2019-07-26

Co to jest kryptografia? Najważniejsze funkcje

Kryptografia to gałąź wiedzy o tworzeniu algorytmów kryptograficznych. Zabezpiecza informacje przed poznaniem ich przez osoby nieupoważnione. Gdzie znajduje zastosowanie?

Czym jest kryptografia?

Kryptografia to gałąź wiedzy zajmująca się zabezpieczaniem informacji przed niepowołanym dostępem. Jest dziedziną kryptologii, czyli wiedzy obejmującej kryptografię oraz kryptoanalizę. Obie dziedziny różni fakt, że pierwsza zajmuje się utajnianiem danych, natomiast druga łamaniem szyfrów. Kryptografia zabezpiecza przesyłane wiadomości przed niepożądanym dostępem. Dzięki niej informacje (np. wiadomości) są trudne do rozszyfrowania przez osobę, czyli podmiot, który nie zna klucza rozszyfrowującego. Jedyna informacja, jaką takowy podmiot otrzyma, to trudno zrozumiały ciąg znaków. Z kolei kryptoanaliza łamie szyfry, a więc zajmuje się odczytywaniem zaszyfrowanych danych bez wyżej wspomnianego klucza rozszyfrowującego.

Kryptografia symetryczna i asymetryczna

Można wyróżnić dwa nurty kryptografii, które stosuje się obecnie. Należą do nich kryptografia symetryczna oraz asymetryczna. Pierwszy rodzaj algorytmu kryptograficznego polega na tym, że do zaszyfrowania oraz odszyfrowania używa się tego samego klucza. Tekst wiadomości może zostać podzielony na bloki o długości 64 lub 128 bitów albo strumień, który polega na szyfrowaniu tekstu bit po bicie. Drugi rodzaj algorytmu kryptograficznego polega na wykorzystaniu klucza publicznego osoby, do której przesyłana jest wiadomość, natomiast do odszyfrowania osoba ta używa własnego, prywatnego klucza. W porównaniu do kryptografii symetrycznej algorytm asymetryczny wymaga zastosowania złożonych operacji takich jak mnożenie lub potęgowanie. Z tego względu bardzo często stosuje się systemy mieszane wykorzystujące szybki szyfr symetryczny oraz wiadomość zaszyfrowaną algorytmem asymetrycznym.

Zastosowanie kryptografii

Kryptografia znajduje zastosowanie w wojskowości oraz dyplomacji. Jest niezbędna również w przypadku zabezpieczania haseł komputerowych oraz kart bankowych, a także w sytuacji transakcji handlowych wykonywanych przez internet. Na rozwój kryptografii miało wpływ  wynalezienie Internetu, radia czy telegrafu, które prędko stały się obiektem ataków. Niestety celów ataków hakerskich wciąż przybywa. Efektem są m.in. duże straty majątkowe, a w najbardziej drastycznych przypadkach, nawet zagrożenie zdrowia czy życia ludzkiego. Z tego względu odpowiednie zabezpieczenia są niezbędne, aby zapewnić należyte bezpieczeństwo ludziom. Niestety mimo zabezpieczeń często dochodzi do ataku hakerów, którzy dysponują zarówno bardzo dużą wiedzą, jak i profesjonalnym sprzętem. Celem zwiększenia bezpieczeństwa stosuje się m.in. identyfikację, uwierzytelnienie oraz autoryzację. Identyfikacja to proces, który polega na potwierdzeniu tożsamości na podstawie loginu i hasła. Drugi rodzaj zabezpieczenia również polega na weryfikacji tożsamości za pomocą hasła lub podpisu cyfrowego, natomiast autoryzacja to potwierdzenie, czy podmiot jest uprawniony do uzyskania dostępu do danego zasobu. Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań jest podwójne uwierzytelnienie 2FA, które polega na zastosowaniu loginu i hasła oraz dodatkowej metody potwierdzenia tożsamości.

Zobacz również: Czym jest oscyloskop? Zastosowanie i rodzaje

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *