2019-09-10

Jak nauczyć się programowania od podstaw?

Kariera programisty to atrakcyjny plan na przyszłość dla wielu młodych osób, zainteresowanych informatyką i nowoczesnymi technologiami. Jego realizacja wymaga jednak sporo nauki. Sprawdź, jak zdobyć odpowiednie umiejętności i skutecznie nauczyć się programowania od podstaw!

Samodzielna nauka

Takie rozwiązanie jest dobre dla osób, które nie mają czasu na podjęcie trwających kilka lat studiów i nie chcą przeznaczać funduszy na znacznie krótsze, lecz droższe kursy programowania. Jest polecane tym, którzy planują posiąść nowe umiejętności w wolnym czasie, by np. w przyszłości się przekwalifikować.

Mogą zgłębiać tajniki programowania samodzielnie, w domu, ucząc się z licznych podręczników, dostępnych w Internecie porad, czy niedrogich kursów online. Dzięki temu ćwiczą w wolnym czasie, z łatwością łącząc to zajęcie np. z pracą zawodową, czy obowiązkami rodzinnymi.

Dużym minusem takiego rozwiązania jest jednak brak możliwości korzystania z cennych porady i wskazówek doświadczonych nauczycieli, odbywania praktyk, straży, czy poznawania środowiska IT od środka. Osoby uczące się samodzielnie muszą również pamiętać o tym, że nie otrzymają żadnego świadectwa potwierdzającego zdobyte umiejętności, co może utrudniać późniejsze znalezienie pracy.

Kurs programowania

Jest to dość drogie, lecz szybkie rozwiązanie dla osób, którym zależy na opanowaniu niezbędnej dla programisty wiedzy w stosunkowo krótkim czasie. Takie kursy zazwyczaj trwają 1-2 semestry i posiadają bardzo skondensowany program. Uczestnicy otrzymują sporą dawkę informacji, mają również możliwość ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli na zajęciach praktycznych.

Powinni jednak liczyć się z tym, że wielu rzeczy będą musieli nauczyć się samodzielnie, ponieważ rok to stanowczo za mało, by opanować cały zakres materiału i umiejętności niezbędnych dobremu programiście. Kursy takie stanowią jednak dobre podwaliny i wprowadzenie do nowego zawodu.

Studia informatyczne

Jest to zdecydowanie najdłuższa, lecz jednocześnie najbardziej polecana droga do świata IT. Pozwala na zdobycie gruntownej wiedzy z zakresu znacznie szerszego niż tylko programowanie. Umożliwia łączenie teorii z praktyką, czerpanie z wiedzy doświadczonych wykładowców i wniknięcie do świata programistów dzięki licznym stażom. Uczestnicy studiów poznają kilka języków programowania i uczą się bezbłędnego posługiwania nimi. Studenci mają możliwość wyrabiania sobie pozycji na rynku informatycznym już w trakcie nauki, a po jej zakończeniu są dobrze przygotowanymi do pracy, w pełni wykwalifikowanymi specjalistami.

Kierunek Informatyka posiada w swojej ofercie edukacyjnej np. Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie: http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-zarzadzania/informatyka
Mimo że na naukę muszą poświęcić kilka lat, a studia informatyczne nie należą do najłatwiejszych i wymagają ciężkiej, systematycznej pracy, absolwenci nie mają najmniejszych problemów ze znalezieniem satysfakcjonującej, dobrze płatnej pracy. Jest to prawdopodobnie najlepszy sposób, by nauczyć się programowania od podstaw i stać się w tej dziedzinie specjalistą.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *