2020-08-10

Dozowniki celkowe – do czego służą?

Dozowniki celkowe są powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Urządzenia te służą głównie do regulacji ilości materiałów sypkich. Są to urządzenia wielofunkcyjne, a przy tym proste w obsłudze. Obecnie producenci dozowników oferują klientom szeroki wybór różnych dozowników, dzięki czemu łatwo je dobrać do rodzaju produkcji oraz stosowanych maszyn.

Zastosowanie dozowników celkowych

Nowoczesne dozowniki celkowe dostępne na stronie tmseco.pl/oferta/dozowniki-celkowe stosuje się między innymi w systemach technologicznych, w których niezbędny jest dokładny proces dozowania, przesyłania oraz magazynowania różnorodnych surowców sypkich. Urządzenia można też z powodzeniem używać w przypadku substancji źle spływających. Gdzie przede wszystkim montuje się dozowniki? Głównie pod silosami, filtrami i cyklonami oraz urządzeniami transportowymi. Są one częścią transportu pneumatycznego. Stosuje się je również w przypadku instalacji znajdujących się w strefach zagrożenia wybuchem. W takich przypadkach muszą to być specjalne dozowniki celkowe posiadające certyfikat ATEX. Pozwalają one zabezpieczyć maszyny przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia oraz przedostaniem się płomienia. Dzięki temu osoby obsługujące maszyny maszyny mogą się czuć bezpiecznie.

Dobór dozownika celkowego

Aby dobrać odpowiedni dozownik celkowy, należy przedstawić producentowi pełną informację dotyczącą rodzaju produkcji, wydajności oraz właściwości medium transportowego. Wiadomości te pozwolą na dobór odpowiedniego urządzenia tak, aby wszystkie elementy biorące udział w procesie produkcyjnym były ze sobą kompatybilne. Obecnie większość firm oferuje wykonanie niestandardowych maszyn, w zależności od zapotrzebowania danego klienta. Najcześciej dozowniki wykonane są z wytrzymałej, odpornej na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia stali nierdzewnej.

Regularne serwisowanie

Jedną z kluczowych rzeczy, które wpływają na niezawodność dozowników celkowych, jest ich regularne serwisowanie. Oznacza to, że każdy zawór celkowy oraz dozownik powinien być serwisowany co najmniej kilka razy w roku. Jest to związane ze stycznością z różnymi substancjami, które mogą zatykać zawory, co spowalnia pracę maszyn, a później całkowicie ją uniemożliwia. Przed zakupem konkretnego modelu, dokładnie przeczytajmy specyfikację oraz instrukcję obsługi. Chociaż dozowniki są proste w obsłudze, to warto przeczytać instrukcję, która często zawiera wiele cennych informacji.

Materiał zewnętrzny

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *