2023-05-05

Czy warto budować domy z silikatów?

Planując budowę własnego domu, zwykle skupiamy się na tym, by wybrać jak najlepsze materiały, które zapewnią doskonałą trwałość, bezpieczeństwo i komfort zamieszkiwania. Wiele osób zastanawia się, czy warto budować domy z silikatów. Dowiedzmy się, co to za materiał oraz jakie są jego mocne i słabe strony.

Dom z silikatów – opinie i fakty

Na początek warto wyjaśnić, co to jest silikat. Otóż jest to materiał budowlany tworzony poprzez zmieszanie wapna, piasku i wody. Są to składniki całkowicie naturalne, dlatego domy z silikatów są bezpieczne dla zdrowia i mają jeden z najniższych poziomów promieniotwórczości naturalnej. Są także bezpieczne na wypadek pożaru – silikat to materiał z grupy najbardziej ognioodpornych (klasa A1).

Jeśli chodzi o domy z silikatów, opinie ich właścicieli często wskazują też na dobrą trwałość tego materiału. Trzeba bowiem wiedzieć, że wapno zawarte w silikatach reaguje z dwutlenkiem węgla w atmosferze, a wynikiem tej reakcji jest twardnienie silikatów, przez co są one jeszcze bardziej odporne na niszczenie i wytrzymałe na naprawdę duże obciążenia. Są także naturalnie odporne na ujemne temperatury, z którymi mamy do czynienia w porze zimowej i nie niszczą się pod wpływem wilgoci – ich nasiąkliwość wynosi zaledwie 16%. Dom z silikatu będzie doskonałym wyborem dla wszystkich, którym zależy na ciszy. Materiały te mają doskonałe parametry izolacyjności akustycznej, dlatego skutecznie oddzielą nas od hałasów z sąsiedniego pokoju czy też z ulicy.

Budowa z silikatów – czy warto?

Silikat ma szereg cennych właściwości, dzięki którym doskonale sprawdza się w budowie różnego rodzaju ścian. Jeśli jednak planujemy stworzenie z niego ścian zewnętrznych, lepiej, by miały one dodatkową warstwę izolacji termicznej, gdyż współczynnik przenikania ciepła w przypadku silikatów jest dość wysoki. Szeroka oferta silikatów dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/cegly-pustaki-porotherm-beton-komorkowy-ytong-silikat-stal-zbrojenia/silikaty

Odpowiedzi na pytanie czy warto budować domy z silikatów może dostarczyć też porównanie cen materiałów budowlanych. Silikaty są stosunkowo tanie, a biorąc pod uwagę to, jak wiele mają zalet, śmiało można stwierdzić, iż są warte swojej ceny. W sieci możemy znaleźć wiele poradników na temat tego jak budować dom z silikatów. Ogólnie budowa taka przebiega szybko, gdyż materiały te charakteryzują się dużą dokładnością wymiarową, dzięki czemu istnieje możliwość murowania w technologii cienkospoinowej.

Silikat czy beton komórkowy?

Osoby stojące przed wyborem materiału do budowy domu często wahają się pomiędzy wyborem silikatu i betonu komórkowego, gdyż są to materiały podobne pod wieloma względami i powstałe na bazie tych samych surowców. Co prawda budowa z betonu komórkowego jest łatwiejsza do przeprowadzenia, ze względu na mniejszą wagę bloczków, jednak materiał ten ustępuje silikatom pod względem parametrów wytrzymałościowych i akustycznych. Czy warto zdecydować się na budowę z silikatów? Wszystko zależy od specyfiki projektu i tego, na czym nam zależy. Są to jednak materiały, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *