2020-01-22

Rozwiązania Business Intelligence w małych i średnich przedsiębiorstwach

Nowoczesne rozwiązania informatyczne są w dzisiejszych czasach niezbędnym wsparciem dla biznesu. Szczególne miejsce zajmują wśród nich systemy Business Intelligence, umożliwiające jeszcze lepszą kontrolę i zarządzanie niemal wszystkimi procesami zachodzącymi w firmie. Chociaż wielu osobom nadal kojarzą się głównie z filmami fantastyczno-naukowymi, w rzeczywistości już teraz stanowią jeden z fundamentów współczesnego biznesu. Wbrew pozorom znajdują zastosowanie nie tylko w olbrzymich korporacjach i firmach produkcyjnych. Mogą okazać się również znakomitym wsparciem małych i średnich, a nawet mikroprzedsiębiorstw.

Czym są rozwiązania Business Intelligence?

Cała otaczająca nas rzeczywistość składa się z informacji. Oprócz tych dostępnych w książkach i Internecie zbierają je również niemal wszystkie urządzenia i systemy informatyczne. Niestety – większość z nich jest dla nas niedostępna albo trudna do odczytu. Przekłada się to nie tylko na stan naszej wiedzy, ale również komfort pracy. W większości przedsiębiorstw to właśnie zdobywanie i właściwa analiza danych stanowi największy problem. – Narzędzia klasy BI umożliwiają błyskawiczne uzyskiwanie i przetwarzanie informacji z różnych źródeł, co umożliwia właściwe kierowanie przedsiębiorstwem i maksymalizację efektywności – mówi Piotr Bargieł, ekspert firmy www.kotrak.pl, zajmującej się oprogramowaniem dla firm, w tym rozwiązaniami Business Intelligence i systemami ERP.

Jak działają systemy Business Intelligence?

Narzędzia klasy BI opierają swoje działanie na tzw. hurtowniach danych (ang. Data Warehouse). Trafiają do nich informacje z różnych źródeł – m.in. wszystkich programów dysponujących własnymi bazami danych czy urządzeń, które magazynują informacje. Te dane, zwykle niedostępne i rozproszone, stanowią wiedzę kluczową dla kadr zarządzających każdego przedsiębiorstwa. Kolejnym zadaniem rozwiązań BI jest ich analiza i przedstawianie w formie, która pozwoli na właściwe wykorzystanie wiedzy. Dzięki temu sporządzanie wiarygodnych raportów jest nie tylko bardzo proste, ale również szybkie. Co więcej – nie wiąże się z koniecznością wykonywania dodatkowej pracy i poświęcania środków oraz zasobów ludzkich.
Rozwiązania BI i systemy ERP
Szczególną efektywność gwarantuje połączenie narzędzi klasy BI z systemami ERP, odpowiedzialnymi za kompleksowe zarządzanie wszystkimi zasobami przedsiębiorstwa. Umożliwia to jeszcze łatwiejsze i bardziej wydajne wykorzystywanie informacji należących do firmy. W przeciwieństwie do rozproszonego modelu zarządzania, w którym wykorzystuje się wiele niepowiązanych ze sobą programów i środowisk, systemy ERP umożliwiają pracę na jednej bazie danych, co jeszcze bardziej upraszcza kontrolę i podejmowanie właściwych decyzji.

Business Intelligence w MŚP

Wbrew pozorom systemy Business Intelligence nie okażą się przydatne wyłącznie w dużych przedsiębiorstwach o rozbudowanej strukturze i olbrzymich zasobach. W praktyce będą nieocenionym wsparciem również w małych i średnich przedsiębiorstwach, niezależnie od branży i profilu działalności. Rozwiązania BI pomogą zrozumieć wszystkie procesy zachodzące w firmie, zoptymalizować jej działanie i podejmować właściwe decyzje biznesowe. Dobre interpretowanie danych pozwala również na przewidzenie możliwych problemów i wdrożenie rozwiązań, które umożliwią uniknięcie kryzysowej sytuacji. Równie dobrym pomysłem jest wdrożenie w MŚP systemów ERP, które przełożą się na maksymalizację efektywności i automatyzację większości zachodzących w firmie procesów.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *