2020-01-27

Czyszczenie podłogi sportowej – jaka maszyna najlepsza?

Intensywnie użytkowane podłogi bardzo szybko się brudzą. Wymagają zatem systematycznego i dokładnego czyszczenia. Problem ten pojawia się w halach sportowych. Warto zatem przyjrzeć się możliwościom efektywnego usuwania wszelkiego rodzaju zabrudzeń w takich miejscach. Tradycyjne metody czyszczenia czy może maszyna do mycia podłogi sportowej? Sprawdźmy.

Trudna w utrzymaniu podłoga sportowa

Hale sportowe i sale gimnastyczne są mocno i często eksploatowane. Każda dyscyplina sportowa to inny rodzaj zanieczyszczeń, a w efekcie posadzka szybko pokrywa się nieestetycznymi plamami, błotem, kurzem lub piaskiem.

To nie wszystko, ponieważ na podłodze mogą się pojawiać zarysowania. Wystarczy, że ktoś stosuje nieodpowiednie obuwie. Jednak drobinki piasku również łatwo wbijają się w podłoże, kiedy dorośli czy dzieci biegają. Warto sobie uświadomić, że piasek działa jak papier ścierny. Nawet najbardziej wytrzymała podłoga z czasem będzie tracić swoje parametry, jeżeli zaniedba się jej pielęgnacji.

Niestety, mimo że podłogi tego typu wykonuje się z naprawdę bardzo wytrzymałych i mocnych materiałów, to nie da się całkowicie uniknąć problemów z zabrudzeniami, które mogą stopniowo niszczyć podłoże. Właśnie dlatego podstawą skutecznej ich konserwacji okazują się regularnie przeprowadzane zabiegi czyszczące.

Zobacz ofertę: Maszyny do czyszczenia podłogi sportowej.

maszyna do czyszczenia podłogi sportowej

Utrzymywanie czystości na parkietowej podłodze sportowej

Nowoczesne sale gimnastyczne czy hale sportowe inwestują często w najwyższej jakości podłogi parkietowe. Oczywiście jest to bardzo duża inwestycja, niewątpliwie też dość kosztowna. Dlatego zarządcy takich miejsc pragną, aby podłoże jak najdłużej służyło osobom ćwiczącym, i to w jak najlepszym stanie. Nawet pomijając kwestię komfortu, trzeba również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Na podłodze zabrudzonej łatwo się poślizgnąć, szczególnie kiedy wykonuje się dość intensywne ćwiczenia albo biega się podczas gry np. w piłkę ręczną.

Dlatego tak ważne są zabiegi pielęgnacyjne. Wśród nich szczególne znaczenie ma prawidłowo przeprowadzone usuwanie wszelkich zabrudzeń. Problem pojawia się, kiedy osoby odpowiedzialne za mycie podłogi nie wykonują tego zgodnie z zasadami czyszczenia podłoża parkietowego. Wbrew pozorom nie trzeba ograniczać się zabiegów tradycyjnych, ponieważ dużą skuteczność gwarantuje odpowiednio dobrana i wysokiej jakości maszyna do mycia podłogi sportowej.

Tradycyjne i podstawowe zabiegi czyszczące w halach sportowych

W związku z tym, że kluczowym problemem jest duża ilość kurzu i piasku, to warto zdecydować się na kroki minimalizujące ryzyko wniesienia tych drobinek brudu. Pierwsza kwestia dotyczy konieczności zmiany obuwia. Jednak czasami bywa to kłopotliwe, a nawet niemożliwe do wyegzekwowania. Dlatego należy wykorzystywać specjalne maty zatrzymujące brud. Oczywiście trudno się spodziewać, że one całkowicie wyeliminują problem pojawiającego się piasku, ale przynajmniej nieco go zminimalizują. Oczywiście, o ile są regularnie odkurzane.

Co więcej, można nawet zmieniać buty, a i tak to nic nie pomoże, jeżeli na podłodze są jakiekolwiek zabrudzenia, a te zawsze będą. Przecież to nie sterylne laboratorium, ale intensywnie użytkowane miejsce, przez które czasami przewijają się tłumy w ciągu dnia.

Wniosek może być tylko jeden – nie da się uniknąć codziennie przeprowadzanych zabiegów czyszczących. Podstawą jest dokładne zamiatanie parkietu (czy innego rodzaju podłoża). Ponadto podłoga wymaga mopowania na sucho za pomocą mopa płaskiego. Te dwie czynności pozwolą nieco uporać się z piaskiem i kurzem, ale nie zlikwidują plam czy zaschniętych zabrudzeń np. brudu wdeptanego w podłoże. W tym przypadku niezbędne się okazuje zastosowanie mokrej ściereczki z mikrofibry.

Problem z tradycyjnymi sposobami na czystą podłogę sportową

Powyższe metody były powszechnie wykorzystywane przez lata. Są niewątpliwie tanie, dość proste, a przy tym całkiem efektywne. Zapobiegają tym samym niszczeniu posadzki sportowej. Jednak nie zawsze się sprawdzają, ponieważ mają swoje ograniczenia.

Szczególnie podłogi z twardego drewna łatwo zniszczyć w ten sposób. Wystarczy nieprawidłowo odcisnąć mop, aby uszkodzić parkiet wrażliwy na działanie wody. Jeżeli woda wniknie w szczeliny, to parkiet ulegnie zniekształceniu. Poza tym tradycyjne metody są dość czasochłonne i wymagają niezłej kondycji. To kolejny dowód na to, że warto kupić maszyny do mycia podłóg sportowych, a nie można zapominać o jeszcze jednej kwestii.

Mycie podłoża za pomocą mopa oznacza konieczność bardzo częstej wymiany wody. Jeżeli tego się zaniedba, to brud zaczyna się rozmazywać, a ponadto pojawiają się nieestetyczne smugi. Trudno powiedzieć, że taka podłoga jest rzeczywiście czysta. Jeszcze gorzej, kiedy ktoś próbuje sobie ułatwić mycie i do wody dodaje detergenty nieprzeznaczone do czyszczenia danego rodzaju podłoża. Taki ruch nie tylko powoduje stopniowe niszczenie podłogi, ale również stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa osób ćwiczących. Podłoga staje się po prostu lepka albo bardzo śliska. W takiej sytuacji naprawdę łatwo o tragedię – upadek, skręcenie kostki czy inne kontuzje.

Innowacyjny sposób na czystą i bezpieczną w użytkowaniu podłogę sportową

Obecnie nie ma konieczności tracenia cennego czasu na sprzątanie podłogi w halach sportowych czy salach gimnastycznych z wykorzystaniem tradycyjnych metod. Nie potrzeba też kilku osób, aby uporać się z zabrudzeniami, zanim hala sportowa zapełni się osobami ćwiczącymi. Okazuje się, że doskonale z tym zadaniem poradzi sobie nowoczesna maszyna do mycia podłogi sportowej. Chodzi tutaj o efektywny automat szorująco-zbierający, który szybko i dokładnie wyczyści nawet podłogę o bardzo dużych rozmiarach. Wykorzystanie tego typu urządzenia nie tylko skraca czas pracy, ale również ją ułatwia. Umożliwia też bezpieczne czyszczenie, o ile przestrzega się pewnych zasad.

Automatyczne maszyny szorująco-zbierające zapewniają wysoką skuteczność czyszczenia. Solidny i mocny silnik napędza oraz dociska do podłoża obrotową szczotkę, co powoduje rozpad cząsteczek brudu, a następnie ich oderwanie od powierzchni.

Na tym nie koniec, ponieważ dzięki funkcji ssącej wszystkie drobinki brudu, wraz z wodą oraz ewentualnie detergentem, zostają zassane przez urządzenie do specjalnego pojemnika. Dzięki temu podłoga jest naprawdę czysta, a przy tym nie dochodzi do gromadzenia się wilgoci w szczelinach pomiędzy poszczególnymi elementami drewnianymi. Nie da się ukryć, że również osoba odpowiedzialna za prowadzenie maszyny ma znacznie ułatwione zadanie. Operowanie zaawansowanymi technologicznie maszynami czyszczącymi nie sprawia żadnych problemów i nie wymaga użycia siły.

Bezpieczne stosowanie maszyny do mycia podłogi

Warto pamiętać, że urządzenie szorująco-zbierające jest w pełni bezpieczne, o ile przestrzega sie pewnych zasad. Pierwsza kwestia, na jaką należy zwrócić uwagę dotyczy wykorzystania odpowiedniego pada. Nieodpowiednie w tym przypadku okazuje się użycie padów wykonanych ze zbyt twardych materiałów, które kompletnie się nie nadają do tak delikatnych podłoży parkietowych. Mogłoby to skutkować zarysowaniem powierzchni.

Druga kwestia związana jest odciągiem. Należy zastosować maszynę z mocnym odciągiem, co umożliwi szybkie zebranie nadmiaru wody. Dzięki temu nie wniknie ona w strukturę podłoża, a przede wszystkim w szczeliny.

Maszyny, które sprawdzą się do podłóg sportowych

W ofercie rynkowej można znaleźć zarówno maszyny czyszczące bateryjne, jak i urządzenia zasilane przewodowo. Te pierwsze na pewno są wygodniejsze w użytkowaniu – nie trzeba się martwić, czy kabel wystarczy na spokojne umycie całej podłogi. Nie ma też ryzyka, że ktoś przez nieuwagę zahaczy się o przewód i przewróci. Z kolei zaletą urządzeń przewodowych jest możliwość pracy bez przerwy na ładowanie akumulatora. Jednak należy podkreślić, że akumulatory w wysokiej jakości urządzeniach szorująco-czyszczących wytrzymują naprawdę długo na jednym ładowaniu.
Dlatego wydaje się, że zdecydowanie bardziej funkcjonalne są urządzenia bateryjne.

Szczególnie warte polecenia okazują się trzy maszyny. Każda z nich charakteryzuje się nowoczesnym interfejsem, doskonałą wydajnością działania, lekkością pracy, odpowiednio dużą pojemnością zbiorników na czystą i brudną wodę, prostotą obsługi oraz trybem eco – nie ma konieczności stosowania detergentów.

Nilfisk SC 401

Ta kompaktowa maszyna do mycia podłóg sportowych sprawdzi się zarówno na większych powierzchniach, jak i w pomieszczeniach trudno dostępnych. W ciągu godziny upora się z brudem na powierzchni nawet 1700 m2. Wygodne wskaźniki LED informują o naładowaniu akumulatorów oraz o poziomie wody, więc na bieżąco można monitorować skuteczność czyszczenia. Pracę ułatwia też fakt, że kluczowe elementy zostały wbudowane w ramię urządzenia.

nilfisk SC 401

Viper AS5160T

Bardzo wydajny automat szorująco-zbierający gwarantujący doskonałą skuteczność czyszczenia. Zarazem zwraca uwagę łatwość obsługi, a to dzięki dużym kołom i wytrzymałym rolkom. Maszyna ta pozwala na nieprzerwaną pracę przez wiele godzin, więc spokojnie uda się umyć nawet dość dużą halę sportową czy salę gimnastyczną. Wyposażona jest w pojemny zbiornik na wodę czystą i brudną, a także intuicyjny panel sterowania.

Viper AS5160T

Viper AS 430B

Kolejny kompaktowy model, który idealnie się sprawdzi do czyszczenia podłogi sportowej – nawet do 1600 m2 w ciągu godziny. Również ta maszyna nie sprawia problemów w obsłudze, a jej efektywność usuwania zabrudzeń jest na wysokim poziomie.

Viper AS 430 B

Porady w kwestii konserwacji posadzek sportowych

Systematyczne czyszczenie podłogi jest podstawą. Nie ma sensu nakładać żadnych środków konserwujących, czyli powłok ochronnych, na brudną powierzchnię, ponieważ to jedynie utrwali brud. W efekcie podłoga będzie prezentować się wyjątkowo nieestetycznie, ale to i tak najmniejszy problem. Znacznie gorsze, że nieusunięte zanieczyszczenia systematycznie niszczą podłoże. W ten sposób mocno się skraca czas jego bezpiecznego użytkowania, a jak wiadomo wymiana parkietu do tanich czynności nie należy. Dlatego warto dbać o codzienne, bardzo dokładne jego czyszczenie, co zapewniają innowacyjne maszyny szorująco-zbierające do mycia podłóg sportowych.

Źródło:

https://czyszczacamaszyna.pl/blog/maszyna-do-czyszczenia-drewnianej-podlogi-sportowej/

Porównywarka cen sprzętu RTV

1 komentarz - Czyszczenie podłogi sportowej – jaka maszyna najlepsza?

  1. Robert pisze:

    Dla pogłębienia tematu na temat czyszczenia sali gimnastycznej w szkołach podsyłam bardzo ciekawy artykuł newsowy na portalu branżowym: http://sprzataniewpolsce.pl/news,184.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *