2022-06-27

Jak działa regulator napięcia?

Regulator napięcia – niewielkich rozmiarów urządzenie jest wyjątkowo praktyczne i przydatne w codziennym funkcjonowaniu instalacji fotowoltaicznej. Na czym polegają jego zadania? Regulator napięcia służy przede wszystkim do ładowania akumulatorów z podłączonego zestawu paneli słonecznych. Oprócz tego chroni akumulator przed nadmiernym rozładowaniem oraz zbyt wysokim napięciem podawanym z panelu słonecznego i w efekcie zapobiega uszkodzeniom.

Regulatory napięcia można podzielić na dwa typy PWM oraz MPPT. Obydwa mają podobne cechy i podobnie działają, natomiast regulator napięcia MPPT jest nowoczesnej generacji urządzeniem, które wpływa na efektywność całej instalacji fotowoltaicznej w sposób bardziej skuteczny niż tradycyjny regulator PWM.

Podobieństwa w działaniu regulatora napięcia PWM i MPPT:

  1. Służą do ładowania akumulatorów z podłączonego zestawu paneli słonecznych w instalacji fotowoltaicznej
  2. Automatycznie wykrywają napięcie podłączonego akumulatora 12/24V
  3. Stosuje się je do akumulatory płynnych, żelowych, AGM
  4. Wyposażone są w czytelny wyświetlacz LCD pokazujący najważniejsze parametry pracy
  5. Posiadają zabezpieczenia: przeciążeniowe, zwarciowe, nadnapięciowe, podnapięciowe, przed przeładowaniem/rozładowaniem akumulatora, przed odwrotną polaryzacją

Przewaga regulatorów napięcia MPPT nad PWM tkwi przede wszystkim w nowoczesnej technologii MPPT. Co to oznacza? To nowoczesna, zaawansowana technologia polegającą na śledzeniu punktów mocy maksymalnej MPPT (maximum power point tracking) na panelu
solarnym. Dzięki temu wydajność regulatora jest nieporównywalnie większa niż
w przypadku klasycznych modeli PWM.  Sprawność śledzenia regulatora MPPT wynosi ponad 99,9%, sprawność konwersji ładowania do 98%. Inne ulepszenia w regulatorach MPPT to m.in.

  1. Posiadają liczne tryby pracy odbiorników: Always on (zawsze wł.), Dusk to Dawn (od zmierzchu do świtu), Evening (wieczory) oraz tryb ręczny.
  2. Obsługuje się je poprzez dedykowaną aplikację na smartfona poprzez Bluetooth. Dzięki bezprzewodowej komunikacji typu BLUETOOTH można na bieżąco, z każdego miejsca w domu sprawdzać na smartphonie na jakim etapie jest ładowanie.
  3. Pracują w czterostopniowym procesie ładowania:MPPT, BOOST (impulsowe), Equalization (wyrównujące), Float (podtrzymujące).

Łączenie paneli: szeregowo i równolegle

Jeśli chcemy uzyskać najlepszą wydajność technologii MPPT i śledzenia punktu mocy to najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie np. dwóch paneli szeregowo. Regulatory MPPT przewidują maksymalne napięcie łączne np 85V, 100V, 150V itp w zależności od typu regulatora. Dzięki zwiększeniu napięcia umożliwiamy systemowi MPPT dużo większy zakres poszukiwań najlepszego punktu napięcia oraz prądu przez co uzyskamy najlepsze wyniki przez cały dzień pracy.

Szukasz profesjonalnych regulatorów napięcia? Odwiedź https://voltpolska.pl/fotowoltaika/regulatory-solarne-mppt/.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *