2024-02-16

Dysk M.2 2TB – co warto o nim wiedzieć?

Jeszcze nie tak dawno dysk twardy był podstawą każdego komputera. Coraz szybciej jednak zostaje on zastępowany dyskami SSD. Nic dziwnego, są one dużo wydajniejsze i szybsze od dysków HDD za sprawą nowoczesnych technologii, takich jak NVMe. Czym charakteryzuje się dysk M.2 2TB?

Dysk M.2 2TB – kilka słów o formacie i protokole

Dysk M.2 2TB występuje w formacie M.2, co oznacza, że jest dużo mniejszy niż dotychczas najbardziej popularny dysk 2,5-calowy. M.2 wielkością przypomina listek gumy do żucia. Najczęściej występuje w formacie 2280, czyli ma 22 mm szerokości i 80 mm długości. Tak nieduże rozmiary sprawiają, że jest to świetne rozwiązanie do laptopów oraz notebooków.

Zanim jednak przejdziemy do dalszej części, warto wiedzieć, że dyski M.2 mogą obsługiwać różne protokoły. Do niedawna najpopularniejszy był protokół AHCI, bazujący na magistralach SATA. Jest on już stosunkowo stary, ponieważ wykorzystywany był w dyskach HDD. Obecnie w nowoczesnych dyskach stosuje się już protokół NVM-Express, który do działania wykorzystuje linie PCIe. Jest on dużo szybszy od AHCI.

Dysk PCIe M.2, czyli wszystko o interfejsie PCI-Express

Interfejs PCI-Express wykorzystywany jest już co najmniej od dekady w celu podłączenia różnych dodatkowych komponentów do płyty głównej komputera. Jeszcze do niedawna używana była wyłącznie trzecia generacja tego interfejsu, a karty graficzne bazujące na standardzie 4.0 pojawiły się dopiero na targach Computex 2019. Jak jednak czwarta generacja PCIe wpływa na szybkość dysków SSD?

PCIe 4.0 oferuje dwukrotnie szybszą transmisję danych w porównaniu z interfejsem trzeciej generacji. Podczas gdy PCIe 3.0 oferował działanie 1 GB/s na linię PCIe, w przypadku PCIe 4.0 są to ok. 2 GB/s na linię. A trzeba wspomnieć, że komputery mogą obsługiwać nawet 16 takich linii.

Dysk PCIe M.2 trzeciej generacji, np. Samsung 980, oferuje prędkość odczytu danych na poziomie 3500 MB/s, z kolei PCIe 4.0 może zaoferować nawet 7450 MB/s prędkości odczytu sekwencyjnego.

Jaki dysk SSD M.2 2TB? Samsung 990 PRO

Dysk SSD M.2 2TB Samsung 990 PRO PCle 4.0 NVMe™ to jeden z najlepszych dysków w ofercie Samsunga. Jest on bardzo wydajny i szybki. Prędkość odczytu i zapisu sekwencyjnego wynosi aż 7450 MB/s oraz 6900 MB/s. W praktyce oznacza to, że jest on w stanie przesyłać ogromne ilości plików w ciągu jednej chwili.

Model ten cechuje także wytrzymałość – przystosowany jest do pracy w temperaturach od 0 do 70 stopni Celsjusza. Dyski M.2 tego typu mają średni czas bezawaryjnej pracy aż 1,5 mln godzin. W przeliczeniu jest to ponad 170 lat.

Dysk 990 PRO jest także bardzo wydajny energetycznie – mimo dużo lepszych parametrów zużywa mniej energii niż jego poprzednik, czyli model 980 PRO. Warto też wspomnieć o technologii, która optymalizuje temperaturę urządzenia. Dzięki Dynamic Thermal Guard temperatura dysku utrzymana jest na odpowiednim poziomie.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.
**Szybkość odczytu/zapisu sekwencyjnego modelu 980 PRO – 1129/877 MB/Wat, Szybkość odczytu/zapisu sekwencyjnego modelu 990 PRO – 1380/1319 MB/Wat w oparciu o testy wewnętrzne wersji o pojemności 1TB.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *