2021-05-25

Spawarki inwertorowe – czym są i gdzie znajdują zastosowanie?

Spawanie to proces łączenia materiałów z różnego rodzaju metali. Proces ten wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu, a także w zaciszu domowych warsztatów. Nowoczesne spawarki znacznie różnią się od urządzeń znanych sprzed lat. Do lamusa odchodzą klasyczne spawarki transformatorowe, ustępując miejsca urządzeniom inwertorowym. Czym więc charakteryzują się spawarki inwertorowe? Jak działają i gdzie można je wykorzystać?

Spawarki inwertorowe – czym są?

Spawarki inwertorowe to elektryczne urządzenia spawalnicze, w których źródłem prądu jest prostownik z funkcją wewnętrznej przemiany częstotliwości. Spawarki inwertorowe są bardzo wydajne i pozwalają tworzyć wysokiej jakości spoiny, mimo iż ich gabaryty są stosunkowo nieduże. Wśród spawarek inwertorowych znajdziemy kilka ich rodzajów, umożliwiających spawanie różnymi metodami. Są to spawarki TIG – używane do spawani z wykorzystaniem elektrody nietopliwej i gazu osłonowego, spawarki MIG/MAG – spawarki do spawania z użyciem gazu osłonowego, spawarki MMA – umożliwiające spawanie metodą łukową z użyciem elektrody otulonej.

Jak działa spawarka inwertorowa?

Spawarki inwertorowe działają analogicznie do urządzeń transformatorowych, z tym że są nieco bardziej zmodernizowane. Spawarki inwertorowe dzięki zastosowanej technologii umożliwiają łatwe ustalanie prądu spawania z bardzo dużą dokładnością. Podczas pracy, spawarka inwertorowa początkowo prostuje, a także filtruje napięcie przemienne pobierane z sieci energetycznej. W następnej fazie klucz inwertorowy zamienia prąd elektryczny w prąd przemienny, jednocześnie podnosząc jego częstotliwość. Na tym etapie, operator spawarki musi ustalić parametry, a także pożądaną częstotliwość pracy urządzenia. Następnie napięcie kierowane jest do transformatora, gdzie zmniejszane jest do poziomu, który odpowiada jarzącemu się łukowi. W tym momencie dochodzi do ponownego prostowania, a dalej przejścia przez dławik. Prąd stosowany jest wówczas do uzyskania łuku elektrycznego.

spawarka inwertorowa

Gdzie wykorzystuje się spawarki inwertorowe?

Spawarki inwertorowe mogą być używane do spawania metodami MIG/MAG, TIG i MMA. Znajdują wszechstronne zastosowanie zarówno w profesjonalnych zakładach — używane przez doświadczonych spawaczy, jak i wśród amatorów domowego majsterkowania. Można je wykorzystywać podczas budowli elementów i konstrukcji stalowych w przemyśle farmakologicznym czy też chemicznym, jak również do domowych napraw. Elektroniczne sterowanie spawarek inwertorowych pozwala na spawanie elektrodami o najmniejszej wielkości, a także elektrodami do żeliwa. Wszechstronne zastosowanie, możliwość łączenia różnych metali w tym nieżelaznych, a także doskonała jakość łączeń sprawia, że spawarki inwertorowe są znacznie chętniej wybierane do wykonywania precyzyjnych prac niż spawarki transformatorowe. Są lżejsze, wygodniejsze w obsłudze i znacznie bardziej efektywne.

 

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *