2020-05-20

Jak znaleźć swoje IP? Jak upewnić się, że jestem bezpieczny w sieci?

Nasze życie jest coraz bardziej zdominowane przez istnienie internetu. W sieci dokonujemy zakupów, dzwonimy i kontaktujemy się ze znajomymi i rodziną, słuchamy muzyki i oglądamy filmy. Nie wspominając już o wykonywaniu swojej pracy. Niestety, wraz z rozwojem technologii, która umożliwia nam coraz szybsze i łatwiejsze korzystanie z internetu, rozwojowi również ulegają zagrożenia, które czyhają na internautów.

Obecnie, coraz łatwiej paść ofiarą wyłudzenia naszych danych osobowych, danych kart kredytowych lub też utracenia dostępu do wrażliwych plików. O ile środki bezpieczeństwa dla użytkowników komputerów już są znane takie jak np. firewall, antywirus, oprogramowanie anti – malware. to jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Internecie nie wszyscy jeszcze są w pełni świadomi tego, że z pomocą również przychodzi sieć VPN.

Czym jest IP?

Jeśli chodzi o możliwość wglądu do naszych danych parametrem, który to umożliwia jest nasz adres IP. Czym jest adres IP? Jak możesz sprawdzić swoje IP?

Od strony technicznej jest to sekwencja czterech liczb oddzielonych kropkami, która odpowiada za lokalizację komputera z którego łączymy się z internetem. Adres ten można potocznie nazwać numerem identyfikacynym komputera, który pozwala na określenie z jakiego położenia geograficznego łączymy się z internetem. Adres IP jest o tyle przydatny, że za pomocą tego adresu użytkownik może korzystać z kilku bardzo popularnych usług jak np. spersonalizowana prognoza pogody dla jego danej lokalizacji.

Jak sprawdzić IP?

Pojawia się w tym momencie pytanie jak mogę sprawdzić swoje IP? Użytkownicy systemu Windows mogą kliknąć menu „Start” później “Uruchom” i wpisać “CMD”, zatwierdzając klawiszem Enter. Powinno uruchomić się okno wiersza poleceń, wpisujemy w nim komendę ”ipconfig” i po naciśnięciu klawisza Enter otrzymamy nasz adres IP.

Dla użytkoników Mac’ów sekwencja jest jeszcze prostsza i wygląda następująco:

Preferencje systemowe -> Sieć -> Zaawansowane i już trafiamy na okienko, z którego wyczytamy nasz adres IP.

Zagrożenia

Niestety, jawność adresu IP ma też swoje zagrożenia. Bardzo częstym przypadkiem są utraty danych osobowy, danych wrażliwych lub informacji dotyczących naszych kart kredytowych. Kto z Was nie miał do czynienia z próbą odzyskania pieniędzy za zakupy dokonane naszą kartą bez naszej wiedzy, ten niech się cieszy, bo to bardzo czasochłonny i stresujący proces.

Jak uniknąć zagrożeń?

Dla tych którzy chcą uniknąć niepotrzebnych stresów, zmartwień i obaw o bezpieczeństwo korzystania z Internetu, bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z sieci VPN. Nazwa pochodzi od anglojęzycznego skrótu wirtualna sieć prywatna, która umożliwia użytkownikowi łączenie się z internetem za pomocą prywatnej sieci do której tylko on ma dostęp.

W praktyce skutkuje to tym, że nikt poza nami nie jest w stanie podejrzeć naszej aktywności w Internecie co zapewnia bardzo wysoki komfort surfowania po sieci.

Na rynku są dostępne zarówno warianty w pełni komercyjne jak i te darmowe, które umożliwiają wstępne zapoznanie się z tym, jak działa VPN i jak z niego korzystać. To bardzo dobre rozwiązanie, zanim podejmiemy jakiekolwiek zobowiązania finansowe.

Podsumowanie

Pamiętajmy o tym, że rozwój technologiczny oprócz korzyści, niesie ze sobą zwiększone ryzyko wyłudzeń, nadużyć oraz innych niepożądanych czynności, dlatego bardzo istotne jest to żeby być na bieżąco i korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które zwiększą nasze bezpieczeństwo.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *