2020-01-09

Rodzaje malware (złośliwego oprogramowania)

Wszystkie szkodliwe oprogramowania, które instalują się nieproszone w systemie operacyjnym naszego komputera, nazywamy potocznie wirusami. W rzeczywistości jednak, cała rodzina złośliwych programów nosi nazwę malware, a wirusy, to zaledwie jeden z jego rodzajów.

Zainfekowanie systemu, może prowadzić do całkowitej utraty kontroli nad komputerem, utraty plików znajdujących się na dysku lub kradzieży naszych danych osobowych i wielu innych szkód… Wszystko zależy od rodzaju oprogramowania malware, który zainstalował się w systemie operacyjnym.

Najczęściej spotykane rodzaje złośliwego oprogramowania PC

Z danych opracowanych przez markę Bitdefender, jednoznacznie wynika, że w naszym kraju, system Windows, atakują głównie dwa rodzaje oprogramowania malware – Spyware i Adware.

Adware jest złośliwym oprogramowaniem służącym do wyświetlania reklam, okienek typu pop-up i uporczywych screenów na ekranie. Adware wykorzystują głównie cyberprzestępcy, by generować zarobki typu “pay per click” lub instalować w systemie dodatkowe złośliwe komponenty, np. Spyware.

Spyware są to natomiast, programy szpiegujące, które gromadzą informacje o użytkowniku. Oprogramowanie Spyware śledzi nasze ruchy, zapisuje odwiedzane przez nas strony, przechwytuje nasze hasła dostępu do aplikacji i zbiera cenne dane na nasz temat. Następnie, przesyła je dalej, a zebrane dane są najczęściej wykorzystywane w celach marketingowych, by zasypać nas kolejnymi reklamami. Spyware ukrywa się często jako element większego programu i nie reaguje na usuwanie. Nawet usunięte nadal działa, zbierając dane, bez wiedzy użytkownika. Adware i spyware występują zazwyczaj razem, ponieważ cyberprzestępcy, oprócz zalewania nas reklamami, chcą również zdobyć kontrolę nad naszym komputerem.

Również Exploity stanowią sporą grupę szkodników malware, które często nas atakują. Exploity to kody, które wykorzystując luki w zabezpieczeniach, przenikają do systemu i pozwalają włamać się do komputera z zewnątrz. Mogą być one wykorzystywane podczas ataków na witryny internetowe, systemy operacyjne lub aplikacje, takie jak np. pakiety biurowe czy przeglądarki internetowe.

Najczęściej spotykane rodzaje malware w systemie Android

System operacyjny Android również wskazuje, że głównie atakują nas aplikacje wypełnione złośliwym adware, które nieustannie przekierowują wyniki poszukiwań w przeglądarce, lub wyświetlają uciążliwe reklamy na ekranie głównym. Złośliwe programy HiddenApp, są tak sprytne, że chwilę po zainstalowaniu w urządzeniu, próbują zatrzeć swoje ślady i zmieniają nazwę, by uniknąć odinstalowania przez użytkownika! To utrwala je w systemie, uaktywnia i pozwala kontynuować złośliwe czynności.

Malware Ztorg i Dropper to natomiast oprogramowania, które raz zainstalowane, nieustannie ściągają i instalują inne złośliwe aplikacje w naszym urządzeniu. Ztorg i Dropper zajmują trzecie i czwarte miejsce w rankingu najczęściej spotykanych rodzajów malware.

Artykuł opracowany na podstawie danych zebranych przez markę Bitdefender
https://bitdefender.pl/statystyki-dot-zlosliwego-oprogramowania-malware-na-pc-i-androida-dla/

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *