2020-02-28

Komputery przemysłowe – jakie znajdziemy na rynku?

Komputery przemysłowe są niezawodnym sprzętem, wykorzystywanym głównie przy taśmach produkcyjnych i w zakładach przemysłowych, a to za sprawą ich dużej mocy obliczeniowej, umożliwiającej tym urządzeniom na wykonywanie dużej ilości obliczeń w czasie rzeczywistym i analizę danych, tak aby szybko wyłapać możliwe błędy oraz anomalie.

W związku z ich wielką popularnością i niezawodnością, komputery przemysłowe dostępne są na rynku w kilku wariantach, oferujących różny zakres działań i modyfikacji. W tym artykule przedstawimy podstawowe rodzaje komputerów przemysłowych, powszechnie znanych, jako IPC (Industrial PC).

Single-Board Computer

Jest to jeden z podstawowych rodzajów komputerów przemysłowych, które możemy zakupić. Komputery jednopłytkowe cechują się tym, że wszystkie zespoły i podzespoły, takie jak pamięć czy procesor, zintegrowane są na jednej PCB. Komputery te łatwo zintegrować w innych maszynach, właśnie ze względu na ich niewielki rozmiar, jednak wymagają one prac uszczelniających.

komputer przemyslowy jaki

Źródło: Balticad, Komputer przemysłowy Kontron Board, pITX-E38 QC 1.91GHz (E3845)

Box-PC

Są to komputery jednopłytkowe zabudowane. Dzięki swojej budowie (wyposażone są w takie mechanizmy, jak na przykład chłodzenie bezwentylatorowo), mogą działać nawet w trudnych warunkach środowiskowych, gdzie panuje duże zapylenie powietrza lub zwiększona wilgotność.

Zamiast komputera Box-PC, możemy zdecydować się także na wybranie przemysłowej płyty głównej wraz z kartami rozszerzeń. Ta opcja posiada taki plus, że płytę przemysłową możemy w zasadzie dostosować do naszych specyficznych potrzeb, gdyż tego typu IPC przystosowany jest do dużych modyfikacji – możemy samodzielnie wybrać procesor, kartę pamięci, dyski twarde czy karty rozszerzeń. Rynek oferuje też naprawdę duży wybór komputerów z wbudowanym już procesorem, co sprawia, że łatwo możemy wybrać komputer, który najbardziej odpowiadać będzie naszym potrzebom.

Komputery modułowe

Jest to pośrednie rozwiązanie pomiędzy komputerami jednopłytkowymi, które mogą nie być na tyle elastyczne do tworzenia różnych aplikacji, gdyż posiadają już gotowe podzespoły, a przemysłowymi płytami głównymi, które cechuje z reguły spory rozmiar.

przemyslowy komputer

Źródło: Balticad, Kontron Board, KTQ87/Flex

Komputery modułowe składają się z modułów procesora oraz płyty bazowej. Posiadają one CPU, pamięć, a także wszystko to, co jest zintegrowane w CPU i jego kontrolerze (czyli układ graficzny oraz podstawowy interfejs sieciowy). Pozostałe obwody umieszone są na płycie bazowej, którą sami możemy zaprojektować i modyfikować. Daje to dużą elastyczność przedsiębiorcom.

Komputery przemysłowe w produkcji

Komputery przemysłowe od zwykłych PC różnią się przede wszystkim trwałością. Odporne są one na podwyższone lub niskie temperatury, wstrząsy, dużą wilgotność oraz duże zapylenie powietrza. Dzięki temu, stanowią idealne wsparcie w zakładach produkcyjnych.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *