2022-11-24

Telewizory QLED – co je wyróżnia na tle konkurencji?

Wybierając nowy telewizor, na pewno spotkasz się obecnie z takim terminem jak wyświetlacz QLED. Czym różnią się telewizory QLED od OLED? Czemu warto po nie sięgnąć? Już podpowiadamy, jak łatwo przyswoić wiedzę o nowinkach w świecie technologii.

Definicja telewizorów QLED

Telewizory QLED zdobywają ostatnio coraz większą popularność. Stanowią unowocześniony wariant odbiorników LCD, wyposażony w podświetlenie diodami LED. Zwykle uważa się, że diody LED emitują białe światło. Prawda jest taka, iż emitują one światło niebieskie pokryte warstwą żółtego fosforu, w wyniku czego powstaje jego finalne zabarwienie. W telewizorach QLED dodano do tego warstwę nanokryształów o wielkości od 2 nm do 6 nm, (tzw. kropek kwantowych). To dzięki nim ekrany QLED posiadają wiele unikalnych właściwości.

Nanokryształy przede wszystkim zmieniają długość padającego na nie światła, które przechodzi później przez filtr RGB. Dzięki temu wymarzony telewizor QLED posiada o wiele szerszą paletę barw od swoich poprzedników. Uzyskany obraz jest bardziej plastyczny, a przejścia tonalne lepiej widoczne. Wszystkie drobne szczegóły są wyraźnie widoczne. Dlatego na całym świecie telewizory QLED zyskują swoich wiernych fanów. Renomowani producenci, tacy jak Samsung, Sharp, TCL, JVC, Xiaomi i Hisense, wypuszczają nie tylko telewizory LED ale i QLED.

Zalety technologii QLED

Duży zakres wyświetlanych kolorów jest jedną z najważniejszych zalet telewizorów QLED. To dzięki temu detale nie zlewają się w niewyraźne plamy, lecz tworzą obraz zupełnie nowej jakości. Ponadto technologia QLED jest wręcz stworzona do wyświetlania treści HDR – High Dynamic Range. Dzieje się tak za sprawą wydajnego podświetlenia. Średnim standardem w segmencie jest jasność na poziomie nawet 1000 nitów, zdarzają się jednak dużo lepsze modele, osiągające nawet 2000 nitów. Tak ogromne wartości dają pewność doskonałego High Dynamic Range w grach czy w filmach, z dobrze widocznymi szczegółami zarówno na jasnej jak i na ciemnej stronie ekranu. Duża jasność to spory atut także w bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach. Jeśli oglądasz telewizję w ciągu dnia w jasnym salonie, docenisz technologię QLED. Producenci coraz częściej stosują także powłoki antyrefleksyjne, zapobiegające pojawianiu się odbić na ekranie.

Kolejną z zalet telewizorów QLED jest przekątna ekranu. Ponieważ bazują one na matrycach LED, wybór jest naprawdę ogromny. Najmniejsze telewizory wyświetlają obraz na 43 calach, podczas gdy u największych przekątna ekranu wynosi 85 cali. Jeśli szukasz telewizora, który stanie się zwieńczeniem salony, bez problemu znajdziesz taki model wśród egzemplarzy QLED. Co ważne, najbardziej zaawansowane telewizory QLED o dużych przekątnych mogą wyświetlać obraz w 8K. Oznacza to jeszcze lepszą rozdzielczość, która sprawi że full HD ready odejdzie w zapomnienie. Z 8K korzystają też producenci innych modeli – bez problemu znajdziesz telewizor LED z 8K, jednak nie da Ci on takiej płynności obrazu jak QLED. Telewizor LCD oraz telewizory HD też korzystają już z tej technologii.

QLED ma jeszcze sporo innych zalet, na przykład tak częstotliwość odświeżania ekranu utrzymana na poziomie 100 Hz oraz wbudowany do telewizorów najnowszej generacji system Smart TV. Inteligentne telewizory to obecnie standard, z którym musi liczyć się każdy producent na rynku.

Kontrast w QLED

Bywa, że to nie częstotliwość odświeżania ekranu, nie jasność ani przekątna ekranu lecz kontrast jest przy wyborze sprzętu najważniejszym parametrem technicznym dla znawców tematu. Podstawowe modele zazwyczaj mają zastosowane krawędziowe podświetlenie LED. Polecane są mniej wymagającym użytkownikom, ponieważ wraz z matrycami VA dają całkiem przyzwoity kontrast. Dla miłośników kina domowego sprawdzi się nieco wyższa inwestycja w telewizor z bezpośrednim strefowym podświetleniem LED. To rozwiązanie pozwala uzyskać większy kontrast, dzięki niezależnie od siebie sterowanym kilkudziesięciu strefom podświetlenia.

Dla najbardziej czułych na kontrast odbiorców stworzono telewizory QLED wyposażone w podświetlenie Mini LED. Maleńkie diody są znacznie mniejsze od standardowego LED, dzięki czemu w systemach podświetlenia mieści się ich kilka tysięcy, a nie kilka setek. W najnowszych modelach stref podświetlenia może być nawet ok. 2000, niezależnie od siebie sterowane. Takie rozwiązania sprawiają, że topowe odbiorniki QLED mogą rywalizować z telewizorami OLED.

Telewizor QLED w porównaniu do OLED

Wychodzimy ze strefy, w której znajdziesz tanie telewizory. Telewizor OLED tak samo jak QLED ma swoich zażartych zwolenników, którzy zawsze starają się wykazać wyższość jednego z nich nad drugim. Na przykład telewizor LG OLED, jak wszystkie ekrany tej technologii, wyróżnia doskonały kontrast. Wyświetlacze OLED są w stanie wyświetlić idealną czerń. QLED z kolei zapewnia świetny kontrast w rozsądnej cenie, jak na przykład niezawodne telewizory Samsung 50 cali. Znajdziesz w nich także technologię dolby vision, która dopasowuje poziom jasności do każdej sceny. Dodatkowa funkcja Smart TV pozwoli cieszyć się z dostępu do Internetu. Wykorzystanie Samsung Business TV pozwoli dotrzeć do klienta podczas wyświetlania filmu. Poszukaj modelów z Android TV, jeśli chcesz pobierać kolejne aplikacje. Na końcu zaś zwiń Smart TV i ciesz się głębią obrazu QLED.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *