2019-10-28

Najczęstsze awarie płyt indukcyjnych – typowe usterki

Niestety nawet najlepszym jakościowo płytom indukcyjnym może przydarzyć się niewielka usterka albo nieco większa awaria, dlatego też warto dowiedzieć się, w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, jakie są najczęstsze usterki w płytach indukcyjnych i co zrobić, aby ich uniknąć.

Nieumiejętne podłączenie płyty indukcyjnej

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale jednym z typowych problemów jest niepoprawne podłączenie płyty indukcyjnej. Uważać należy przede wszystkim na to, aby zgodnie z instrukcją odpowiednio podłączyć kable. Niestety poszczególni producenci stosują odmienne gniazda montażowe nie zawsze z czytelnym oznakowaniem, dlatego też przy rutynowych pracach łatwo o popełnienie błędu.

Wybijające bezpieczniki

Płyta indukcyjna może być również główną przyczyną wybijania bezpieczników. Częstą przyczyną problemu może okazać się zastosowanie nieodpowiednich bezpieczników, które są za słabe, aby mogły prawidłowo funkcjonować. Każdy producent podaje w instrukcji obsługi wytyczne, które muszą być spełnione, aby dany sprzęt mógł pracować bez najmniejszych zakłóceń.

Problem z wybijanymi bezpiecznikami może pojawić się również wtedy gdy nasza płyta przeznaczona jest do instalacji trójfazowej, a wpięta została (np. w bloku) do instalacji jednofazowej. Warto stawiać na oryginalny sprzęt od rzetelnych producentów, by cieszyć się długoletnią bezawaryjną pracą urządzenia.

Moduł sterowania – co warto wiedzieć?

Najczęstsze usterki w płytach indukcyjnych dotyczą również modułu sterowania. Mowa tutaj nie tylko o wyświetlaniu błędów i o niereagowaniu na naciśnięcie poszczególnych sensorów, ale również o usterkach, które powodują grzanie tylko jednego pola indukcyjnego.

Usterki w module sterowania mogą spowodować również, że płyta indukcyjna będzie samodzielnie się wyłączać w najmniej spodziewanym momencie. Przy takich usterkach w większości wypadkach niezbędne jest oczywiście wymienienie uszkodzonego modułu na nowy. Niestety nowy moduł może kosztować nawet 40% wartości całej płyty indukcyjnej.

Co zrobić w przypadku awarii płyty indukcyjnej?

Jeżeli nasza płyta indukcyjna jest na gwarancji, to oczywiście należy jak najszybciej oddać ją do sklepu/producenta. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie dokonać naprawy, powinny jak najszybciej skontaktować się z odpowiednim fachowcem, który błyskawicznie ustali przyczynę awarii płyty indukcyjnej i dokona niezbędnych napraw.

Aby uniknąć nieprzyjemnych awarii, ważną rolę odgrywa nie tylko sam montaż płyty indukcyjnej, ale również prawidłowe obchodzenie się z nią. W pierwszej kolejności pamiętać należy o tym, aby stosować jedynie garnki, które przystosowane są do płyt indukcyjnych. Najpoważniejszą awarią jest pęknięcie szkła płyty. W takiej sytuacji nie można oczywiście korzystać z płyty indukcyjnej, nawet gdy jest ona lekko uszkodzona.

Fachowa pomoc

Jak wspomniano powyżej, gdy sprzęt AGD odmówi nam posłuszeństwa warto jak najszybciej skorzystać z pomocy odpowiednich specjalistów. Na rynku można znaleźć fachowców, którzy dokonują napraw płyt indukcyjnych bezpośrednio u klienta, np: https://fixagd.pl/naprawa-sprzetu-agd/serwis-plyt-indukcyjnych/.

serwis agd katowice

Przy większych usterkach niezbędna będzie jednak wizyta w profesjonalnym serwisie. W Polsce można znaleźć wiele rzetelnych firm, które oferują naprawy wysyłkowe. W takiej sytuacji firma kurierska odbiera uszkodzoną płytę indukcyjną i dostarcza nam naprawioną. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *