2018-10-16

Agregaty prądotwórcze – wybierz najlepszy generator prądu

Trudno już wyobrazić sobie świat bez elektryczności. Agregaty prądotwórcze zapewniają dostęp do energii elektrycznej w przypadku braku zasilania z sieci zewnętrznej czy awarii. Mogą one zasilać wszystkie albo jedynie wybrane urządzenia – oznacza to, że każdy użytkownik może zwracać uwagę na inne parametry. Wybierając agregat, trzeba oceniać poszczególne modele zależnie od naszych oczekiwań i potrzeb. Poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi.

Przed zakupem agregatu prądotwórczego warto określić napięcie oraz łączną moc urządzeń znajdujących się w danym układzie. Mając te dane, można kierować się przy wyborze parametrami technicznymi oraz jakość użytych podzespołów. Warto też określić budżet, gdyż wpływa on na wybór rodzaju i sposobu zasilania. Jeśli zastanawiasz się, jaki wybrać agregat prądotwórczy – diesel lub benzynę – spróbujemy podpowiedzieć.

Kiedy warto kupić agregat prądotwórczy?

Potężne huragany oraz odczuwalna fala silnych wiatrów może prowadzić do licznych szkód, np. zniszczonych linii wysokiego napięcia. Zwykle oznacza to brak prądu, co wiąże się również z brakiem ogrzewania i ciepłej wody. Przerwa w dostawie energii to ponadto brak Internetu i możliwości gotowania. Skutki braku napięcia sieciowego są mocno odczuwalne. Aby uniknąć tych problemów, warto zainwestować w agregat prądotwórczy, który zapewni dostęp do energii również w przypadku awarii.

Szeroki wybór agregatów prądotwórczych

Na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń – m.in. agregat prądotwórczy trójfazowy, jednofazowy, z regulacją napięcia, o różnej mocy, z rozruchem elektrycznym itd. W razie przestoju w dostawie prądu zapewnią nam zasilanie awaryjne. Warto zastanowić się, jaki agregat prądotwórczy wybrać – poszczególne modele różnią się specyfikacją techniczną, budową i mocą. Dobry agregat uratuje nas w razie jakiejkolwiek usterki – będziemy mogli ugotować obiad, zapisać ważny dokument itd.

Jaki rodzaj zasilania wybrać?

Agregat wyposażony jest m.in. w silnik spalinowy, który może być zasilany benzyną, olejem napędowym lub gazem. Jeśli zastanawiamy się, jaki agregat prądotwórczy – diesel, gaz czy benzyna – będzie odpowiedni do użytku domowego, warto bliżej poznać poszczególne rodzaje zasilania. Wybór paliwa wynika głównie z przeznaczenia agregatu oraz tego, jak długo planujemy korzystać z urządzenia.

Agregaty wykorzystujące benzynę są tańsze i nie narażają nas na ogromne wydatki. Podczas awarii w domu korzystamy z nich krótko, dlatego diesel lub LPG nie będą aż tak dobrym wyborem. Z kolei modele zasilanie ropą lub gazem sprawdzą się m.in. na budowie, gdyż korzysta się z nich stosunkowo długo. Podczas intensywnej eksploatacji taki generator służyć będzie dłużej, jest bardziej trwały.

O jakiej mocy agregat wybrać?

Jednym z najważniejszych parametrów każdego agregatu jest jego moc podawana w kW. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto zwrócić na to uwagę. Napięcie umożliwia uruchomienie urządzenia, natomiast od jego mocy zależy, czy prądnica będzie mogła je w ogóle zasilić. Trzeba pamiętać, że każde urządzenie wymaga inną ilość energii. Wybór mocy jest zatem kluczowy. Jej wartość powinna być większa niż łączna moc wszystkich urządzeń elektrycznych, które będą zasilane.

Wybierz zależnie od potrzeb

Agregat musi dostarczyć prąd o odpowiednim napięciu – zależy jakie urządzenia musi zasilać. Wyróżniamy agregat prądotwórczy trójfazowy, dwufazowy i jednofazowy. Ten ostatni do pracy potrzebuje napięcia rzędu 230V i będzie wystarczający do domu, jeśli chcemy utrzymać pracę oświetlenia, komputera, telewizora czy sprzętu AGD. Również jako turystyczny sprawdzi się model z jedną fazą.

Z kolei na budowę dobrym wyborem będzie agregat prądotwórczy trójfazowy, gdyż maszyny budowlane – m.in. betoniarki – wymagają konkretnego zasilania. Również do sklepu i na działkę polecamy ten rodzaj, gdyż bez problemu zasili wszystkie urządzenia. W zależności od wielkości działki i liczby urządzeń wymagających podłączenia pod prąd, wystarczający może okazać się także mały agregat prądotwórczy lub przenośmy agregat akumulatorowy.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *