2019-10-29

Płyta indukcyjna robi zwarcie – co zrobić?

Nowoczesne płyty indukcyjne charakteryzują się bardzo dużą bezawaryjnością, ale niestety nawet najlepszy jakościowo sprzęt, może odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jak poradzić sobie z najpopularniejszymi problemami i awariami związanymi ze zwarciem płyty indukcyjnej.

Dlaczego płyta indukcyjna robi zwarcie?

Nowoczesne płyty indukcyjne, mogą robić zwarcie zwłaszcza jak są nieprawidłowo podłączone. Przy niektórych urządzeniach mogą pojawić się również wady fabryczne albo losowe usterki. Zwarcie może wywołać na przykład uszkodzony tranzystor, dlatego też warto jak najszybciej sprawdzić go za pomocą omomierza.

Jeżeli pojawi się zwarcie albo niewielka przerwa, to wyraźny sygnał że coś jest nie tak i trzeba szybko wymienić uszkodzony tranzystor. W niektórych płytach indukcyjnych zwarcie może wywoływać również nieprawidłowo działający induktor. Mowa tutaj oczywiście o specjalnym urządzeniu elektrycznym, które wytwarza wysokie napięcie z niskiego za pośrednictwem indukcji elektrycznej. Problemy mogą pojawić się również przy niesprawnych modułach.

serwis agd katowice

Jak dbać o płytę indukcyjną?

Aby wydłużyć żywotność płyty indukcyjnej w pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, aby korzystać jedynie z oryginalnych środków do czyszczenia płyt indukcyjnych. Niestety niektóre gąbeczki mogą mocno porysować płytę przez co wyraźnie straci ona na swoich walorach estetycznych.

Szerokim łukiem należy omijać przede wszystkim te środki, które w swoim składzie zawierają bardzo mocne środki ścierne. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto jak najszybciej usuwać wszelkie zabrudzenia. Im więcej dodatkowych funkcji posiada płyta indukcyjna, tym wzrastają szanse na pojawienie się usterek. Jeżeli nasza płyta robi zwarcie, to należy jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalistycznego serwisu.

Awaria pola grzejnego płyty indukcyjnej

Jeżeli pozostawi się puste naczynie na włączonym polu, to niestety może szybko dojść do przegrzania induktora albo zwęglenia izolacji drutu nawojowego. W takiej sytuacji może dojść oczywiście do zwarcia i uszkodzenia całego modułu zasilania.

Koszt usunięcia takiej usterki to wydatek rzędu 500 zł, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność. Aby rozwiązać problem trzeba będzie oczywiście całkowicie wymienić wypalone pole grzejne i naprawić moduł zasilania.

„Zimne luty”

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną awarii płyty indukcyjnej mogą być również tzw. „zimne luty”. Uszkodzenie to jest bardzo widoczne zwłaszcza wtedy, gdy uszkodzeniu ulegnie gruba ścieżka przewodząca duży prąd.

Przy takiej awarii najlepszym rozwiązaniem jest wymienienie całego modułu, który tak naprawdę nadaje się jedynie do wyrzucenia. Zimne lutowanie jest bardzo trudne do wykrycia, dlatego też warto skorzystać z pomocy odpowiednich fachowców, którzy szybko odkryją przyczynę naszych problemów.

Zawilgocony moduł

Jak wspomniano powyżej moduły w płytach indukcyjnych ulegają uszkodzeniu przede wszystkim na wskutek zawilgocenia. Niestety naprawa modułu wiąże się z koniecznością wylutowania wszystkich elementów, co jest z przyczyn finansowych nieopłacalne.

Nawet niewielkie wyziewy mogą powodować korozję, dlatego też płyta indukcyjna przestaje normalnie pracować. Jedynym ratunkiem jest wymiana całego modułu lub skorzystanie z doświadczonego serwisanta, co niestety wiążę się z dość dużym wydatkiem.

Czy warto naprawiać płyty indukcyjne?

W wielu sytuacjach wymiana poszczególnych podzespołów wiąże się niestety z dość dużymi wydatkami, dlatego też warto skorzystać z usług rzetelnych firm, które są w stanie usunąć większość usterek. Tylko renomowane firmy posiadają niezbędny asortyment części do płyt indukcyjnych i modułów, dzięki czemu naprawy mogą być dokonana na miejscu od ręki.

Przy większych awariach renomowane firmy mogą zaproponować płyty zastępcze na czas naprawy. Jest to bardzo wygodne i niesłychanie praktyczne rozwiązanie. Warto korzystać oczywiście z usług takich firm, które na wszelkie naprawy udziela profesjonalnej gwarancji, np Fix AGD – https://fixagd.pl/naprawa-sprzetu-agd/serwis-plyt-indukcyjnych/.

Problemy mogą pojawić się dopiero wtedy, gdy w grę wchodzą mało popularne płyty indukcyjne od nieznanych producentów. Znalezienie części zamiennych może niestety wiązać się z dość dużym wydatkiem.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *