2019-01-21

Prąd budowlany – co warto o nim wiedzieć?

Budowa domu pochłania bardzo dużo pieniędzy, a do tego koniecznych jest wiele formalności np. załatwienie prądu budowlanego. Czym jest prądy budowlany, czy musisz go mieć i jak zmienić potem taryfę na zwykłą? Poniżej wszystkie ważne informację na temat prądu budowlanego, jego koszty i rozwiązania formalne.

Co to jest prąd budowlany?

Prąd budowlany to taryfa energii elektrycznej, która sprzedawana jest przez dostawcę prądu na czas budowy domu, bądź innego budynku. Prąd ten dostarczany jest w celu przeprowadzenia prac budowlano-montażowych. Niezgodne z prawem jest zasilanie budowy prądem ze zwykłem domowej taryfy. Są dwa rodzaje przyłącza prądu budowlanego, tymczasowy oraz docelowy.

Tymczasowy to taki, który sprawia, że po zakończeniu budowy będziemy musieli przyłączyć się do sieci, natomiast docelowy to taki, gdzie już zostaje zamontowany licznik i cała instalacja elektryczna, z której potem będzie można zasilać dom, kiedy będzie już zamieszkały.

Dlatego jeśli jesteśmy zdecydowaniu, że po zakończeniu chcemy korzystać z usług danego dostawcy to od razu można zainwestować w przyłącze docelowe. Dzięki temu już będziemy mieli gotową instalację. Więcej na temat prądu budowlanego dowiesz się tutaj

Jaką moc prądu budowlanego wybrać?

Zanim podejmiemy decyzję o podpisaniu umowy z zakładem energetycznym, należy sprawdzić, czy obiekt nie jest już podłączony do sieci elektroenergetycznej. Tego kroku oczywiście nie będzie jeśli budujemy dom od zera i mamy jedynie pustą działkę. Tyczy się to bardziej remontów. Kolejnym krokiem jest konsultacja z elektrykiem, na podstawie której będzie można ocenić jaka moc będzie nam potrzebna. Należy wziąć pod uwagę wszystkie sprzęty, maszyny, ewentualnie światło, czy ogrzewanie. Należy założyć, że maszyny budowlane czerpać będą więcej energii niż będzie nam potrzebne po zakończeniu prac i ostatecznym zamieszkaniu w domu.

Ile kosztuje prąd budowlany?

Taryfy budowlane są na rachunku za prąd oznaczone tak samo jak prąd dla firm, czyli literą C. Tak jest u większości dostawców. Istnieją jednak firmy, które oferują prąd budowlany przyznawany do osoby, nie taryfowo. Oznacza to, że biorąc prąd do własnego domu, płacimy za niego tak, jak za taryfę domową.

Niestety często ceny rachunku budowlanego są dużo wyższe od standardowych cen prądu w gospodarstwach domowych. Dlatego tak wiele osób szukając oszczędności próbuje korzystać ze standardowych taryf. W taryfach prądu budowlanego składnik stały stawki sieciowej jest mnożony przez wybraną przez nas moc umowną. W taryfach dla gospodarstw domowych opłaty są stałe i rachunki za prąd nie zmieniają się w zależności od mocy umownej.

Biorąc pod uwagę opisane wyżej różnice, po zakończeniu budowy, czy remontu, konieczna jest zmiana prądu budowlanego na normalną taryfę. Im szybciej się to stanie tym lepiej, jednak należy wziąć pod uwagę przepisy, które nie pozwalają używać ciężkich maszyn budowlanych pod taryfami z literką G. Dlatego tutaj konieczny jest odbiór budowlany, który przesądza o zakończeniu budowy.

Prąd budowlany – co warto o nim wiedzieć?
5 (100%) 2 votes

Porównywarka cen sprzętu RTV

1 komentarz - Prąd budowlany – co warto o nim wiedzieć?

  1. Paweł pisze:

    Widzę, że trochę tych formalności trzeba spełnić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *