Polski Blebox – oświetlenie LED sterowane smartfonem
W dzisiejszych czasach, tematy związane z ekologią i oszczędnością przeplatają się wzajemnie każdego dnia. Producenci urządzeń elektronicznych, zostali zmuszeni przez przepisy prawne oraz oczekiwania klientów do modyfikacji i rozwoju technologii, dzięki czemu dzisiaj wiele urządzeń pobiera zaledwie kilka % prądu w stosunku do urządzeń sprzed dekady. Przykładem jest klasyczna żarówka, którą zastąpiły źródła światła LED.
W większości domów, biur oraz w wielu innych obiektach, nie spotkamy już klasycznej żarówki. Wspomniane źródła światła LED pobierają nawet o 10 razy mniej prądu jak ich klasyczne odpowiedniki. Z pewnością ma to pozytywne skutki dla otaczającego nas świata oraz dla naszych portfeli.
Rozwój technologii LED przyniósł już nam wiele korzyści ale też otworzył wiele nowych możliwości. Dzisiaj możemy spotkać źródła światła w postaci taśm LED zasilanych bezpiecznym dla człowieka napięciem 12V/24V, zamienniki żarówek klasycznych z każdym gwintem, wydajne panele świetlne, czy zamienniki świetlówek. Oświetlenie LED daje nam też możliwość doboru barw światła tak aby dopasować je do danej przestrzeni.
Podstawowymi barwami światła jakie oferowane są na rynku to barwa ciepła (ok 3000K), która emituje światło bardzo zbliżone do światła pochodzącego z klasycznych żarówek, barwa neutralna (ok. 4000K), która znalazła swoje zastosowanie w wielu sferach naszego życia oraz barwa zimna (ok. 6500K). W wielu miejscach dostaniemy również różnego rodzaju „żarówki LED” , taśmy LED czy kompletne lampy oferujące nam światło kolorowe (RGB / RGBW) oraz źródła, które umożliwią nam płynne przejście od światła ciepłego do światła zimnego. Źródło LED zasilane napięciem 12/24V to niemal nieograniczona możliwość sterowania natężeniem światła!
Niemal każdego dnia ta niepozorna funkcja okazuje się bardzo przydatna i z każdym dniem powiększa grono swoich zwolenników. Możliwość regulacji natężenia oświetlenia źródeł niskiego napięcia, jest tak atrakcyjna, że producenci postanowili dostarczać nam źródła LED zasilane napięciem 230V również z możliwością ściemniania. Żarówki LED 230V z funkcją regulacji natężenia oświetlenia oznaczane są przez producentów specjalną ikoną oraz opisem Dim (Dimmerable).
Rozwój tej technologii pobudził wiele innych branż do rozwoju ponieważ pojawiła się potrzeba stworzenia lub modyfikacji urządzeń, które pozwalają kontrolować źródła światła. Dzisiaj możemy przebierać w wielu urządzeniach. Pionierzy branży AGD, firmy takie jak Philips czy OSRAM oferują spersonalizowane systemy sterowania oświetleniem, które zaskoczą z pewnością wiele osób.
Przykładem jest system Philips Hue, który w połączeniu z oświetleniem marki Philips otwiera szerokie spektrum możliwości.
Z pewnością system Hue jest jednym z najlepiej dopracowanych systemów oświetlenia, który dedykowany jest dla każdego użytkownika, jednak wiele osób niestety nie może sobie pozwolić na ten wyjątkowy system ze względu na dość wysoką cenę. Z tego powodu warto przyjrzeć się innym producentom, którzy już dzisiaj mogą nam zaoferować wiele ciekawych rozwiązań, a ich produkty są stale rozwijane.
Bardzo dobrym przykładem jest Wrocławska firma Blebox.
Co to jest Blebox?
Polska myśl technologiczna doceniana jest w wielu branżach. Z każdym dniem, pojawia się wiele osób czy firm w naszym kraju, które niczym nie odstają od tych „największych”. Wrocław może pochwalić się m.in. firmą Blebox. Firma, a za razem marka, chociaż stosunkowo młoda, od jakiegoś czasu zdobywa co raz większe uznanie na rynku. Blebox, jest producentem niewielkich jednostek, za pomocą których każdy z nas może zbudować „inteligentny system” w swoim domu.
Do czego możemy wykorzystać moduły Blebox?
Moduły tego producenta pozwalają nam stworzyć inteligentną, bezprzewodową instalację w mieszkaniu , domu, biurze, czy w hali przemysłowej. Producent, oferuje nam kilka różnych modułów pełniących różne funkcje oraz moduły, które możemy wykorzystać wg własnego pomysłu.
Urządzenia te chociaż często na pierwszy rzut oka spełniają jedną , teoretycznie prostą funkcję, w rzeczywistości dostarczają nam o wiele więcej. Blebox, stworzył serię urządzeń, którymi możemy sterować za pomocą darmowej aplikacji wBox zainstalowanej na naszym telefonie z systemem iOs lub Android.
Dzięki aplikacji, możemy sprawdzać stan danego urządzenia z dowolnego miejsca na ziemi, przy wykorzystaniu połączenia internetowego. Chociaż, dla wielu osób może wydać elementem zbędnym, to w codziennym życiu taka możliwość jest bardzo przydatna.
Opcja sprawdzania statusu danego urządzenia – np. położenia rolety okiennej przy użyciu modułu Shutterbox, okazuje się być rewelacyjnym rozwiązaniem gdy wyjechaliśmy z naszego domu, a wyjazd nieoczekiwanie się przedłużył. Jeśli jesteś z Warszawy, to polecam Dekoratornia Okien – mają fajne oferty na rolety https://dekoratorniaokien.pl/rolety.
Wystarczy telefon z aplikacją wBox, aby upewnić się, że rolety okienne są zamknięte, a jeśli nie – zamknąć je jednym kliknięciem. Przecież każdy z nas dokłada wiele starań, aby nasz dobytek był zabezpieczony przed włamaniem czy kradzieżą podczas naszej nieobecności.
Innym przykładem zwiększenia bezpieczeństwa naszego dobytku przy użyciu modułów Blebox są sterowniki oświetlenia. Jak donoszą raporty policyjne, złodziej, który planuje włamanie obserwuje wcześniej budynek przez kilka godzin lub dni. Pusty dom, okazuje się być idealnym celem. Prostym rozwiązaniem, na które wpadło już kilka firm są symulatory np. dźwięku (szczekanie psa) czy np. symulatory oświetlenia – telewizora, komputera lub po prostu oświetlenia. Więcej o zabezpieczeniach budynków – tutaj.
Banalne rozwiązanie, ale w wielu przypadkach może okazać się skuteczne.
Zamiast kupować osobne urządzenie, które miałoby pełnić funkcję świetlnego „odstraszacza”, możemy wykorzystać moduł Blebox wLightBoxS, który może symulować naszą obecność przez zapalanie i gaszenie świateł po uprzednim zaplanowaniu odpowiedniego harmonogramu, a podczas naszego pobytu w domu umożliwi nam płynne sterowanie oświetleniem.
Rodzaje sterowników
Jak wcześniej wspomnieliśmy, firma Blebox oferuje nam już kilkanaście urządzeń, a w najbliższym czasie poczęstuje nas wieloma bardzo przydatnymi nowościami.
W sprzedaży dostępne są moduły:
- GateBox – bezprzewodowy (WiFI) moduł umożliwiający sterowanie bramami czy furtkami przy użyciu aplikacji wBox.
- Shutterbox – wspomniany już wcześniej bezprzewodowy moduł do sterowania m.in. roletami okiennymi, markizami czy żaluzjami.
- wLightBoxS – moduł, pozwalający nam sterować oświetleniem 12/24V przy użyciu naszego telefonu.
- wLightBox – kolejny moduł związany z oświetleniem, który w połączeniu z aplikacją wBox oraz taśmą LED RGB(W) umożliwi nam płynną zmianę barw.
- Dimmerbox – jednostka, która w połączeniu z żarówkami 230V z funkcją ściemniania, pozwala na regulację natężenia oświetlenia.
- SwitchBox oraz SwitchBoxD – niewielkie urządzenia współpracujące z aplikacją, które znajdują różne zastosowania.
Moduły sterowane bezprzewodowo przez przekaźniki 230V.
- uRemote PRO oraz Basic – wyjątkowe, bezprzewodowe, piloty, współpracujące z modułami Blebox.
- ProxiDimmer – ciekawe urządzenie, które co prawda nie pracuje w sieci WiFi jednak daje nam wiele ciekawych możliwości i zastosowań. Moduł ten jest zbliżeniowym czujnikiem przy użyciu którego możemy sterować oświetleniem 12-24V. Krótkie dotknięcia powierzchni na której lub pod którą umieszczony jest moduł, powoduje włączenie lub wyłączenie światła a efektem dłuższego przytrzymania dłoni będzie rozjaśnienie lub ściemnienie oświetlenia.
- ReflectiveSwitch – jest to również moduł, który nie pracuje w sieci WiFi. Jego zastosowanie jest jednak również związane z oświetleniem. ReflevtiveSwitch jest niczym innym jak miniaturowym czujnikiem odbiciowym, który idealnie sprawdzi się np. jako włącznik lub wyłącznik oświetlenia 12V. Stosuje się go m.in. w szafach gdzie oświetlenie wewnątrz powinno być uruchomione tylko gdy drzwi szafy zostaną otwarte. Niewielkie wymiary tego urządzenia powodują, że jest ono stosowane najczęściej wraz z taśmami LED umieszczonymi wewnątrz profili aluminiowych.
- Twilightswitch – ilu z nas nie szukało niewielkiego czujnika zmierzchu, który wystarczy raz zainstalować i nie martwić się więcej jego działaniem a cieszyć się z możliwości jakie nam dostarcza? Twilightswitch jest modułem o bardzo małych rozmiarach, który automatycznie ustawi odpowienie natężenie światła w zależności od panującego oświetlenia w jego pobliżu. Moduł łączymy ze źródłem zasilania 12V oraz źródeł światłą 12V np. taśmą LED i możemy zapomnieć o konieczności uruchamiania oświetlenia wieczorową porą.
Sterowanie oświetleniem LED przez smartfona i wifi
Jak opisaliśmy to wcześniej, wieloma z modułów Blebox możemy sterować przy wykorzystaniu sieci WiFi oraz naszego telefonu. Producent dostarcza nam bezpłatną, intuicyjną i co dla wielu osób bardzo ważne – w polskim języku, aplikację wBox dostępną dla telefonów z systemem Android lub iOs. Pierwsza instalacja dla wielu osób przebiega bez najmniejszych problemów, a osoby, które oczekują czegoś więcej znajdą wsparcie wśród dystrybutorów firmy Blebox takich jak firma wroLED.pl, która nie tylko oferuje moduły Blebox, ale i służy profesjonalną pomocą , nagrywa filmy instruktażowe oraz prezentacje, które umieszcza następnie na swoim Blogu i portalu YouTube.
Przykładowy poradnik Blebox.
Zaletą urządzeń działających w sieci WiFi jest fakt, iż dostęp do nich mamy z dowolnego miejsca na świecie jeśli tylko prawidłowo przeprowadzimy instalację danego modułu. Przy użyciu telefonu, łączymy się z siecią WiFi danego modułu, uruchamiamy aplikację wBox, wprowadzamy hasło do naszej lokalnej sieci WiFi i od tego momentu możemy sterować urządzeniem.
Jeśli tylko nasz Router ma dostęp do sieci zewnętrznej to modułem Blebox sterujemy przebywając poza obszarem naszej sieci Lokalnej! Ta szybka instalacja, jest sporym udogodnieniem gdyż nie musimy już się martwić takimi aspektami jak zmienne IP czy przekierowanie portów Routera.
Ile kosztują moduły Bleboxa?
Na początku artykułu, przytoczyliśmy przykłady kilku dobrych systemów służących do sterowania oświetleniem jednak dla wielu osób ich cena może się okazać za wysoka.
Twórcy marki Blebox, starają się aby cena ich modułów była nieco bardziej przystępna dla każdego. Osoby, interesujące się tematyką inteligentnych budynków, z pewnością zdają sobie sprawę, że większość tego typu systemów wymaga jednostki centralnej, której koszt zaczyna się od 300 zł a górna granica potrafi nawet przekroczyć kilkanaście tysięcy złotych.
Często zdarza się również, że już na samym początku musimy określić dokładnie czego oczekujemy od systemu, ile podzespołów wejdzie w skład systemu itd. To również wiąże się ze sporymi kosztami już na początku lub na końcu inwestycji. Przy wykorzystaniu modułów Blebox unikamy tych wszystkich kosztów i odgórnego planowania. Urządzenia nie potrzebują jednostki centralnej, a za razem oferują nam takie możliwości jak ustawianie harmonogramu pracy czy podgląd statusu przez aplikację wBox.
Każdy z nas może zacząć od jednego modułu i z czasem rozbudować system o kilka lub kilkadziesiąt następnych. Moduły marki Blebox możemy zakupić w kilkunastu sklepach – np. we wcześniej wspomnianym sklepie wroLED.pl, który ma również swój punkt stacjonarny. Ceny modułów Blebox są utrzymywane przez dystrybutorów na jednakowym poziomie i oscylują w granicach od 89 zł do 269 zł brutto.
Podsumowując, jak wiesz na rynku jest wiele ciekawych marek oferujących różne rozwiązania, które umożliwią Ci sterowanie oświetleniem lub stworzenie inteligentnej instalacji budynkowej.
Atrakcyjna cena, darmowa aplikacja, wiele modułów, którymi możemy sterować przy użyciu telefonu komórkowego oraz sieci WiFi, dostęp do urządzeń niemal z każdego miejsca na ziemi, profesjonalna pomoc zarówno ze strony producenta jak i dystrybutorów oraz ciekawe plany firmy Blebox sprawiają, że możemy Ci polecić produkty tej marki.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym wroLED,
ul. Grota Roweckiego 168/1, 50-001 Wrocław, tel. 519 337 057 shop@incorsklep.pl,
strona www: https://www.wroled.pl
w dzisiejszym świecie powinno się zainwestować w nowoczesny i inteligentny dom, pozdrawiam 😉