2021-06-25

Jaką frezarkę wybrać dla hobbysty?

Każdy miłośnik frezowania musiał od czegoś zacząć. Dziś na rynku można znaleźć wiele różnych modeli w sam raz dla osób początkujących. Ciekawą propozycją dla amatorów są frezarki OpenBuilds, które mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, są idealną opcją dla osób pomysłowych i twórczych. Naturalnie mimo ich „amatorskiego” charakteru, są to nadal modele o wysokim stopniu specjalizacji, które – co ważne – są znacznie tańsze od „ciężkich” modeli przemysłowych.

Frezarka CNC a oferta naszego sklepu

W dziale sklepu V-slot.pl znajduje się dział: frezarka CNC, gdzie można znaleźć hobbystyczne i półprofesjonalne frezarki CNC (np. Mini Mill i C-Beam CNC), które mimo kompaktowych rozmiarów, pozwalają rozwijać się swoim użytkownikom. Oprócz nich posiadamy w naszym asortymencie znacznie bardziej rozbudowane modele, wśród których prym wiodą WorkBee CNC i Lead CNC. Oczywiście nie da się zaprzeczyć, że modele pochodzące np. z Chin, są dziś poważnym wyzwaniem dla rodzimego rynku urządzeń CNC. Nie da się jednak ukryć, że – zwłaszcza pod względem jakości – obydwa modele różnią się między sobą dość wyraźnie. Co istotne – w naszej ofercie można znaleźć wyłącznie sprawdzone, dopracowane i oryginalne frezarki CNC, które mają świetne opinie wśród swoich użytkowników.

Od razu chcemy też podkreślić, że w oryginalnych, autorskich projektach frezarek CNC, nie można znaleźć wadliwych komponentów i wykonanych z tworzywa sztucznego elementów konstrukcyjnych. Specyficzną cechą frezarek OpenBuild jest wykonanie ich w znacznej części z aluminium, w tym z profili C-Beam i V-Slot. Moduły te, podobnie zresztą jak uchwyty, płyty końcowe i łączniki, są w całości wykonane z trwałego, a zarazem lekkiego aluminium. Trzeba jednak przyznać, że każdy z tych elementów ma ściśle określoną grubość, dzięki której jest on mniej podatny na działanie sił mechanicznych.

Frezarka CNC dla osoby początkującej – co warto wybrać?

Poniżej przedstawiamy opis kilku modeli frezarek CNC, które w szczególny sposób chcielibyśmy polecić. Oto one:

1. Frezarka MiniMill CNC

Pole pracy urządzenia wynosi:

X: 120mm – (4,5 „)
Y: 195 mm – (7,5 „)
Z: 80 mm – (3 „)

Urządzenie to jest przeznaczone głównie dla tych osób, które wykonują niewielkie elementy. Można za ich pomocą projektować prototypy różnych urządzeń, ale też biżuterię. Zaletą tej frezarki jest też jej uniwersalność, gdyż z powodzeniem można ją wykorzystać zarówno w domu, jaki i w biurze projektowym czy też laboratorium.

Frezarka MiniMill CNC

Najważniejsze atuty urządzenia to niewielkie wymiary, duża dokładność, korzystna cena, ale też stabilność pracy i możliwość rozbudowy o dodatkowe komponenty, takie jak m.in. laser grawerujący. Co ważne – frezarka ma też pewne wady. Spostrzegawczy Czytelnik dostrzeże tu niewielką przestrzeń roboczą, ale też brak osłon bocznych. Z kolei w trakcie pracy urządzenie może emitować mnóstwo pyłu.

2. Frezarka CNC Sphinx 55

Pole pracy urządzenia wynosi:

X: 333mm – (4,5 „)
Y: 325 mm – (7,5 „)
Z: 85 mm – (3 „)

Model ten przeznaczony jest głównie dla tych użytkowników, dla których istotne jest przede wszystkim stosunkowo duże pole robocze. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że jest to frezarka o wymiarach 500 x 500 mm. Dzięki temu można ją stosować do produkcji elementów w niewielkich seriach, prototypów, a także biżuterii. Istnieje tu również możliwość skorzystania z dodatkowych narzędzi, za pomocą których można obrobić drewno, aluminium i niektóre tworzywa sztuczne.

Frezarka CNC Sphinx 55

Najważniejsze atuty frezarki to kompaktowy rozmiar, stabilność w trakcie pracy, możliwość zainstalowania funkcjonalnych akcesoriów (np. lasera grawerującego), a także opcja montażu ekstrudera 3D i możliwość rozbudowy o dodatkowe komponenty. Oczywiście frezarka ta ma też swoje wady. Mowa tu przede wszystkim o braku osłon bocznych, dużym zapyleniu w trakcie pracy, a także dość dużej cenie (po uwzględnieniu rozmiaru pola roboczego).

3. Frezarka LEAD CNC 1000x1000mm

Pole pracy urządzenia, to:

X: 730 mm
Y: 810 mm
Z: 100 mm

Frezarka jest przeznaczona głównie dla tych osób, które cenią sobie prostotę połączoną z minimalizmem. Oferuje ona też dość dużą przestrzeń roboczą, której wymiary to aż 1000 x 1000 mm. Dzięki niej można obrabiać zarówno niewielkie detale, jak i znacznie większe przedmioty.

 Frezarka LEAD CNC 1000x1000mm

Do najważniejszych zalet frezarki należy jej duże pole robocze, optymalny stosunek ceny do jakości, stabilność w trakcie pracy, a także możliwość zabudowania dodatkowych akcesoriów, np. w postaci lasera grawerującego i trójwymiarowego ekstrudera. Do wad frezarki należy zaliczyć brak osłon bocznych, duży poziom zapylenia i konieczność dodatkowego wzmocnienia w przypadku obróbki twardych materiałów i tworzyw. Reasumując, jest to sprzęt przeznaczony dla tych wszystkich, którzy mają już pewne pojęcie o frezowaniu CNC, ale jednocześnie chcą tą wiedzę wdrażać i udoskonalać.

Kilka słów podsumowania

Reasumując, w naszej ofercie można znaleźć szereg frezarek przeznaczonych dla osób początkujących, które chcą rozwijać się na tym kierunku. Pamiętajmy, że zakup profesjonalnych i przemysłowych urządzeń nie ma tu (przynajmniej na razie) żadnego sensu.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *