Napędy liniowe śrubowe
Od rodzaju napędu zależy rodzaj wykonywanej przez dany mechanizm pracy. Ten aspekt, determinuje z kolei zastosowanie konkretnego urządzenia oraz jego możliwe wykorzystanie. Ruch, jaki jest wykonywany podczas pracy urządzenia można zmieniać i dostosowywać jego charakter do konkretnej potrzeby. Napędy liniowe śrubowe służą do zamiany ruchu obrotowego w liniowy. Jakie są ich rodzaje? Czym się różnią? Zapraszam do lektury dzisiejszego poradnika.
Cechy i właściwości napędu śrubowego
Napędy liniowe śrubowe to moduły, których zadaniem jest wprowadzenie w obręb maszyny, która generuje ruch obrotowy jednego elementu, ruchu liniowego przekładającego się na drugi element, zgodnie z potrzebą zachodzącą w danym momencie.
Stosuje się je celem uzyskania większej dokładności lub nośności. Metody sposobu zamiany ruchu obrotowego, na ruch liniowy mogą być różne. Jest to zależne od rodzaju napędu śrubowego, jaki zostanie zastosowany.
Wśród możliwych wariantów należy wyróżnić urządzenia, które wykorzystują pracę śruby o charakterystyce:
- kulowej
- trapezowej
- wałeczkowej.
Zamiana rodzaju ruchu to jedynie technika, która ma służyć celowi nadrzędnemu.
Napędy liniowe śrubowe stosowane są bowiem dlatego, żeby możliwie w największym stopniu uprościć wkład wykonawczy w pracę, bez jednoczesnego tracenia właściwości mechanicznych. Przyczyniają się zatem do zwiększenia efektywności pracy.
Więcej o napędach śrubowych i cenach: https://www.v-slot.pl/akcesoria-i-naped-na-srube
Zastosowanie
Napędy liniowe śrubowe mogą być wykorzystywane jako skuteczne alternatywy dla maszyn, w których stosowane są siłowniki bazujące na napędzie o charakterze pneumatycznym lub hydraulicznym.
Śrubowe siłowniki idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie maszyna musi być wykorzystana do wprawiania przedmiotów w ruch zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i pionowej.
W tej pierwszej, napędy śrubowe umożliwiają dokładne podnoszenie i opuszczanie, w tej drugiej potrafią pchać, dociskać lub ciągnąć dane przedmioty. Napędy śrubowe potrafią nie tylko pozycjonować dane elementy, ale także zamykać i otwierać pewne konstrukcje.
Znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłowych. Dokładne wykorzystanie napędu zależne jest od rodzaju użytej w nim śruby.
Śruby trapezowe
Najbardziej powszechnym, a jednocześnie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem stosowanym w liniowych napędach śrubowych, jest bazowanie na śrubie trapezowej. Gwint o charakterze trapezu idealnie sprawdza się, kiedy w grę wchodzą silne obciążenia.
Umożliwia on pracę w zakresie ruchów o charakterze pozycjonującym elementy. Jego praca przekłada się na możliwość wykonywania siły posuwowej, pociągowej i mocującej. Istnieje możliwość zastosowania nakrętek, które wykonane są z rozmaitych surowców.
Dobrze sprawdzą się produkty miedziane, stalowe oraz zrobione ze sztucznych tworzyw. Dzięki możliwości zastosowania tych ostatnich, układ może funkcjonować bez stosowania smarowania. Ma to olbrzymi wpływa na zastosowanie takiego napędu.
Śruba pracująca na sucho, bez pomocy smaru znacznie redukuje przywieranie brudu, co przekłada się na naprawdę zadowalające warunki higieniczne. Dzięki temu, napędy ze śrubą trapezową stanowią idealny wybór w przemyśle spożywczym, gdzie warunki sanitarne są tak bardzo istotne (o czyszczeniu linii produkcyjnych w zakładach spożywczych już pisaliśmy).
Typowym zastosowaniem rozwiązań ze śrubą trapezową są:
- dźwigniki śrubowe
- obrabiarki
- prasy
- wrzeciona zaworów
- konstrukcje pociągowe.
Największymi zaletami śrub trapezowych są: olbrzymia nośność, niska cena, łatwa obsługa.
Śruba kulowa
W urządzeniach, które wymagają większej precyzji sprawdzą się śruby kulowe. Ich typowe zastosowanie to centra obróbcze, obrabiarki pracujące z wyjątkową precyzją, maszyny o charakterze pomiarowym i pakujące, olbrzymie kompleksy stanowiące pełną automatyzację zakładu produkcyjnego.
Ich możliwe wykorzystanie wynika z największych ich zalet. Są one bardzo dokładne, sprawne, sztywne, pracują w trybie bezluzowym, wywołują jedynie minimalne tarcie i opory podczas toczenia. Ich budowa to połączenie wrzeciona, które ma charakter gwintu kulowego oraz nakrętki wypełnionej kulkami.
Śruby wałeczkowe
Śruby kulowe zapewniają wysoką sprawność i precyzję. Jednak wszędzie tam, gdzie wymagana jest naprawdę najwyższej jakości dokładność, stosuje się śruby wałeczkowe, które precyzją pracy znacznie przewyższają urządzenia wykorzystujące śruby kulowe.
Praca śruby wałeczkowej polega na przenoszeniu ciężaru lokującego się na nakrętce, na wał dzięki wykorzystaniu baryłkowych powierzchni wszystkich istniejących wałeczków. Olbrzymia wytrzymałość, zwiększone możliwości eksploatacyjne i precyzja, możliwe są dzięki zastosowaniu wyjątkowo mocnej stali nierdzewnej, która jest dokładnie oszlifowana.