2023-05-12

Jak kupić Bitcoin? Czy można zrobić to w kantorze?

Zainteresowanie kryptowalutami wciąż rośnie. Szacuje się, że wartość globalnego rynku już dziś przekracza 2 biliony dolarów. Tak duża popularność BTC, ETH, ale i innych walut, nie oznacza jednak, że na krypto nie można już zarobić. Wręcz przeciwnie!

Co warto wiedzieć o rynku kryptowalut?

Wielu specjalistów twierdzi, że mimo rosnącej komercjalizacji, na kryptowalutach wciąż można zarobić naprawdę sporo – nawet przy niewielkim wkładzie własnym. Potrzeba jedynie odrobiny szczęścia, wyczucia chwili oraz… sporej wiedzy!

Zdecydowana większość kryptowalut, która nie jest na sztywno zsynchronizowana z walutami FIAT (dolary, funty, euro, złotówki) wykazuje sporą podatność na czynniki zewnętrzne. To zaś oznacza, że wahania kursów mogą być naprawdę spore.

Można tu wskazać nie tylko na Bitcoina, który w kilka tygodni potrafi zwiększyć lub zmniejszyć swoją wycenę nawet i o sto tysięcy złotych, ale i na ETH, który potrafi potanieć np. o 4-5 tys. PLN, a następnie powoli, w nieco dłuższej perspektywie czasowej, stopniowo odbudować swoją wartość.

Taka sytuacja miała miejsce choćby od czerwca do sierpnia 2022 roku. ETH startował z pułapu zbliżonego do 7800 PLN, zaliczył tąpnięcie do 5500 zł, a następnie, do 28 lipca, zrównał do kwoty wyjściowej. Podobne tendencje można zaobserwować też w wielu innych blockchainach, jak Cardano, XRP czy Solana.

Co to oznacza dla osób, które dopiero chcą kupić swoją pierwszą kryptowalutę? Przede wszystkim konieczność stałego śledzenia trendów. Nieraz pozornie niezwiązane z tym ekosystemem wydarzenia, mają realne przełożenie na wycenę kryptowalut. Przed finalizacją transakcji warto więc dokładnie przeczytać o tym, jak kupić Bitcoina: https://kryptowaluty2.pl/jak-kupic-bitcoina/.

Jak bezpiecznie kupić Bitcoina?

Użytkownicy mogą skorzystać z kilku różnych metod. Największą popularnością cieszą się oczywiście giełdy kryptowalut – zarówno te o zasięgu globalnym: Binance, Coinbase, czy OKEx, jak i nasze rodzime serwisy, w tym BitBay czy Egera.

Decydując się na wybór jednego z tych serwisów, warto upewnić się, że dostawca usługi kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo danych oraz zgromadzonych tam środków. Sprawdźmy, czy platforma obsługuje:

  • szyfrowanie RSA,
  • zabezpieczenia geograficzne,
  • ochronę przed atakami XSS,
  • system ciągłego nadpisywania danych bezpieczeństwa (backupów).

Atutem będzie też wykupione ubezpieczenie środków obrotowych do możliwie jak najwyższej kwoty, dedykowana aplikacja na urządzenia mobilne czy zgodność z dyrektywą V AML.

Giełda kryptowalut to jednak niejedyne rozwiązanie, jakie mamy do dyspozycji. Sporo osób zastanawia się nad tym, jak kupić Bitcoina w kantorze. Mimo tego, że nie jest to zbyt popularna metoda, to wciąż cieszy się ona sporym zainteresowaniem ze strony społeczności.

Wystarczy wykonać kilka prostych kroków:

  • załóż swój sprzętowy portfel kryptowalut,
  • wybierz godną zaufania platformę, np. Tokeneo,
  • upewnij się, że wiesz, jaki jest adres Twojego portfela krypto – to bardzo ważne, bo właśnie tam zostaną wysłane zakupione BTC,
  • wybierz odpowiednią formę płatności.

Pamiętaj też o tym, że kantory mają dzienne limity transakcyjne. Bez weryfikacji możemy zakupić kryptowaluty w kwocie nieprzekraczającej 3800 PLN. Wspomniane już wcześniej Tokeneo pozwala wykonać pięć takich transakcji na dobę, co daje kwotę 19 tys. zł (5×3800 PLN).

Jak jeszcze mogę kupić BTC?

Ciekawą alternatywą są bitomaty. To urządzenia, których model działania do złudzenia przypomina tradycyjne bankomaty. Znajdziesz je w większości dużych miast w Polsce – najwięcej w województwie śląskim: ponad 20.

Użytkownicy, którzy dobrze znają się na technologii blockchain, mogą zakupić Bitcoina, korzystając z sieci P2P. Taką usługę świadczy np. Binance lub P2P Express. Alternatywą pozostaje też zakup bezpośredni od zaufanej osoby.

Bez względu na wybraną metodę, należy pamiętać o obowiązku podatkowym – w Polsce obowiązuje 19% danina, z której musimy rozliczyć się na zeznaniu rocznym PIT.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *