2019-04-10

Amplituner – wszystko, co musisz wiedzieć

Amplituner to centralny element zestawu kina domowego. Jakie funkcje pełni to urządzenie? Czym kierować się, kupując amplituner do domu? Na które parametry warto zwrócić szczególną uwagę? Oto najważniejsze informacje dotyczące amplitunerów.

Amplituner – urządzenie wielofunkcyjne

System kina domowego składa się z telewizora lub projektora, wielogłośnikowego zestawu audio oraz amplitunera. Amplituner to urządzenie, które pełni rolę wielokanałowego wzmacniacza, dekodera dźwięku oraz odbiornika radiowego.

Nazwa urządzenia powstała w wyniku połączenia dwóch anglojęzycznych słów: amplifier (wzmacniacz) oraz tuner (odbiornik radiowy). Aby korzystać z amplitunera jak ze zwykłego radioodbiornika, wystarczy podpiąć antenę i wybrać konkretną częstotliwość – jest to jednak jedna z mniej istotnych funkcji tego urządzenia.

Przede wszystkim amplituner umożliwia podłączenie do kina domowego kolejnych urządzeń: dekodera telewizji cyfrowej, konsoli do gier, odtwarzacza CD, DVD czy Blu-ray, komputera, a także urządzeń przenośnych, takich jak smartfon, laptop czy odtwarzacz plików mp3.

Urządzenie wzmacnia sygnał audio płynący z podłączonych urządzeń i kieruje go do kolumn głośnikowych, wchodzących w skład kina domowego. Amplituner pozwala też określić źródło dźwięku i obrazu, z którego w danym momencie chcesz korzystać. Dzięki temu w wygodny sposób możesz wybrać, czy na telewizorze wyświetlany ma być obraz z odtwarzacza DVD, dekodera telewizji cyfrowej czy konsoli do gier.

Potrzebne złącza

Wybierając amplituner do domu (na przykład https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=amplitunery, zastanów się, jakie urządzenia chcesz do niego podłączyć i przeanalizuj ich liczbę. Jeżeli do zestawu kina domowego będziesz chciał podpiąć nie tylko dekoder telewizji cyfrowej, ale także konsolę, odtwarzacz Blu-ray i laptopa, upewnij się, że amplituner wyposażony jest w wystarczającą liczbę wejść HDMI. HDMI to obecnie najpopularniejszy port umożliwiający przesyłanie cyfrowego sygnału audio i wideo bez kompresji, czyli straty jakości.

Jest to złącze uniwersalne – wyposażone są w nie praktycznie wszystkie nowsze modele sprzętu elektronicznego. Dostępne na rynku amplitunery wyposażone są ciągle w analogowe złącza audio i wideo, więc podłączenie starszych urządzeń nie będzie stanowiło problemu. Bardzo przydatny jest również port USB – umożliwia on podpięcie pendrive’a czy dysku zewnętrznego i odtwarzanie multimediów bezpośrednio z pamięci urządzenia.

Najnowsze modele amplitunerów mogą komunikować się z innymi urządzeniami za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi. Umożliwia to wygodne, bezprzewodowe przesyłanie filmów czy muzyki z laptopa albo smartfona. Innym, równie komfortowym rozwiązaniem, są aplitunery wyposażone w moduł Bluetooth, który umożliwia sprawowanie z innymi urządzeniami obsługującymi tę technologię. Jeżeli do zestawu kina domowego chciałbyś podłączyć gramofon, upewnij się, czy amplituner wyposażony jest w wejście Phono.

Istotne parametry

Bardzo ważne jest, by amplituner, którego zakup rozważasz, mógł bez przeszkód współpracować z głośnikami, które wchodzą w skład kina domowego. Aby uniknąć ewentualnych problemów, zwrócić uwagę na impedancję amplitunera i głośników. Informacje te podawane są przez producentów. Do amplitunera można podłączyć głośniki o takiej samej lub większej impedancji, np. jeśli impedancja aplitunera wynosi 8 ohmów, współpracować z nim mogą głośniki, których impedancja wynosi 8 ohmów lub więcej.

Złamanie tej zasady (np. podłączenie do amplituner, którego impedancja wynosi 8 ohmów, głośników, których impedancja wynosi 4 ohmy) może skutkować nawet uszkodzeniem urządzeń. Warto również zwrócić uwagę na to, w jakie dekodery dźwięku wyposażony jest amplituner. Dekoder dźwięku umożliwia odczytanie i odtworzenie ścieżki audio zapisywanej na płytach DVD czy Blu-ray.

Dekodery, które potrzebne są do odtwarzania dźwięku z płyt DVD, to m.in.: Dolby Digital, Dolby Digital EX, DTS i DTS-ES.

Jeżeli planujesz oglądać filmy zapisane na dyskach Blu-ray, amplituner powinien być wyposażony w takie dekodery, jak Dolby True HD, Dolby Digital Plus i DTS-HD. Kupując amplituner, rozważ, z jakiego systemu głośników będziesz korzystał. System 5.1 składa się z pięciu głośników i subwoofera, który służy do odtwarzania dźwięków o niskich częstotliwościach (basów).

Zestaw tworzy kolumna centralna ustawiona z przodu (kanał centralny), dwa głośniki umieszczone z przodu po bokach (kanał przedni lewy i przedni prawy) oraz dwa ulokowane z tyłu po bokach (kanały tylny lewy i tylny prawy). W zestawie 7.1 występują dwa dodatkowe głośniki, tworzące kanały boczny lewy i boczny prawy.

Artykuł sponsorowany.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *