w kolorze czerwonym
Przyczyna: uszkodzenie konsoli.
Postępowanie:
- wyłączyć i włączyć konsolę,
- jeżeli ponowne włączenie nie rozwiąże problemu, wyłączyć konsolę, odłączyć zasilanie i kabel AV od konsoli,
- odłączyć zasilacz od sieci zasilającej,
- podłączyć wszystkie kable ponownie i włączyć konsolę. Jeżeli powyższe kroki nie rozwiążą problemu, odłączyć twardy dysk od konsoli (jeżeli jest stosowany) i włączyć konsolę. Jeżeli nie wyświetla się błąd, wyłączyć konsolę, podłączyć twardy dysk ponownie i włączyć konsolę. Należy także sprawdzić świecenie diody LED w zasilaczu. Jeżeli konsola jest włączona, to dioda LED zasilacza powinna się świecić na zielono. Jeżeli błąd jest wyświetlany nadal, nastąpiło uszkodzenie konsoli.
Poniżej opisano sposób naprawy konsoli w przypadku świecenia się diod 1, 3, 4 na czerwono.
Naprawa konsoli.
W konsoli zastosowano dwa procesory: graficzny i główny. Oba chłodzone są radiatorami.
Sposób mocowania radiatorów w konsoli XBOX 360
Sposób mocowania radiatorów procesorów stosowany w konsoli gier XBOX 360 nie pozwala na wystarczające odprowadzania ciepła. W rezultacie temperatura w obudowie konsoli znacznie wzrasta w czasie używania konsoli. Wzrost temperatury powoduje, że płyta główna odkształca się (wygina) i punkty lutowania obudów BGA procesorów odrywają się od płyty. Objawem przegrzania się płyty jest świecenie trzech czerwonych diod na froncie konsoli.
Docisk radiatorów do procesorów jest nierównomierny, co powoduje odkształcanie się płyty pod wpływem ciepła.
W nowych wersjach konsoli „Elite” Microsoft zastosował klejenie narożników procesora do płyty, ale czas pokaże, czy to rozwiązanie będzie wystarczające.
Opisywany w artykule sposób naprawy polega na zapewnieniu równomiernego docisku radiatora do procesora. Zapobiega to odkształcaniu się płyty i powoduje poprawę odprowadzania ciepła z procesora.
Do wykonania modyfikacji potrzebne będą następujące narzędzia i materiały:
- wkrętak do śrub Lorx T8,
- wkrętak do śrub Torx T10,
- podkładka płaska 5mm metalowa o grubości 0.71-Imm-8 sztuk,
- podkładka płaska nylonowa o grubości 0.71-lmm – 16 sztuk,
- śruby 5mm x 0.8mm x 10mm – 8 sztuk,
- dobrej jakości pasta termoprzewodząca np. „Arctic Silver Thermal Compound”,
- cienki śrubokręt lub metalowa szpilka,
- cienki patyczek drewniany.
Uwaga: Wymiar śrub zastosowanych w modyfikacji jest bardzo ważny.
Otwieranie obudowy i wyjęcie płyty głównej
1. Odczepić panel czołowy konsoli – włożyć palec w pokrywę portów USB z prawej strony konsoli i podważyć panel. Panel powinien łatwo odczepić się od obudowy.
2. Usunąć nalepkę gwarancyjną firmy Microsoft. Zakładamy, że naprawiana konsola jest już po trzyletnim okresie gwarancyjnym.
3. Odczepić osłony wentylacyjne umieszczone na obu bokach konsoli.
Osłony mocowane są za pomocą zaczepów do górnej i dolnej części obudowy. Zaczepy można zwolnić wsuwając cienki śrubokręt w odpowiednie otwory wentylacyjne obudowy. Po podważeniu kilku zaczepów można zdjąć osłonę. Przy zdejmowaniu lewej osłony konieczne jest odklejenie gumowej nóżki, która zasłania jeden z otworów zaczepów. 4. Usunąć plastikowe części obudowy – górną i dolną.
Z przodu plastikowe części obudowy mocowane są na 4 zaczepach, z tyłu na 7 zaczepach. Podważyć 4 zaczepy z przodu konsoli i lekko podnieść dolną część obudowy. Wsuwać po kolei śrubokręt w zaczepy z tyłu obudowy i nacisnąć na zaczep – powinien być słyszalny klik przy zwalnianiu zaczepu.
Jeżeli wszystkie zaczepy zostały zwolnione, można zdjęć dolną plastikową pokrywę obudowy.
Po zdjęciu dolnej plastikowej obudowy odsłoni się metalowa pokrywa, na której jest 14 srebrnych i 8 czarnych wkrętów. Wszystkie te wkręty należy wykręcić używając odpowiednich wkrętaków Totx. Po wykręceniu śrub odwrócić konsolę i podnieść górną plastikową część obudowy.
5. Wyjąć napęd DVD.. Wystarczy go podnieść i odłączyć dwa wtyki – zasilanie i kabel Sata.
6. Odłączyć moduł panelu sterowania od płyty głównej. Odczepić białą osłonę przycisku włączającego konsolę i odkręcić trzy śruby Torx T8. Wyjąć moduł.
7. Wyjąć osłonę wentylatora i wentylator odłączając jego kable od płyty głównej.
8. Wyjąć płytę główną.
Montaż radiatorów
Na płycie widoczne są dwa radiatory – jeden o niskim profilu chłodzący procesor graficzny, drugi o wysokim profilu chłodzący procesor główny. Radiatory mocowane są od spodu płyty dwoma klipsami w kształcie litery x. Klipsy są tak ukształtowane, że dociskają płytę w środkowej części procesora i jednocześnie wyginają płytę w przeciwną stronę w miejscach, gdzie są zaczepione powodując jej odkształcenie i odrywanie się punktów lutowniczych obudów BGA.
1. Usunięcie radiatorów. Klipsy mocujące radiatory należy podważyć używając śrubokręta. Po usunięciu klipsów odwrócić płytę i delikatnie podnieść dwa radiatory.
2. Wykręcić z każdego z radiatorów cztery śruby mocujące. Nie będą one już potrzebne.
3. Bardzo dokładnie wyczyścić powierzchnie radiatorów i procesorów z resztek pasty termicznej. Można użyć do tego celu alkoholu izopropylowego. Po wyczyszczeniu na powierzchniach radiatorów i procesora nie powinno być żadnych śladów starej pasty. Powierzchnie powinny błyszczeć.
4. Posmarować powierzchnie procesorów pastą termoprzewodzącą „Arctic Silver Thermal Compound” (pasta nie powinna wylać się poza obrys górnej powierzchni procesora).
5. Przymocować radiator}’ zgodnie z rysunkiem 2. Śruby należy wkręcać w kolejności: górna lewa, dolna prawa, górna prawa i dolna lewa. Na tym etapie montażu nie dokręcać śrub do końca. Gdy wszystkie śruby są lekko wkręcone i utrzymują radiatory we właściwej pozycji, należy je wszystkie mocno dokręcić.
Podgrzewanie punktów lutowania obudów BGA. Ten proces w naprawie konsoli jest bardzo istotny. Włożyć płytę główną do obudowy, zamontować moduł panelu sterowania, zamontować napęd DVD. Napęd DVD ułożyć na niższym radiatorze procesora graficznego. Podłączyć wentylatory do płyty i ułożyć je na napędzie DVD tak, aby jeden z wentylatorów chłodził radiator procesora głównego.
Takie ułożenie wentylatora ma zapewnić lepsze chłodzenie procesora głównego w procesie podgrzewania i złe chłodzenie procesora graficznego. Procesor główny nagrzewa się znacznie szybciej niż procesor graficzny. Aby podgrzać oba procesory jednakowo w tym samym czasie, należy zapewnić lepsze chłodzenie procesora głównego i gorsze dla procesora grafiki.
Podłączyć konsolę do monitora włączyć urządzenie. Jeżeli wszystkie diody LED świecą się w kolorze zielonym, to być może dociśnięcie radiatorów śrubami poprawiło styki obudów BGA z płytą główną. Mimo tego, że diody nie wskazują błędu, dobrze jest wykonać dalej proces podgrzewania. Jeżeli diody 1, 3, 4 nadal świecą się na czerwono, to styki obudów BGA nie kontaktują z płytą i proces podgrzewania jest konieczny.
Należy teraz czekać ok. 10-15 minut, do momentu, aż tylko diody 1 i 3 będą się świeciły na czerwono wskazując błąd przegrzania płyty. W tym momencie wyłączyć konsolę.
Po podgrzaniu płytę należy wyjąć z obudowy, jeszcze raz dokręcić śruby mocujące radiatory i zmontować konsolę.
Po montażu powinny nam pozostać następujące części, które nie będą już więcej używane: dwa klipsy X i 16 śrub Torx.
Ostateczna kontrola działania konsoli
Po zmontowaniu konsoli należy ją włączyć. Teraz diody LED powinny się świecić w kolorze zielonym.
3. Diody 1, 3 migają w kolorze czerwonym
Przyczyna: przegrzanie konsoli.
Przegrzanie może nastąpić w momencie „zawieszenia się” procesora lub zamrożenia obrazu na dłuższy czas. Takie zjawisko może wystąpić na niektórych grach i jest to problem związany z grą, a nie problem związany z przegrzaniem i uszkodzeniem konsoli.
Postępowanie:
- wyłączyć konsolę na dłuższy czas, aby umożliwić jej schłodzenie. Może to trwać kilka godzin. Nie należy włączać konsoli, gdy jest ciepła,
- sprawdzić, czy wentylacja konsoli jest wystarczająca i wentylator konsoli pracuje.
Aby zapobiec przegrzewaniu się konsoli, należy zapewnić jej właściwą wentylację. Otwory wentylacyjne nie mogą być zakryte. Nie powinno używać się konsoli stojącej na miękkim podłożu (łóżko, kanapa), które może spowodować blokowanie otworów wentylacyjnych.
Nie umieszczać konsoli w słabo wentylowanych, zamkniętych miejscach. Nie umieszczać konsoli w pobliżu źródeł ciepła oraz w chłodnych i wilgotnych miejscach. Konsola jest przeznaczona do pracy w temperaturze pokojowej.
Poprawić system chłodzenia konsoli – patrz punkt 3 (diody 1,3,4 świecą na czerwono).
Jeżeli konsola jest jeszcze objęta gwarancją, należy ją wymienić w serwisie firmy Microsoft.
4. Dioda 4 miga w kolorze czerwonym
Przyczyna: uszkodzenie konsoli.
Uszkodzenie może być zidentyfikowane na podstawie błędu wyświetlanego na ekranie. Znane kody błędów wymieniono poniżej:
E45 – błąd nieznany; prawdopodobnie związany ze zmianą oprogramowania systemu.
E64 – błąd DVD.
E65 – błąd DVD często związany z tym, że napęd DVD nie zamknął się całkowicie podczas uruchamiania systemu.
E66 – błąd DVD. Model napędu DVD nie jest rozpoznawany przez system, lub wersja oprogramowania napędu DVD nie jest rozpoznawana przez system. Należy upewnić się, że napęd DVD jest w tej samej wersji, jak oryginalny napęd konsoli.
E67, E68, E69 – błąd twardego dysku. Może wynikać z uszkodzenia dysku lub uszkodzonego połączenia twardego dysku. Należy usunąć twardy dysk i uruchomić konsolę.
E71 – błąd podczas wygrywania nowego oprogramowania. Można spróbować skasować błędy konsoli (opisane dalej). Jeżeli jednak ta procedura nie usunie błędu, konieczna jest naprawa konsoli.
E72 – błąd nieznany.
E73 – błąd połączenia z siecią internetową.
E74 – błąd połączenia AV. Należy wymienić kabel. Jeżeli błąd występuje nadal, konieczna jest naprawa konsoli. E76 – błąd nieznany.
E79 – błąd twardego dysku. Może wynikać z uszkodzenia dysku lub uszkodzonego połączenia twardego dysku. Należy usunąć twardy dysk i uruchomić konsolę.
5. Diody 1, 3, 4 migają w kolorze czerwonym.
Odczyt błędów ukrytych – kod błędu nie jest wyświetlany.
W przypadku, gdy nie jest wyświetlany na ekranie kod błędu, można spróbować określić uszkodzenie konsoli na podstawie migania diod LED.
Należy włączyć konsolę i zaczekać, aż trzy czerwone diody zaczną migać. Następnie nacisnąć i trzymać wciśnięty przycisk [ SYNC ] i nacisnąć przycisk [ EJECT ]. Diody teraz wyświetlają pierwszą cyfrę ukrytego kodu.
Zwolnić przycisk [ EJECT ] i nacisnąć go ponownie. Diody teraz wyświetlają drugą cyfrę ukrytego kodu.
Zwolnić przycisk [ EJECT ] i nacisnąć go ponownie. Diody teraz wyświetlają trzecią cyfrę ukrytego kodu.
Zwolnić przycisk [ EJECT ] i nacisnąć go ponownie. Diody teraz wyświetlają czwartą cyfrę ukrytego kodu.
Zwolnić przycisk [ EJECT ] i nacisnąć go ponownie. Diody zaczynają migać jednocześnie.
Interpretacja cyfr kodu na podstawie migania diod jest następująca:
- migają wszystkie cztery diody – cyfra 0,
- miga jedna dioda – cyfra 1,
- migają dwie diody – cyfra 2.
- migają trzy diody – cyfra 3.
W ten sposób można odczytać ukryty kod błędu.
Znane kody błędów wymieniono poniżej:
0001 – problem z zasilaniem.
0002 – problem z interfejsem sieciowym,
0003 – problem z zasilaniem lub jednym z procesorów.
0010 – przegrzanie konsoli.
0011 – przegrzanie konsoli. Jeżeli błąd ten występuje po zmianie sposobu mocowania radiatorów, należy upewnić się, że wszystkie śruby mocujące radiatory są dobrze dokręcone.
0012, 0013 -przegrzanie konsoli.
0020 – prawdopodobnie przegrzanie konsoli,
0022 -błąd procesora grafiki, przegrzanie procesora grafiki.
0023 – błąd nieznany.
0101 – błąd nieznany.
0102 – błąd nieznany. Prawdopodobnie związany z niewłaściwym lutowaniem procesorów do płyty głównej lub brakiem kontaktu któregoś z wyprowadzeń procesorów. Można w takim przypadku wykonać zmianę sposobu mocowania radiatorów opisaną w p. 2. Jeżeli konsola jest objęta gwarancją, należy oddać ją do naprawy.
0103-przegrzanie procesora głównego. Postępować tak, jak w przypadku błędu 0102.
0110 – przegrzanie układu pamięci, błąd układu pamięci. Postępować tak, jak w przypadku błędu 0102.
0200, 1000, 1001, 1002 – błędy nieznane
1003 – błąd twardego dysku. Może wynikać z uszkodzenia dysku lub uszkodzonego połączenia twardego dysku. Należy usunąć twardy dysk i uruchomić konsolę.
1010 – błąd twardego dysku. Związany z utratą zawartości pamięci EPROM.
1011, 1012, 1020 – błędy nieznane.
1022 – błąd połączenia AV. Należy wymienić kabel. Może to być również błąd związany z układem scalonym enkodera.
1023 – napęd DVD nie jest podłączony.
1030, 1031, 1032, 1033 -błędy nieznane.
6. Kasowanie błędów konsoli
Należy skasować wszystkie zainstalowane gry i pamięć cache konsoli.
W tym celu należy:
- wejść w menu „System”.
- wybrać „Memory”.
- nacisnąć przycisk Y kontrolera.
- nacisnąć kolejno przyciski X. X „Left Bumper”, „Right Bumper”. X.
- na ekranie powinna być wyświetlana informacja: „Do you want to perform maintenance on your Xbox 360 storage devices?”.
- wybrać „Yes”.
Kasowanie zmiany oprogramowania konsoli, która może generować błędy:
- gdy konsola jest wyłączona, nacisnąć przycisk [ SYNC ],
- trzymając [ SYNC ] naciśnięty włączyć konsolę,
- trzymać [ SYNC ] naciśnięty w czasie uruchamiania systemu.
W czasie takiego uruchamiania systemu konsola powinna usunąć błędnie wgrane oprogramowanie i skasować błędy z tym związane.