2018-06-25

Drukarka laserowa czy atramentowa? Wybieramy urządzenie najlepsze do domu!

Posiadanie drukarki w domu ma sens nawet wtedy, gdy nie korzystamy z niej zbyt często. Do naszej dyspozycji są dwa rodzaje tych urządzeń – laserowe i atramentowe. Zobaczmy, które z nich lepiej sprawdzi się w domowych warunkach!

Co warto wiedzieć o drukarkach laserowych?

Drukarki laserowe to urządzenia, które cechują się przede wszystkim wysoką wydajnością oraz szybką pracą. Doskonale sprawdzają się zatem wszędzie tam, gdzie drukuje się dużo – pozwoli nam to na zaoszczędzenie czasu w sytuacji, gdy musimy „na już” wydrukować kilkadziesiąt stron.

Co więcej, wydrukowanie takiej liczby kartek wcale nie będzie nas dużo kosztować – wszystko za sprawą taniego tonera oraz tego, że do wykonania jednego wydruku zużywa się go relatywnie mało. Warto tu wspomnieć także o tym, że same wydruki będą się cechować znacznie wyższą jakością niż w przypadku drukarek atramentowych.

Choć tak ekonomiczne, urządzenia te nie pozostają jednak zupełnie bez wad. Ich największą wadą jest zdecydowanie ich wysoka cena – kilkakrotnie przekraczająca koszt zakupu drukarki laserowej. Jeśli nie zamierzamy z niej korzystać zbyt często, może nam się to po prostu nie opłacać.

Ponadto w przypadku tych urządzeń trzeba zawsze wybierać pomiędzy modelami drukującymi w kolorze i w czerni. Drukarka laserowa może się zatem nie sprawdzić w sytuacji, gdy chcemy czasem wydrukować dokument, a innym razem obrazek – ogranicza to w znacznym stopniu jej zakres zastosowania.

drukarka

Drukarka atramentowa – zalety i wady

Nie ulega wątpliwości, że na korzyść drukarek atramentowych przemawia przede wszystkim ich wyjątkowo niska cena, która może być nawet kilka razy niższa niż w przypadku modeli laserowych. Trzeba jednak uwzględnić to, że ta kusząca cena idzie w parze z dość wysokimi kosztami eksploatacyjnymi – przeznaczone do nich, oryginalne tonery są bowiem dość drogie. Choć alternatywę stanowi tutaj korzystanie z zamienników, nie jest to najlepsze rozwiązanie – nie każda drukarka będzie dobrze działać bez oryginalnego tuszu.

Warto również wspomnieć o tym, że drukarki atramentowe są zdecydowanie bardziej kompaktowe niż laserowe. Ich niewielka forma nie będzie zajmować dużo przestrzeni – z pewnością znajdziemy więc w domu miejsce, w którym się zmieści. Zazwyczaj generuje także mniejszy hałas. Dzięki temu lepiej sprawdzi się w domu użytkowanym przez kilka osób – nie będziemy zaburzać spokoju innych domowników podczas drukowania.

jaką druakrkę najlepiej wybrać laserową czy atramentową

Laserowa czy atramentowa?

Jeśli zamierzamy używać drukarki jedynie sporadycznie i to drukowania niewielkiej liczby stron, powinniśmy wybrać model atramentowy. Choć jest mniej wydajna, a koszt jej eksploatacji relatywnie wysoki, samo urządzenie cechuje się zazwyczaj wyjątkowo niską ceną.

Jeśli więc nie będziemy korzystać z niej na większą skalę, nawet nie odczujemy wysokich kosztów eksploatacyjnych. Sam koszt zakupu drukarki nie obciąży jednak naszego portfela – co w przypadku sporadycznie użytkowanego sprzętu z pewnością nie jest pożądane.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *