2019-08-19

Ochrona prywatności na smartfonach

W czasach niezwykle prężnie rozwijającej się technologii, coraz trudniej ochronić swoją prywatność. Smartfony nieustannie towarzyszą nam w zasadzie cały czas, umożliwiając wykorzystywanie ich do szeregu codziennych czynności – przeglądania internetu, rozmów ze znajomymi, robienia zakupów, czy płacenia w restauracji. W ten sposób pozyskują mnóstwo informacji o nas, o naszych zainteresowaniach i upodobaniach. Czy można zatem, w dobie tak wysokiej popularności urządzeń mobilnych korzystających z systemów Android i iOS, ustrzec swoje dane i zachować prywatność?

W jaki sposób smartfony zbierają od nas informacje?

Współczesne smartfony to inteligentne urządzenia, potrafiące gromadzić nasze dane nawet przy pozornie nieznaczących czynnościach. Niestety często robią to po przyzwoleniu osób korzystających z tych popularnych mini-komputerów. Pozyskiwane informacje często wysyłane są np. do agencji reklamowych, które znając nasze preferencje profilują nas jako potencjalnych konsumentów, a w następstwie w dyskretny sposób, nieświadomie, zachęcają do kupna różnych produktów.

Wiele informacji gromadzą tak chętnie ściągane i wykorzystywane na co dzień aplikacje, niejednokrotnie wymagające zaakceptowania zapytania o dostęp do znajdujących się na urządzeniu zdjęć, do mikrofonu, kamery itp. Co do zasady niespełnienie tego warunku całkowicie uniemożliwia korzystanie z wybranego programu. Co więcej, urządzenia z systemem operacyjnym Android i iOS wykorzystują wiedzę o naszej lokalizacji, pozyskiwaną m.in. przez GPS. Powszechną metodę nieświadomego udostępniania danych stanowi też korzystanie z wi-fi w miejscach publicznych.

Niestety całkowita, stuprocentowa ochrona przed udostępnianiem informacji byłaby możliwa jedynie po rezygnacji z korzystania ze smartfonów. Istnieją jednak sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa danych.

Jak ochronić prywatność korzystając z systemu operacyjnego Android?

Na szczęście dostępne są sposoby na świadome zminimalizowanie zagrożenia w postaci wycieku danych, przez odpowiednie skonfigurowanie ustawień.

Weryfikowanie uprawnień aplikacji

Po pierwsze, warto zweryfikować jakie uprawnienia mają używane przez nas aplikacje, ściągnięte w sklepie Google Play oraz w następstwie po prostu zrezygnować z programów wykorzystujących pozyskane informacje niezgodnie z ich przeznaczeniem. Przykładowo, sytuacja w której aplikacja do sporządzania notatek wymaga od nas dostępu do mikrofonu i listy kontaktów, powinna wzbudzić podejrzenie, czy przekazywane dane nie są przypadkiem wykorzystywane w celach innych, niż jest to konieczne do korzystania z jej funkcji. Ważne jest sprawdzanie uprawnień przed zainstalowaniem aplikacji. Należy też pamiętać o instalowaniu ich tylko ze znanych, bezpiecznych źródeł.

Można też wykorzystać programy oferowane przez sklep Play (np. AppBlock), umożliwiające blokowanie dostępu do aplikacji.

Korzystanie z trybu off-line

Do ochrony naszej prywatności znacznie przyczyni się także przechodzenie do trybu off-line. Szczególnie zależy Ci na tym, aby system nie dowiedział się o Twojej obecnej lokalizacji? Pomocne okazuje się przełączenie smartfona w „tryb samolotowy”, uniemożliwiający odbieranie połączeń, wiadomości oraz wyłączający funkcje łączności.

Zabezpieczenie dostępu do smartfona

Nie należy bagatelizować również blokad, dzięki którym zabezpieczymy nasze dane, prywatne zdjęcia i pliki przed ich ewentualną kradzieżą. Popularnym i dosyć skutecznym sposobem dostępnym w systemie Android, jest ustawienie rysunku wybranego symbolu, celem odblokowania ekranu. Znacznie utrudni to dostanie się do informacji przechowywanych w telefonie przez osoby niepożądane. Ponadto, warto stworzyć dodatkową zaporę do prywatnych plików, zdjęć i wiadomości SMS, w postaci zaszyfrowania ich numerem PIN lub hasłem.

Ochrona prywatności w systemie iOS

System operacyjny iOS wykorzystywany przez urządzenia mobilne iPhone powszechnie znany jest z solidnych zabezpieczeń oraz szeregu funkcji mających zapewnić ochronę naszej prywatności.

Korzystający z iOS powinni przemyśleć wyłączenie domyślnej opcji powiadomień pokazujących się na zablokowanym ekranie. Zmniejszy to prawdopodobieństwo wycieku prywatnych informacji do nieupoważnionych osób. Warto też wyłączyć synchronizację urządzenia mobilnego z chmurą. Takie ustawienie spowoduje, że niechciane pliki, będą od razu usuwane z telefonu na dobre.

Coraz częściej wykorzystywaną opcję stanowi włączenie dwuetapowej wersyfikacji Apple ID oraz iCloud. Polega to na dodaniu dodatkowego czynnika uwierzytelniającego (np. SMS’a, wiadomości e-mail), umożliwiającego dostęp do konta. Zabezpieczeniu naszej prywatności sprzyja również regularna aktualizacja systemu operacyjnego iOS.

Nie należy zaniedbywać kwestii ochrony naszej prywatności na smartfonach i zabezpieczać ją wszelkimi, dostępnymi sposobami. Więcej na ten temat dowiesz się z serwisu DobryVPN.pl, który zajmuje się tematyką bezpieczeństwa w sieci.

Materiał zewnętrzny.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *