2022-06-06

Kalibracja telewizora – czym jest i jak ją przeprowadzić?

Każdy z nas z pewnością uwielbia oglądanie filmów na dużym, domowym ekranie. Bardzo często to właśnie telewizor stanowi centrum rozrywki w naszym mieszkaniu, dlatego powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na to, by jakość wyświetlanego obrazu była jak najwyższa. Kalibracja telewizora jest czynnością pozwalającą wydobyć z danego modelu maksimum jego możliwości. Dodatkowo dzięki kalibracji uzyskamy lepszą dynamikę obrazu oraz dostosujemy jasność, kolory i odcienie do swoich indywidualnych preferencji lub do zamierzeń reżysera. W każdym momencie możemy również wrócić do ustawień fabrycznych. Czym więc dokładnie jest kalibracja telewizora? Jak skalibrować nowy telewizor? Czy można zrobić to samodzielnie, czy lepiej zdecydować się na profesjonalne usługi? Sprawdź koniecznie!

Kalibracja telewizora – czym jest?

Każda klatka filmowa jest dokładnie zaplanowana przez reżysera oraz inne osoby pracujące przy danej produkcji. Prawidłowe ustawienia obrazu, w tym kontrast, jasność czy odpowiednie barwy sprawiają, że dana scena może być przedstawiona z wykorzystaniem jak najbardziej naturalnego efektu wizualnego. Kalibracja obrazu to proces polegający na ustawieniu parametrów, które będą jak najbardziej zgodne z wizją reżysera i założeniami innych twórców pracujących przy danej produkcji.

Ponadto kalibracja powinna być wykonana w miejscu, w którym odbiornik na co dzień jest użytkowany. To sprawia, że możemy w taki sposób skonfigurować parametry obrazu, by były one dostosowane m.in. do warunków oświetleniowych panujących w danym pomieszczeniu.

Profesjonalną kalibrację wykonuje się przy użyciu specjalnych urządzeń pomiarowych. Zarówno w przypadku kalibracji projektora, jak i telewizora, fachowa, optymalna regulacja obejmuje m.in.:

  • weryfikację obecnej konfiguracji,
  • dostosowanie jasności obrazu w taki sposób, by nie powodował on zmęczenia oczu,
  • odpowiednie ustawienie takich parametrów jak balans bieli, ostrość obrazu, kontrast, kolor, jasność obrazu i jego proporcje,
  • dziesięciopunktową regulację skali szarości,
  • dziesięciopunktową regulację gamy barw,
  • pomiary i prezentację efektów w celu zapewnienia najwyższej jakości obrazu.

W jakim celu wykonuje się kalibrację telewizora?

Kalibracja obrazu zagwarantuje nam właściwy klimat podczas seansu, dzięki czemu będziemy mogli w pełni zagłębić się w fabułę. Poprzez odpowiednią kalibrację, zmniejsza się również zmęczenie wzroku. To z kolei zapewni nam komfortowe oglądanie na domowym ekranie swoich ulubionych filmów, seriali oraz wydarzeń sportowych i wielu innych programów, nawet przez kilka godzin.

mecz piłki nożnej wyświetlany na ekranie

Niestety jednak telewizory dostępne na rynku nie są kalibrowane fabrycznie m.in. z powodu dodatkowych kosztów takiej regulacji, która podniosłaby docelową cenę urządzenia. Jeżeli więc decydujemy się kupić telewizor, często z wyższej półki, za który płacimy niemałe sumy pieniędzy, nie pozwólmy mu pracować na ustawieniach fabrycznych. Sprawiają one niestety, że nasze telewizory świecą w przypadkowy sposób, a odcienie bieli i szarości na wyświetlanym obrazie bywają często niebieskawe lub czerwonawe.

Dzięki profesjonalnej kalibracji telewizora mamy więc możliwość odpowiednio dostosować obraz – wyrównać skalę szarości i bieli, poprawić nasycenie czy zneutralizować barwę dominującą. Możemy również wyregulować sztuczne „polepszacze” takie jak „odcień skóry” czy „kontrast dynamiczny”. Warto podkreślić również, że efekt kalibracji najlepiej widoczny jest podczas oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości. Więcej informacji o zaletach kalibracji telewizora znajdziesz na: https://hdcinema.pl/kalibracja-telewizora/.

Czy można samodzielnie skalibrować swój telewizor?

Każdy telewizor posiada ustawienia pozwalające nam na zmianę trybu wyświetlania. Możemy więc na swoim TV poeksperymentować z opcją ustawień obrazu. Najczęściej znajdziemy ją na pilocie pod przyciskiem „Settings” (ustawienia) lub „Home” (ikonka domku). Wówczas wywołane zostanie menu ekranowe, gdzie należy znaleźć opcję „Ustawienia” lub „Konfiguracja”.

Każdy z proponowanych przez producenta trybów ma ustawiony współczynnik. Tryby te pozwolą nam m.in. na zmianę kontrastu, temperatury, nasycenia czy jasności. Niektóre modele odbiorników oferują również stworzenie własnego trybu. Pamiętajmy jednak, że opcje oferowane przez producenta mogą różnić się w zależności od modelu telewizora. Najczęściej spotykane to:

  • Tryb sport – odpowiednie nasycenie kolorów i duża płynność. Pozwala wyróżnić najważniejsze aspekty wyświetlanych rozgrywek sportowych.
  • Tryb standard – obraz jest ustawiony na średnim poziomie intensywności.
  • Tryb kino/film – czyli „jak to widział reżyser”. Ciepłe i stonowane barwy.
  • Tryb gracz – zmniejsza opóźnienie wysyłania obrazu z konsoli do wyświetlacza. Stworzony dla graczy.
  • Tryb ekologiczny – ogranicza zużycie energii. Jasność ekranu automatycznie dostosowuje się do oświetlenia panującego w pomieszczeniu.
  • Tryb dynamiczny – wysoki kontrast. Nieprzyjemny dla oczu, ale może sprawdzić się w bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach.
  • Tryb HDR – obecny w telewizorach, które obsługują technologię poszerzania palety kolorów i rozpiętości zakresu tonalnego. Dzięki niemu możemy uzyskać znacznie lepszy obraz, żywsze kolory i realistyczne szczegóły.
  • Tryb własny – w niektórych odbiornikach mamy możliwość stworzyć tryb własny dostosowany do indywidualnych preferencji.

mężczyzna trzymający w dłoni pilot do telewizora

Co więcej, możemy też spróbować dodatkowo ręcznie dostosować temperaturę kolorów, intensywność barw, ostrość, oraz jasność. Testując więc różne wersje ustawień, jesteśmy w stanie w pewnym stopniu samodzielnie skalibrować telewizor. Niestety jednak bez użycia kosztownych i profesjonalnych urządzeń nie uzyskamy idealnego obrazu oraz certyfikacji THX.

Profesjonalna kalibracja telewizora

Samodzielne ustawianie kontrastu, modyfikacje i zabawa dostępnymi opcjami nie zastąpi nam profesjonalnej kalibracji. Telewizory mają swoje ograniczenia, dlatego, jeżeli chcemy osiągnąć idealny obraz, fachowa kalibracja telewizora wykonana przez specjalistę będzie najlepszym rozwiązaniem.

Aby ustawić odpowiednie parametry sprzętu i osiągnąć jak najlepszy efekt, wykwalifikowany profesjonalista użyje specjalnych przyrządów pomiarowych, dzięki czemu wyłuska z naszego urządzenia jego maksymalne możliwości.

Kalibracja TV przy użyciu profesjonalnych sprzętów zaczyna się od szeregu dokładnych pomiarów, które pozwalają w następnej kolejności na idealne dostrojenie wszystkich parametrów. Czynności te przeprowadzane są w domu klienta i trwają od godziny do nawet kilku godzin, w zależności od indywidualnych wymagań.

Co więcej, odbiornik, z którego korzystamy, wystarczy skalibrować tylko raz. Nie wymaga się powtarzania tego procesu. Pamiętajmy też, że parametry urządzenia ustawia się w taki sposób, by nie naruszyć gwarancji producenta, dlatego decydując się na profesjonalną regulację, należy zapytać wykonawcę, czy posiada certyfikat potwierdzający kwalifikacje.

Podsumowanie

Nieskalibrowane telewizory wykorzystują domyślne ustawienia fabryczne. Powodują one niekiedy, że nasze ekrany i projektory wyświetlają obraz, który nie tylko męczy nasze oczy, ale także bywa np. prześwietlony, a odcienie bieli i szarości wyświetlane są jako czerwone lub niebieskie. Dzięki profesjonalnej kalibracji, przeprowadzonej przez certyfikowanego specjalistę, mamy możliwość poprawić nasycenie kolorów, wyrównać skalę szarości czy zneutralizować dominującą barwę. Odpowiednio dobrany zestaw ustawień sprawi więc, że będziemy cieszyć się obrazem tak identycznym, jak ten wyświetlany na monitorach w studiach w Hollywood!

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *