2021-04-08

Najważniejsze informacje na temat dysków SSD

Skrót SSD to skrót od solid-state-drive. Jest to pamięć zbudowana w technologii półprzewodnikowej, której działanie jest oparte o kości pamięci flash, dzięki czemu jest nieporównywalnie szybsza i wydajniejsza od swoich mechanicznych odpowiedników HDD. Jakie są najważniejsze informacje o dyskach SSD, które powinieneś wiedzieć, jeżeli szukasz dobrego dysku do swojego komputera?

Zastosowana technologia odróżnia dyski SSD od dysków HDD tym, że nie posiadają żadnych elementów ruchomych. Jednak to rozwiązanie technologiczne ma również swoje minusy. Posiada limit zapisów i odczytów. Czyli teoretycznie, po przekroczeniu limitu dysk przestanie działać. Da się spowolnić ten proces przez szereg zabiegów takich jak: zmiana miejsca zapisu plików tymczasowych na dysk HDD (jeśli występuje), wyłączenie defragmentacji, wyłączenie indeksowania plików czy wyłączenie hibernacji.

Ile kosztuje taki dysk?

Drugą i właściwie ostatnią wadą dysków półprzewodnikowych SSD jest ich cena. Szybkie magazyny danych skutecznie utrzymują swoje ceny na wysokim poziome. Są o wiele droższe od odpowiedników mechanicznych w tym samym rozmiarze np.

  • Dysk SSD 1 TB możemy kupić już w cenie od 400 zł, a odpowiednik HDD dostaniemy już od kwoty około 100 zł.
  • odpowiednio sytuacja ma się w przypadku, kiedy chcemy zakupić Dysk SSD 2 TB. W tym przypadku niestety przyjdzie nam zapłacić za taki nośnik minimum 850 zł, kiedy za odpowiadający mu dysk HDD wydamy około 250 zł.

Jakie wyróżniamy rodzaje dysków SSD?

Dyski SSD możemy znaleźć zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Wśród wewnętrznych wyróżniamy dwa główne rodzaje:

  • Standardowe dyski wykorzystujące złącze SATA, również mSATA
  • Piekielnie szybkie dyski m2 lub PCI-Express SSD. Są to obecnie najszybsze dostępne dyski na rynku. Osiągają prędkości odczytów i zapisów na poziomie 3000 MB/s, a nawet więcej! Ogranicza je jedynie złącze komunikacyjne, za pomocą jakiego są sparowane z jednostką komputera.

Zewnętrzny dysk SSD to również strzał w dziesiątkę. W sytuacji, gdy potrzebujemy przenieść dużą paczkę plików z jednego urządzenia na drugie, takie rozwiązanie będzie niezwykle wygodne. Szybki zapis dużej ilości danych, a następnie szybki odczyt na drugim urządzeniu. Do tego wytrzymałość na wysokim poziomie, przez co nie musimy obchodzić się z nim jak z jajkiem. Dzięki technologii zastosowanej w dyskach SSD rozmiary takiego urządzenia są na prawdę niewielkie, co jest kolejnym plusem w temacie transportu dysku.

Największe zalety rozwiązania SSD

Zdecydowanie największą zaletą wspomnianą już we wcześniejszej części artykułu jest wysoka wydajność. Już zwykły, standardowy dysk SSD łączony przez złącze SATA potrafi rozwijać prędkości odczytu i zapisu powyżej 500 MB/s, a superszybkie SSD m2 deklasują kompletnie wszystko, co jest dostępne na rynku. Kolejną dobrą cechą rozwiązania półprzewodnikowego jest cicha praca. W tym przypadku nie doświadczymy charakterystycznego trzeszczenia czy wycia jak w przypadku dysków HDD. Szybkie nośniki danych są również znacznie odporniejsze na wszelkiego rodzaju wstrząsy i upadki, niż ich talerzowe odpowiedniki. Ze względu na brak fizycznych mechanizmów wewnątrz obudowy, całość nie jest tak delikatna. Dyski SSD zużywają również znacznie mniej energii niż mechaniczne dyski twarde. Znajdzie to zastosowanie w urządzeniach mobilnych np. w laptopach. Lekka konstrukcja oraz poprawna praca nawet w skrajnych temperaturach dopełnia temu wszystkiemu, sprawiając że dyski SSD mimowolnie wkraczają na rynek z dużym przytupem.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *