2019-11-25

Rodzaje frezów VHM i ich zastosowanie

Obróbka skrawaniem nie jest prostym zadaniem, dlatego też warto postawić na wysokiej jakości sprzęt i porządne frezy. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są rodzaje frezów VHM i gdzie można je wykorzystać.

Co warto wiedzieć?

Frezy VHM to nic innego jak popularne frezy pełnowęgliowe. Mowa tutaj oczywiście o niezawodnych narzędziach trzpieniowych, które wykonane są z wysokiej jakości węglika spiekanego. Frezy tego typu zaprojektowane zostały przede wszystkim do frezowania walcowego albo walcowo-czołowego. Ze względu na niezbyt dużą wydajność frezy VHM nie za bardzo nadają się do frezowania czołowego. Węglik spiekany jest dość drogim surowcem, dlatego też w sprzedaży znaleźć można głównie frezy o niewielkich rozmiarach średnicy (od 0,1 do 20 mm).

Czym jest węglik spiekany?

Węgliki spiekane wytwarzane są poprzez spiekanie różnorodnych metali (wolfram, tytan, kobalt, nikiel, wanad itp.). Węglik spiekany może pochwalić się dużą wytrzymałością na ścieranie, wytrzymałością na rozciąganie i wysoką twardością, dlatego też idealnie nadaje się do frezowania. Wielu producentów, aby dodatkowo zwiększyć wydajność frezów nakłada specjalne powłoki. Specjalne powłoki nie tylko zwiększają żywotność frezów, ale przede wszystkim znacząco zwiększają jakość obrabianej powierzchni.

Jakie frezy VHM warto wybrać?

Frezy VHM należy dobierać oczywiście do rodzaju obrabianego materiału. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie frezy 2 lub 3 ostrzowe, które wykorzystywane są głównie do obróbki zgrubnej albo średnio dokładnej. Frezy tego typu charakteryzują się nieco większymi rowkami wiórowymi. Dużym zainteresowaniem cieszą się także frezy z 4-8 ostrzami, które wykorzystywane są do obróbki średnio dokładnej albo wykańczającej. Większa liczba ostrzy bardzo pozytywnie wpływa na chropowatość obrabianych powierzchni.

Dobór odpowiedniej oprawki ma znaczenie

Decydując się na frezy VHM pamiętać należy o tym, aby dobrać do nich odpowiednie oprawki. Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę to, aby postawić na oprawki, które zagwarantują najmniejsze bicie narzędzia. Godne uwagi są nie tylko popularne oprawki ER, ale również oprawki termokurczliwe i niezawodne oprawki hydrauliczne. Przy twardszych materiałach warto postawić także na porządne chłodziwo, które nie tylko będzie chłodzić narzędzie, ale co najważniejsze pomoże w odprowadzaniu wiórów. Aby zapewnić sobie porządne chłodzenie warto postawić na specjalne emulsje, które należy oczywiście dobierać do rodzaju obrabianego materiału.

https://www.cnc-sklep.pl/

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *