2022-02-24

Frez kulowy – podstawowe informacje

Na ogólne parametry narzędzia skrawającego ma wpływ jego kształt, technologia wykonania, ale też zastosowana powłoka. Dwupiórowy frez kulowy został zaprojektowany w taki sposób, by wszystkie te czynniki doskonale współgrają ze sobą.

Zoptymalizowany kształt frezów kulowych

Jedną z najważniejszych atutów frezu kulowego jest jego kształt. Element roboczy – jak sama nazwa wskazuje – ma kształt kuli, dzięki czemu znacznie skuteczniej oddziałuje na obrabianą powierzchnię. Co więcej, odpowiednio ułożone ostrza pozwalają na efektywne odprowadzenie wiórów i lepsze wykorzystanie czynnika chłodzącego. Oznacza to, że detal obrobiony za pomocą frezu prezentuje się dobrze i nie ujawnia żadnych skaz w postaci np. zatartych faz, pęknięć, czy innych zarysowań.

Powłoka aluminiowo – tytanowa frezów

Kolejną, ważną cechą frezu kulowego jest zastosowana w nim powłoka. Skrót AlTin oznacza, że użytkownik ma tu do czynienia ze stopem aluminium i tytanu. Dzięki temu, uzyskana powierzchnia doskonale znosi oddziaływania mechaniczne, skutecznie kompensuje drgania, a także wykazuje bardzo dużą trwałość i to w każdych warunkach pracy. Frez kulowy z tak wzmocnionymi powłokami wykorzystywany jest m.in. w procesie obróbki stali, żeliwa, a nawet aluminium, brązu i mosiądzu.

Wydajność i efektywność pracy kulowych frezów

Zastosowanie tak wytrzymałej i niezawodnej powłoki sprawiło, że możliwe stało się znaczące zwiększenie parametrów obróbki, przy jednoczesnym wzroście żywotności narzędzia aż o 50 procent. Wiąże się to nie tylko z optymalizacją prędkości obrotowej frezu, ale też z możliwością zwiększenia jego posuwu i zoptymalizowania procesu chłodzenia za pomocą standardowych systemów chłodzących. Wprowadzenie wzmocnionej powłoki umożliwiło również znaczący wzrost dopuszczalnej temperatury pracy układu. O wyjątkowości powłoki AlTin świadczy m.in. to, że jej twardość to aż 3300 – 3500 HV.

Bogate zastosowanie frezów kulowych

Na korzyść frezu przemawia szerokie spektrum jego potencjalnych zastosowań. Narzędzie to sprawdza się nie tylko w trakcie obróbki „na gotowo”, ale też podczas frezowania zgrubnego, gdzie ma się do czynienia z dużą ilością naddatku materiałowego. Duża temperatura pracy, która maksymalnie może osiągnąć 900 stopni Celsjusza, pozwala na efektywniejsze wykorzystanie chłodziwa, a nawet na znaczne ograniczenie jego podaży we frezarce.

Podsumowując, frez kulowy jest funkcjonalnym narzędziem do obróbki nawet bardzo wymagających struktur. Dzięki niemu, można frezować szybciej, wydajniej i to przy znacznej redukcji zużycia zasobów w postaci narzędzi lub chłodziwa.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *