2018-10-08

Froterki podłogowe – co warto wiedzieć?

Idealnie czysta podłoga, to często marzenie ściętej głowy, niestety ze względu na swój charakter oraz fakt, że jest to najbardziej eksploatowany fragment pomieszczenia bardzo trudno doprowadzić ją do stanu idealnego. Piękna, zadbana podłoga to nie tylko podłoga umyta, ale przede wszystkim błyszcząca- wypolerowana. Tylko taka pokazuje prawdziwe piękno tworzywa z którego ją wykonano. Z tego powodu coraz więcej osób, decyduje się na zakup urządzeń polerujących, które do tej pory wykorzystywane były głównie w szpitalach czy przez profesjonalne firmy przy renowacji posadzek czy parkietów.

Nowoczesna froterka do podłogi

Można polerować podłogę miękkim suknem, jednak jest to praca bardzo męcząca i żmudna. Warto więc zamiast metod tradycyjnych skusić się na bardziej wydajne, szybsze, a tym samym mniej męczące, czyli na wykorzystanie froterki do podłogi.

Takie urządzenia dostępne są na rynku od lat, jednak często były kojarzone raczej z obiektami użyteczności publicznej lub profesjonalnymi firmami, dziś często wykorzystywane są również w domach, przyczynił się do tego rozwój technologiczny i zmniejszenie gabarytów takich urządzeń oraz chęć posiadania idealnie utrzymanych podług przy jednoczesnej oszczędności czasu i energii.

Wielki renesans drewna w wystroju wnętrz również ma wpływ na zwiększenie popularności froterek, ponieważ wielu fachowców zajmujących się zawodowo utrzymaniem parkietów zaleca okresową konserwację właśnie za pomocą froterek.

Dzięki temu urządzeniu podłoga odzyska blask, wzrośnie jej wytrzymałość oraz żywotność, a przede wszystkim będzie się lepiej prezentować.

Co to jest froterka podłogowa?

Froterka podłogowa to nowoczesne urządzenie, wykorzystywane przy sprzątaniu, polerowaniu i pielęgnacji podłóg drewnianych, kamiennych, laminowanych, korkowych, linoleum czy też z PCV.

Ten sprzęt sprzątający pozwala przywrócić, nawet najbardziej zaniedbanym podłogom czysty wygląd oraz połysk, wszystko to w krótkim czasie i bez wysiłku fizycznego.

Zastosowanie froterek

Froterka z powodzeniem może być wykorzystana do woskowania i polerowania parkietu, ale świetnie sprawdzi się też w przypadku linoleum i kamienia. Zazwyczaj jej konstrukcja jest dosyć prosta i ergonomiczna, mobilna z niewielkimi kółkami, ułatwiającymi poruszanie. Dobry przykład tego typu urządzeń stanowią urządzenia firmy Viper, oferowane przez Multi-Matic.pl: https://multi-matic.pl/k/urzadzenia-czyszczace/szorowarki-i-polerki/froterki-do-podlog/

Froterki podłogowe skontrowane są w taki sposób, że za czyszczenie odpowiadają dopasowane pady polerskie. Do wyboru są pady uniwersalne lub specjalne typy – do podłóg woskowanych, lakierowanych, laminatu itd.

Każdą podłogę przed rozpoczęciem polerowania, należy najpierw dokładnie odkurzyć i umyć, dopiero wtedy można nanieść środek pielęgnacyjny, wtedy za pomocą froterki można zacząć polerować podłogę, aż do uzyskania pożądanego efektu.

Jak wybrać dobrą froterkę do podłogi, paneli i posadzek?

Co do zasady urządzenia do polerowania dzielimy na urządzenia niskoobrotowe oraz wysokoobrotowe. Różnią się one przede wszystkim ilością wykonywanych obrotów na minutę.

Froterka niskoobrotowa będzie idealna do prac domowych na przykład: do parkietu czy czyszczenia tarasu, generalnie to urządzenie do codziennego użytku.

Polerki wysokoobrotowe zalecane są do zadań specjalnych, ich konstrukcja często pozwala na szybkie czyszczenie większych powierzchni, podobnie jak ilość obrotów, znacznie przekraczająca możliwości froterek niskoobrotowych i często wahająca się od 150 do nawet 1500 na minutę. Urządzenia te cechują się też znacznie większą mocą, bo to ona ma decydujący wpływ na usuwanie uciążliwych zabrudzeń i jakość sprzątania.

Dobra polerka powinna być dopasowana do typu podłogi na jakiej ma być zastosowana.

Na przykład, gdy chcemy wyczyścić granit, potrzebujemy froterki o dużej mocy i znacznie szybszych obrotach, tak aby móc wydobyć ukryte w tym kamieniu piękno. Granit ze względu na obecność w jego strukturze wielu drobinek, blasku nabiera tylko pod wpływem polerowania na naprawdę wysokich obrotach.

Podobnie sprawa ma się z marmurem chociaż wymaga on delikatniejszego traktowania, zarówno jeden jak i drugi należą do gatunków materiałów trudnych w obróbce i utrzymanie ich w odpowiednim stanie tylko siłą własnych rąk jest praktycznie niemożliwe, ale również urządzenie używane do ich czyszczenia musi umieć sobie z nimi poradzić.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku gresu, choć z pozoru jest to materiał dosyć łatwy w utrzymaniu, jednak jego powierzchnia pełna jest zakamarków oraz nierówności co sprawia, że wcale nie łatwo utrzymać go w czystości, z tego powodu do jego czyszczenia należny dobrać specjalną polerkę lub odpowiedni pad o grubszej, bardziej ziarnistej strukturze, która pozwoli usunąć brud z tych nierówności, a jednocześnie nada powierzchni blasku.

Wybór odpowiedniego urządzenia do czyszczenia i polerowania podłogi nie jest łatwy. Warto wiec stawiać na sprawdzone technologie i firmy od lat znajdujące się na rynku. Tylko odpowiednio dobrana froterka pomoże nam utrzymać nawierzchnię w pożądanym stanie bez wysiłku i nerwów.

multi-matic.pl

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *