2018-09-07

Jak zadbać o czystość linii produkcyjnych w zakładzie spożywczym?

Standardy higieniczne są niezwykle ważnym czynnikiem, który należy zapewnić w przemyśle spożywczym. Brak odpowiednich działań o charakterze czyszczącym może doprowadzić do skażenia pożywienia. Bakterie, drobnoustroje i różnego rodzaju alergeny gromadzą się wszędzie, dlatego należy stale podejmować czynności o charakterze sprzątającym. Są one szczególnie ważne w przemyśle spożywczym. Czyszczenie linii produkcyjnych nie należy jednak do najłatwiejszych. Taśmy stwarzają duże ograniczenia tradycyjnym urządzeniom sprzątającym, a znaczna ilość czasu potrzebna na ręczne wymycie linii znacznie spowalnia produkcję i przyczynia się do zastojów. Z pomocą przychodzą myjki parowe.

Skuteczne mycie suchą parą

Czyszczenie linii produkcyjnych w sposób najbardziej wydajny odbywa się przy pomocy myjek parowych.

Są to urządzenia, które zachwycają wręcz swoją dokładnością czyszczenia oraz szybkością wykonywanej pracy. Dodatkowo, parownice nie tylko sprzątają, nie tylko usuwają brud, tłuste plamy, kurz i inne zanieczyszczenia, ale także dezynfekują czyszczoną powierzchnię, zapewniając jej idealną sterylność i bezpieczne warunki do przechowywania czy transportowania żywności.

Jak to możliwe?

myjnie parowe w przemyśle spożywczymDzieje się tak dzięki zastosowaniu suchej pary jako głównego środka czyszczącego. Jest ona wyrzucana przez specjalną dyszę pod wysokim ciśnieniem na powierzchnię, która ma zostać wyczyszczona.

Ciśnienie zapewnia dużą siłę uderzenia. Para trafia w cząsteczki brudu i przyczynia się do ich emulgowania, a następnie rozpadu, co powoduje usunięcie zanieczyszczenia.

Dodatkowo, sucha para osiąga wysoką temperaturę, która może sięgnąć nawet wartości stu osiemdziesięciu stopni Celsjusza. To właśnie ta cecha sprawia, że myjki parowe nie tylko skutecznie czyszczą, ale także dezynfekują powierzchnię.

Większość drobnoustrojów, bakterii i alergenów, które zagrażają zdrowiu człowieka, giną w temperaturze już około osiemdziesięciu stopni Celsjusza. Para wodna jest zatem skutecznym środkiem służącym do dezynfekcji powierzchni, zapewnienia jej sterylnej czystości i stworzenia optymalnych warunków dla alergików.

Kolejną ważną cechą suchej pary jest wyjątkowo niski stopień wilgoci. Wpływa to na wiele zalet, jakimi odznaczają się parownice.

Zastosowanie parownic w przemyśle spożywczym

Myjki parowe znajdują wyjątkowo szerokie zastosowanie w przemyśle. Najbardziej widoczne wykorzystanie stanowi czyszczenie linii produkcyjnych w przemyśle spożywczym.

Zobacz wideo prezentację

Są to bowiem urządzenia, które idealnie sprawdzają się do czyszczenia pomieszczeń, w których wymagana jest sterylna czystość.

Priorytetowym wykorzystaniem parownic jest oczywiście czyszczenie i odkażanie rolek podajnikowych czy taśm transportowych, a więc urządzeń, po których transportowana jest żywność.

Na tym jednak zastosowanie myjek parowych się nie kończy.

Przemysł spożywczy wymaga nieskazitelnej czystości w każdym zakamarku, żeby bakterie nie rozprzestrzeniały się po całym zakładzie. Myjka parowa zapewni wysoki stopień czystości i sterylności w każdym pomieszczeniu, zarówno na hali produkcyjnej, jak i w obiektach biurowych czy szatniach.

Parownica idealnie nadaje się do czyszczenia maszyn i różnych innych urządzeń.

Sprawnie i skutecznie usuwa tłuszcz, smary i inne ciężkie zanieczyszczenia. Może być wykorzystywana w każdym pomieszczeniu, bez względu na fakt, czy posiada ono system odpływowy. Sucha para nie zawiera bowiem cząsteczek wody, zatem nie zachodzi konieczność jej odprowadzania. Jest ona także bezpieczna dla urządzeń, które nie są odporne na działanie wilgoci.

Czas to pieniądz – oszczędzanie i optymalizacja kosztów

Zlecenie czyszczenia linii produkcyjnej specjalistycznej firmie, oznacza znaczne skrócenie przestoju w pracach maszyn i funkcjonowaniu zakładu. Zyskanie czasu łączy się ze znacznym wzrostem zysków, który spowodowany jest dłuższą pracą maszyn, a tym samym zwiększeniem produkcji.

Korzystanie z usług firmy sprzątającej wykorzystującej technologię suchej pary jako środka czyszczącego, to także brak konieczności samodzielnego dokonywania prac sanitarno-higienicznych, czy zmuszania do nich pracowników zakładowych, którzy w tym czasie mogą zająć innymi obowiązkami.

Przekłada się to na usprawnienie procesów produkcyjnych, zyskanie czasu, oszczędności finansowe, a także ograniczenie eksploatacji fizycznej pracowników. Duże zainteresowanie budzi pytanie, w jaki sposób parownice mogą usprawnić proces czyszczenia i zaoszczędzić czas.

To przede wszystkim skuteczność i sprawność sprzątania. Czyszczenie przy pomocy myjki parowej nie wymaga żmudnego i długotrwałego wykonywania prac ręcznych. Strumień wystrzeliwanej pary w sposób błyskawiczny i z dużą łatwością usuwa zgromadzony brud.

Specjaliści z firmy sprzątającej potrafią zamontować stacjonarny punkt czyszczenia. Dyszę z myjki umieszcza się pod linią produkcyjną lub nad nią.

Następnie, przenośniki rolkowe należy włączyć i jednocześnie uruchomić myjkę parową. Wystrzeliwana para dokładnie i błyskawicznie czyści przemieszczającą się taśmę linii produkcyjnej.

Para przemieszcza się swobodnie i dociera do każdego, nawet trudno dostępnego miejsca. To właśnie te cechy sprawiają, że sprzątanie przy pomocy urządzeń parowych jest szybkie i wydajne, pozwala zwiększyć efektywność produkcji oraz przyczynia się do zaoszczędzenia pieniędzy.

Najlepsze myjki czyszczenia linii produkcyjnej. Ranking

Myjka Steam Box Vac Pro z odkurzaczem 10 bar Tecnovap

parownica przemysłowa stem box vac pro

Steam Plant – system mycia przenośników taśmowych

steam plant

Przemysłowa Steam Box Vac Industrial 10 bar z odrębnym odkurzaczem Tecnovap

parownica steam box vac industrial tecnovap

Produkty od zawsze dostępne w katalogu Multi-Matic.pl – polskiego dystrybutora maszyn i urządzeń czyszczących. Jeżeli szukasz odpowiedniej myjki do czyszczenia maszyn przemysłowych, to koniecznie napisz lub zadzwoń.

multi-matic.pl

Do mycia linii produkcyjnej sprawdzą się także parownice przemysłowe.

Porównywarka cen sprzętu RTV

1 komentarz - Jak zadbać o czystość linii produkcyjnych w zakładzie spożywczym?

  1. RoTec Polska pisze:

    Bardzo dobrą alternatywą jest czyszczenie suchym lodem – zapraszamy do zapoznania się z ofertą lidera wśród producentów urządzeń do czyszczenia suchym lodem, firmy CRYONOMIC – strona polskiego dystrybutora rotec.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *