Transformatory prądu stałego
Czy są to transformatory prądu stałego? Teoretycznie – nie. Praktycznie tak. Klasyczny transformator składa się z uzwojeń i rdzenia. Taki transformator nie może pracować przy prądzie stałym, ponieważ zasada działania klasycznego transformatora polega na reakcji cewki na zmianę napięć i prądów. Niemniej dziś mamy wokół siebie mnóstwo urządzeń, zawierających coś, co bez żadnej przesady można nazwać transformatorami prądu stałego. Nie są to jednak proste, pojedyncze elementy, tylko dość skomplikowane układy. Są to przetwornice impulsowe, często nazywane przetwornicami DC/DC. Wewnątrz zawierają one małe klasyczne transformatorki na rdzeniach ferrytowych, a do tego układy sterujące i prostujące – przykład na fotografii tytułowej.
Zazwyczaj dzięki obecności klasycznego transformatora, obwód wyjściowy jest galwanicznie oddzielony od wejściowego. Taka przetwornica zachowuje się jak transformator prądu stałego: na wejście podawane jest napięcie stałe, a na wyjściu lub wyjściach też pojawiają się napięcia stałe, zwykle o innej wartości. Są też przetwornice DC/DC o jednakowych napięciach wejściowym i wyjściowym – ich główną zaletą jest oddzielenie galwaniczne, pozwalające na różnorodne wykorzystanie. Przetwornice DC/DC są bardzo małe w porównaniu z klasycznymi transformatorami.
Zwykle w oznaczeniu takich małych przetwornic podana jest liczba wskazująca na moc, natomiast napięcia wejściowe i wyjściowe zakodowane są w postaci czterech cyfr.
Przykłady różnych przetwornic DC-DC na foto niżej. Warto pamiętać, że w tanich przetwornicach impulsowych nie ma obwodów stabilizacji i na wyjściu mogą występować niewielkie zakłócenia wysokiej częstotliwości.