2019-09-04

Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij to z gniazdka! Jakie urządzenia pochłaniają najwięcej prądu?

Opłaty za energię elektryczną to jedne ze stałych składowych wydatków większości osób. Często okazuje się, że są one wyższe niż przypuszczaliśmy. Powodem mogą być liczne sprzęty podłączone do prądu, nawet wtedy, kiedy z nich nie korzystamy. Sprawdź, które urządzenia pozostawione w trybie czuwania mogą zwiększyć koszty i – jeśli to możliwe – odłącz je z sieci.

W trybie stand-by

Wiele używanych na co dzień sprzętów wymaga ciągłego podłączenia go prądu. Dotyczy to przede wszystkim AGD – lodówka, piekarnik, czy płyta indukcyjna są najczęściej włączone do kontaktu na stałe. W naszych mieszkaniach znajduje się jednak sporo innych urządzeń, głównie elektronicznych, które gdy z nich nie korzystamy, przechodzą w tryb czuwania, czyli tzw. „stand by”. Jest on bardzo wygodny, ponieważ pozwala na szybie uruchomienie ich, np. przy użyciu jedynie pilota, jednak musimy pamiętać, że wiąże się to z tzw. cichym pobieraniem prądu. Oznacza to, że nasze sprzęty niby nie działają, a jednak pozostając podłączone do sieci, cały czas pobierają energię. Jej ilość jest mniejsza niż podczas pracy na pełnych obrotach, jednak jeśli ją zsumujemy, w skali roku może dać to dodatkowy wydatek. Z tego powodu warto dowiedzieć się, które z nich są największymi pożeraczami prądu i wprowadzić w swoje życie nawyk całkowitego wyłączania ich, wtedy, gdy są  zupełnie niepotrzebne.

Co pochłania najwięcej energii?

Prawdopodobnie w każdym mieszkaniu znajdują się sprzęty, które w trybie czuwania niepotrzebnie zużywają prąd.

Należą do nich m.in.:

  • Mikrofalówka – przy ciągłym włączeniu generuje dodatkowy koszt ok. 50 zł/rok
  • Telewizor, kino domowe – ok. 30 zł/ rok
  • Laptop i komputer stacjonarny- nawet 30 zł/ rok
  • Dekoder – ok. 20-25 zł/ rok
  • Konsola – ok. 15-20 zł/ rok
  • Czajnik elektryczny – nawet 20 zł/ rok
  • Zmywarka – nawet 30 zł/ rok
  • Ładowarki do telefonu – jest to jeden z najmniejszych kosztów, wynoszący ok. 3-4 zł/ rok

Mimo że w trybie czuwania sprzęty te pobierają znacznie mniej energii niż podczas pracy, oszczędności, jakie możemy poczynić wyłączając je, sięgają kilkuset złotych w skali roku.

Jak zmniejszyć wydatki na prąd?

Oprócz odłączania nieużywanych urządzeń warto pomyśleć o wymianie niektórych z nich na modele energooszczędne. Sprawdzi się to przede wszystkim w przypadku lodówki, pralki czy zmywarki. Skutecznym i bardzo korzystnym sposobem na obniżenie rachunków za prąd jest również zmiana sprzedawcy. Najlepsze rozwiązania w tym zakresie prezentuje firma Po Prostu Energia, oferując m.in. przejrzyste warunki umowy, niską cenę za pobór energii oraz brak opłaty handlowej w 2019 roku. Dodatkowo, każdy klient indywidualny oraz właściciel małego lub większego przedsiębiorstwa może wybrać ofertę ekologicznego prądu z certyfikatem gwarancji  pochodzenia z OZE.

Zmniejszenie zużycia prądu to nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne rozwiązanie, które pozytywnie wpłynie zarówno na nasz budżet domowy, jak i stan otaczającego nas środowiska.

Zobacz także:

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *