2019-04-16

Produkcja układów scalonych elektroniki na zlecenie – czym jest i dla jakich sektorów sprawdzi się montaż kontraktowy

Dynamiczny rozwój przemysłu elektronicznego i postępująca miniaturyzacja to dwa najważniejsze powody, dla których produkcję układów scalonych zleca się firmom zewnętrznym. Taka strategia prowadzenia firmy to spore oszczędności finansowe i większe możliwości rozwoju. Stąd coraz powszechniejsza jest usługa montaży kontraktowych.

Montaż kontraktowy elektroniki – usługa specjalistyczna

Produkcja coraz bardziej zminiaturyzowanych układów scalonych to zadanie, którego mogą się podjąć tylko fachowcy. Nie każdy, kto może poszczycić się tytułem montera, poradzi sobie z takim zadaniem. Tu potrzeba nie tylko doświadczenia, ale też wyspecjalizowanej taśmy produkcyjnej. Coraz częściej producenci sprzętu elektronicznego podpisują długoterminowe umowy z zewnętrznymi firmami właśnie na montaże kontraktowe.

W ramach takiego kontraktu firma zewnętrzna (Zobacz: Montaż kontraktowy – zamel.com) zobowiązuje się do wykonania określonych umową podzespołów. Wszystkie przechodzą rygorystyczne testy przed wprowadzeniem na rynek, co ma zapewnić bezawaryjne działanie finalnych produktów. Coraz częściej oferowany przez polskie firmy montaż kontraktowy elektroniki jest odpowiedzią rynku na rosnące zapotrzebowanie na wielozadaniowe układy scalone.

Montaż kontraktowy elektroniki – potencjalni klienci

Skoro mowa o elektronice, niewątpliwie potencjalnymi odbiorcami montaży kontraktowych są firmy z szeroko pojętej branży elektronicznej. Jednak dokonując próby zawężenia segmentów odbiorców, można wyróżnić kilka wyspecjalizowanych branż:

  • producenci sprzętu medycznego – tu, gdzie liczy się precyzja, dokładność i niezawodność, montaż kontraktowy elektroniki i układów scalonych ma bardzo duże pole do popisu;
  • branża motoryzacyjna – złośliwi mówią, że w samochodach jest więcej elektroniki niż miejsca na silnik. Niekoniecznie mają rację, jednak nie da się ukryć, że elektronika wkroczyła dość mocno w branżę motoryzacyjną i dziś już nie mówi się o deskach rozdzielczych, ale, nieco kosmicznie, o komputerach pokładowych;
  • branża budowlana – to już nie tylko cement i cegły. Elektronika wkroczyła także do naszych domów, szczególnie tak zwanych domów inteligentnych. W budownictwie wielorodzinnym także jest szeroko wykorzystywana, choćby w systemach wideo-domofonowych czy w monitoringu.

Zobacz: Jak wygląda automatyczny montaż powierzchniowy w praktyce i do jakich branż znajdzie zastosowanie?

montowanie elektroniki zamel

Montaż kontraktowy elektroniki – kiedy warto wybrać takie rozwiązanie

Montaż kontraktowy elektroniki, zlecany firmie zewnętrznej, generuje koszty. Stąd często firmy zastanawiają się, czy nie lepiej byłoby wdrożyć taki montaż u siebie. Tu trzeba posłużyć się rachunkiem ekonomicznym. Przy stosunkowo niewielkich zamówieniach, krótkich seriach poszczególnych podzespołów, bardziej opłacalny jest montaż kontraktowy, niż doposażanie firmy w taśmę produkcyjną, która będzie wymagała częstych modyfikacji.

Trzeba przy tym pamiętać, że sama taśma to nie wszystko, potrzebni są wyspecjalizowani pracownicy, którzy będą zdolni ją obsłużyć. W ostatecznym rozrachunku najczęściej okazuje się, że koszt takiej inwestycji jest wyższy niż podpisanie umowy na montaż kontraktowy elektroniki.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *