2022-03-18

Modernizacja (dostosowanie) układu pomiarowego rozliczeniowego do zasad TPA

Obecnie właściwie każdy podmiot zasilany średnim lub wysokim napięciem powinien posiadać układ pomiarowy zgodny z zasadami TPA, nie tylko w celu ewentualnej zmiany sprzedawcy, ale ze względu na wymaganą przez zakłady energetyczne standaryzację.

Decydując się na zmianę dostawcy energii elektrycznej należy w wielu przypadkach dostosować układ pomiarowy do zasad TPA (zdalnego odczytu). Nie wszyscy jednak tego obowiązku przestrzegają lub uważają go za zbędną formalność do momentu przykrych konsekwencji. Jak dokładnie wygląda taka procedura?

Dlaczego to ważne?

Każdy odbiorca grupy taryfowej A i B może zmienić dostawcę energii elektrycznej pod warunkiem, że jego układ pomiarowy jest zgodny z wymogami TPA. Co oznacza ten skrót? Pochodzi od angielskiego Third Party Access. Zasada ta oznacza możliwość korzystania z sieci energetycznej przedsiębiorstwa sieciowego bez obowiązku kupowania od niego energii. Sprzyja ona konkurencji w branży. W praktyce daje to możliwość zakupu energii u dowolnego wytwórcy lub przedsiębiorstwa, które zajmuje się handlem energią. Co więcej, klient może zawrzeć z oddzielnymi podmiotami umowy: na zakupu energii elektrycznej i umowę na świadczenie usługi dystrybucji.

Dostosowanie układu pomiarowego może zająć nawet kilka tygodni, czy też miesięcy, gdyż na początku niezbędne jest otrzymanie stosownych informacji od dystrybutora energii, potem musi zostać wykonany projekt i dopiero po jego zatwierdzeniu można przystąpić do prac modernizacyjnych. Ostatnim krokiem jest odbiór protokolarny przez stosowne służby zakładu energetycznego.

Wykonanie takiej modernizacji wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego warto to zadanie zlecić doświadczonej firmie Wasztan. W ramach takiej usługi układ pomiarowo-rozliczeniowy zostanie dostosowany do aktualnych wymagań, dzięki czemu uniknie się w przyszłości poważnych problemów.

Brak dostosowania układu do zasad TPA może zakończyć się rozwiązaniem umowy sprzedażowej lub koniecznością zapłacenia wysokiej kary umownej. Często w takich przypadkach odbiorca musi przejść na stawkę rezerwową opłat za energię elektryczną, też zaś są nawet kilkukrotnie wyższe od standardowych cen za energię u operatora systemu elektroenergetycznego w danej lokalizacji.

Jak to przebiega w praktyce?

Zasada TPA, opisująca dostęp stron trzecich do sieci energetycznej obowiązuje w przypadku odbiorców zasilanych z sieci średniego i wysokiego napięcia. Sprzedawcę energii elektrycznej można zmienić w dowolnym momencie, jeśli jego oferta wydaje się atrakcyjniejsza od tej aktualnej, ale należy wtedy dopilnować tego, by układ pomiarowy w danym zakładzie spełniał określone warunki.

Zazwyczaj dostosowanie się do zasad TPA oznacza remont układu pomiarowego, czyli między innymi wymianę liczników, okablowania, listew kontrolno-pomiarowych, oraz przekładników. Zakres prac ustalany jest indywidualnie, a koszt modernizacji to od kilku do około 30-40 tysięcy złotych w zależności od wielkości obiektu.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *