Akumulator AGM – co to takiego?
AGM to akumulatory kwasowo-ołowiowe. We wszelkich akumulatorach ołowiowych niezbędnym do działania elektrolitem jest wodny roztwór kwasu siarkowego. W klasycznych akumulatorach ten dość silny roztwór kwasu może się wylać. Tymczasem istnieje mnóstwo dziedzin i zastosowań, gdzie trzeba liczyć się z możliwością przewrócenia czy przechylenia akumulatora, a niedopuszczalne byłoby wylanie żrącego elektrolitu.
Zapewnienie szczelności nie jest takie proste, choćby z uwagi na konieczność wentylowania wnętrza akumulatora. Dlatego do zastosowań, gdzie bezwzględnie niedopuszczalny byłby wyciek, budowane są akumulatory kwasowe, gdzie elektrolit jest skutecznie uwięziony wewnątrz cel.
Akumulatory żelowe
W akumulatorach żelowych do tego płynnego roztworu dodawane są takie środki chemiczne, że elektrolit przybiera postać galarety – żelu. Jednak taki zabieg znacząco pogarsza właściwości elektryczne akumulatora. Dlatego wbrew obiegowym opiniom, większość szczelnych akumulatorów kwasowych to nie są akumulatory żelowe, tylko właśnie AGM.
AGM to skrót od Absorbent Glass Mat. Tu płynny elektrolit jest uwięziony zaabsorbowany właśnie w plątaninie cieniutkich igiełek maty z włókna szklanego. Jest uwięziony i nie wycieknie z tej szklanej tkaniny, a jednocześnie jest płynny i zapewnia dobre parametry elektryczne akumulatora.
Gdzie najlepiej kupić akumulator żelowy AGM?
Artykuł powstał przy współpracy z firmą USAImport.pl zajmującą się sprowadzaniem samochodów z USA oraz naprawą aut uszkodzonych już w Polsce.