2020-09-17

Czy oczyszczacz powietrza zwalcza kurz?

Kurz wygląda niepozornie, ale w jego składzie może znaleźć się naprawdę wiele: od psiej sierści i ludzkich włosów po zanieczyszczenia z powietrza. Uformowany w ten sposób pył jest domem dla roztoczy, które pozostawiają po sobie odchody powodujące u człowieka silne reakcje alergiczne.

Niewidoczne, ale szkodliwe

Te mikroskopijne pajęczaki żywią się głównie złuszczonym ludzkim naskórkiem, a warunki w naszych mieszkaniach są dla nich idealne ze względu na stałą temperaturę i wysoką wilgotność powietrza. Jesienią i zimą, gdy zaczyna się sezon grzewczy i wentylacja powietrza w pomieszczeniach jest mniejsza, wiele osób uskarża się na nasilone objawy alergii – świąd nosa, kichanie, katar, często zapalenie spojówek. Ujawniają się one zwłaszcza w czasie odkurzania i zamiatania.

Nawet dbając o czystość, nie jest możliwe całkowite pozbycie się alergenów z mieszkania. Metody wspomagające to np.:

  • regularne pranie pościeli w wysokiej temperaturze;
  • pozbycie się z domu dywanów, bibelotów i innych tzw. łapaczy kurzu;
  • zainwestowanie w dobry oczyszczacz powietrza.

oczyszczacze powietrza

Jaki oczyszczacz wybrać przy alergii na kurz?

Powinien być on wyposażony w filtr HEPA, który zatrzymuje przede wszystkim pyły zawieszone, ale również kurz i zarodniki pleśni.

Istotne parametry to również:

  • Tryb automatyczny i czujniki zanieczyszczeń, dzięki którym oczyszczacz wykrywa zanieczyszczenia i dostosowuje swoją pracę do bieżącego stanu powietrza;
  • Wydajność oczyszczania CADR szacowana na 80 m³/h przypadające na każde 10 m² (przy wysokości 2,7 m). Parametr określa ilość powietrza, które zostanie oczyszczone w ciągu godziny przez urządzenie z systemem filtrującym;
  • Głośność pracy, która nie będzie przeszkadzać mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu, a nawet nie będzie zakłócać snu. Najlepiej wybrać oczyszczacz, którego głośność nie przekracza 30 dB.
  • Koszty ogólne, tj. zakup i eksploatacja – na rynku znajdziemy oczywiście urządzenia z różnych półek cenowych, od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Dodatkowe koszty to zakup filtrów zapasowych i zużycie energii elektrycznej.

Bardzo dobry stosunek ceny do jakości mają np. oczyszczacze powietrza marki Klarta (sprawdź na stronie Homespot).

Nawet najlepszy oczyszczacz nie sprawi, że zanieczyszczenia i kurz zgromadzone na podłodze czy powierzchniach sprzętów i mebli znikną.

Oczyszczacz powietrza jedynie wspomaga  ich usuwanie, dlatego bardzo ważne jest regularne utrzymywanie porządku.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *