2022-10-26

Czy warto samodzielnie wymieniać baterię w telefonie?

Baterie stanowią jedne z najszybciej zużywających się podzespołów w naszych telefonach. Kiedy należy rozważyć wymianę baterii? Jeśli czas pracy Twojego smartfona jest znacznie krótszy niż tuż po zakupie, urządzenie wyłącza się nagle i bez przyczyny lub urządzenie nadmiernie nagrzewa się przy ładowaniu lub intensywnym użytkowaniu. Mniej oczywistym znakiem zużycia baterii jest mniejsza wydajność ogólna urządzenia. Objawia się ona na przykład wolniejszym uruchamianiem się aplikacji czy brakiem płynności przy przechodzeniu między ekranami telefonu.

Często jednak w dzisiejszych telefonach nie mamy bezpośredniego dostępu do elementów znajdujących się pod tylną obudową, w tym baterii. Wychodząc temu naprzeciw, sklepy internetowe oferują zestawy narzędzi i podzespołów wraz z instrukcjami dedykowanymi dla konkretnych modeli smartfonów. Szukając oszczędności, niektórzy decydują się na podjęcie samodzielnej próby wymiany baterii. Czy jednak przeciętny użytkownik jest w stanie wykonać taką naprawę samodzielnie na takim samym poziomie jak serwis Apple lub Samsung?

Obiektywnie patrząc, choć bardzo trudne, nie jest to niemożliwe. Zestawy do wymiany baterii w telefonach rzeczywiście mają wszystko, co jest potrzebne i pozwalają zaoszczędzić około połowę kosztów takiej naprawy. Istnieje jednak kilka argumentów, dla których warto rozważyć powierzenie sprawy specjalistom.

Profesjonalny serwis telefonów

Profesjonalny serwis telefonów wybranej marki, na przykład serwis Samsung lub serwis Apple, daje nam gwarancję, że nasz smartfon trafia w ręce wykwalifikowanych fachowców. Przede wszystkim dokonają oni diagnostyki urządzenia. Da ci to pewność, że wymiana baterii jest konieczna, a problem nie wynika na przykład z usterki ładowarki. Dzięki wiedzy i doświadczeniu, pracownicy serwisów sprawnie dokonają naprawy naszego telefonu, zapewniając jednocześnie, że inne elementy nie zostaną uszkodzone.

Oddając urządzenie do serwisu telefonów komórkowych możemy mieć pewność, że do naprawy będą wykorzystane oryginalne części, które są kompatybilne z modelem naszego smartfona. Często w czasie napraw domowych, po złożeniu urządzenia, przy tylnej klapce pozostaje nieestetyczna szpara. Wowczas niewiele można z nią zrobić, gdyż wynika z nieprawidłowego rozłożenia telefonu. W przypadku powierzenia sprawy profesjonalistom, mamy pewność, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Dzięki temu zachowany będzie oryginalny wygląd naszego telefonu. Ponadto zmniejszy to ryzyko utraty trwałości lub zmniejszenia się odporności na uszkodzenia zewnętrzne.

Warto powierzyć telefon profesjonalistą

Jak widać, często pozorne oszczędności mogą skutkować niepożądanymi usterkami, których naprawa, jeśli w ogóle możliwa, będzie pociągać za sobą nawet wyższe koszty. Dlatego zanim sami zdecydujemy się na naprawę naszego telefonu w domu, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Usługi serwisowe czasem wydają się być drogie, jednak niosą za sobą gwarancję solidnie wykonanej naprawy i spokoju, że nasze urządzenie nie nabędzie nowych defektów wynikających z nieumiejętnej próby wymiany baterii.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *