2022-08-26

Rejestrator czasu pracy RCP – zasady działania, funkcje i możliwości

Współczesny biznes nie może się obyć bez nowoczesnych technologii. Bez wątpienia jednym z ważnych i coraz częściej wdrażanych rozwiązań jest powszechna rejestracja czasu pracy. Według sceptyków taki system może sprowadzać się do trzymania kontroli nad pracownikami i wymierzaniem im kar, za np. notoryczne spóźnianie się do pracy. W sensie funkcjonalnym to rozwiązanie ma jednak znacznie szersze zastosowanie, które pozwala – dosłownie – zabezpieczyć interesy firmy. Czym jest rejestrator czasu pracy RCP i dlaczego zdobywa coraz większą popularność? Sprawdzam to w poniższym artykule.

Co to jest rejestracja czasu pracy?

To proces, który oznacza ewidencjonowanie zdarzeń związanych z wykonywaniem różnych obowiązków w firmie. Podstawowym aspektem jest rejestracja momentu wejścia na teren placówki, a także opuszczenia miejsca wykonywania pracy. Proste systemy rejestracyjne ograniczają się do zbierania informacji właśnie w tej materii. Nie jest to jednak jedyne działanie, które można dzięki nim ewidencjonować. Rejestracja czasu pracy, przeprowadzana przez inteligentne systemy informatyczne, mogą zbierać dane dotyczące wykonywania różnorodnych czynności na obszarze zakładu przemysłowego czy biura.

Mowa m.in. o momentach włączania maszyn, aktywacji sprzętów elektronicznych czy weryfikowania liczby osób przebywających w pracy. Najprostsze systemy, które wykorzystywane są już od wielu lat, bazują na kartach magnetycznych, które są w posiadaniu każdej osoby wchodzącej na teren firmy. Obecnie jednak obserwuje się widoczny wzrost zainteresowania w tym obszarze, a co za tym idzie, techniki RCP stają się coraz bardziej zaawansowane. Mogą m.in. korzystać z połączenia internetowego czy bazować na modułach biometrycznych, znacznie wygodniejszych niż standardowe karty wyposażone w chipy.

Nowoczesny rejestrator czasu pracy RCP. Jak działa?

Obecnie stosuje się coraz bardziej skomplikowane systemy, które mimo swojej złożoności są równie intuicyjne w użyciu, jak te nieco bardziej przestarzałe. Mowa chociażby o czytnikach biometrycznych, które pozyskują informację o pracowniku na zasadzie sczytania linii papilarnych z opuszka palca. Ogranicza to ryzyko wejścia w posiadanie karty dostępowej przez osoby nieuprawnione, które np. chcą podszyć się pod konkretną osobę i uzyskać fizyczny dostęp do obiektu firmowego. Karty RCP są cały czas powszechnie stosowane, ale rzadko używa się ich w dużych zakładach przemysłowych, w których pracuje pokaźna liczba osób.

Rezygnuje się z nich także w miejscach, do których dostęp musi być ściśle selekcjonowany, w obawie przed wyciekiem tajnych danych firmowych. Co ważne, czytniki biometryczne są bezpieczne pod kątem epidemicznym, a klucza dostępowego nie da się fizycznie zgubić. Oprócz tego, te zaawansowane systemy mają obszerne bazy pamięci, a także pozwalają na swobodną komunikację za pośrednictwem nowoczesnych technologii przesyłania danych. Wydajność wraz z szybkością działania systemów umożliwia tworzenie dużych baz danych, bez ryzyka ich szybkiego zapełnienia.

Z czego składa się system rejestrujący pracę?

Narzędzie do weryfikowania prawdziwości chipu lub sczytywania linii papilarnych to tylko pojedynczy element całego systemu. Oprócz czujników i czytników, cały system jest sprzężony z komputerem, który posiada odpowiednie i w pełni sterowalne oprogramowanie. Nowoczesne narzędzia są w zasadzie bezobsługowe, tzn. mogą być obsługiwane przez dedykowane aplikacje kontrolne. System pozwala na gromadzenie danych o różnego rodzaju zdarzeniach, jest w stanie je archiwizować i analizować. Niektóre systemy RCP mogą być połączone z technologiami finansowymi, wobec czego można od razu zarządzać m.in. wypłatami w kontekście rozliczania czasu pracy w danym okresie.

Systemy pozwalają na kontrolowanie dostępu do różnych obszarów firmy, co jest wyjątkowo ważne w kontekście ochrony przed szpiegostwem gospodarczym. Współczesne zagrożenia i potrzeby unowocześniania różnych dziedzin życia sprawiają, że RCP stał się systemem wysoce automatycznym, do którego nie trzeba ingerować ani sprawować nad nim pieczy. Wszystkie najważniejsze dane są archiwizowane i w razie konieczności mogą być analizowane przez uprawnionego operatora. Więcej na stronie https://biofinger.pl.

Rejestrator czasu pracy RCP – jakie ma cechy?

Jest to przede wszystkim system, który bazuje na nowoczesnych rozwiązaniach technicznych. W sensie użytkowym jest niemal bezawaryjny i bezobsługowy. Pozwala na przechowywanie, w specjalnych bazach danych, określonych informacji. Co istotne, tego typu systemy mogą być programowane na zamówienie, tzn. będą posiadać określoną liczbę funkcji już dostosowanych do specyfiki zakładu. RCP pozwala nie tylko na kontrolowanie liczby pracowników znajdujących się wewnątrz, czy też monitorowanie aktywności poszczególnych działów firmy. Jedną z największych zalet RCP jest ochrona przed nieuprawnionym dostępem ze strony osób trzecich. Dzięki temu można ochronić aktywna, informacje utajnione oraz tajniki know-how przedsiębiorstwa, a także ograniczyć ryzyko występowania wrogich aktów konkurencyjnych.

Postęp w kontekście nowoczesnych RCP jest bardzo mocno zauważalny. Jest to związane z miniaturyzacją tego typu urządzeń oraz coraz powszechniejszym dostępem do technologii przesyłania danych na odległość. Systemy rozpoznają nawet tysiące pracowników, przez co nie występuje ryzyko zawieszenia się infrastruktury informatycznej. Są to urządzenia wydajne, które nierzadko mogą być wyposażane w aparaty fotograficzne, np. zamontowane w czytnikach biometrycznych. Oznacza to, że każde zdarzenie będzie bardzo dobrze zarejestrowane, a fakt aktywności pracownika zostanie potwierdzony realnym zdjęciem. Reasumując, bez wątpienia rejestrator czasu pracy RCP będzie urządzeniem (a w zasadzie elementem całego systemu) coraz częściej wykorzystywanym w wielu przedsiębiorstwach i instytucjach. Warto zamontować go wszędzie tam, gdzie występuje duży ruch pracowników lub gdy firma przetwarza informacje, które z różnych względów nie mogą dostać się w ręce osób do tego nieupoważnionych.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *