Bezpieczniki polimerowe – czym są i do czego służą?
Bezpieczniki polimerowe zasadniczo są termistorami o dodatnim współczynniku temperaturowym – PTC. W przypadku tych elementów często spotkamy się też z nazwą polyswitch. Bezpieczniki polimerowe włącza się w szereg z zabezpieczanym układem jak zwykłe bezpieczniki. W przeciwieństwie do zwykłych bezpieczników bezpieczniki polimerowe nie odcinają napięcia zasilającego a jedynie ograniczają prąd pobierany przez układ, który chronią.
Po przekroczeniu prądu znamionowego płynącego przez bezpiecznik polimerowy następuje gwałtowny wzrost jego rezystancji, a tym samym ograniczenie prądu pobieranego przez chroniony układ.
W stanie tym wydzielana moc podtrzymuje temperaturę działania bezpiecznika. Po zmniejszeniu poboru prądu przez układ chroniony poniżej nominalnego termistor stygnie i ponownie przyjmuje wartość niskoomową. Możemy więc powiedzieć, że elementy te są bezpiecznikami wielokrotnego użytku.
W katalogach podawana jest wartość prądu, przy której bezpiecznik jest zawsze wyłączony i wartość prądu przy której bezpiecznik jest zawsze włączony dla temperatury otoczenia równej 25 stopni Celsjusza, różnica między tymi wartościami wynosi nawet 100 procent.
Rezystancja bezpiecznika polimerowego
Bezpieczniki polimerowe mają więc duży rozrzut prądu zadziałania. Rezystancja bezpiecznika w stanie nieaktywnym jest często na tyle duża, że należy uwzględnić ją podczas projektowania układu, np. bezpiecznik polimerowy o rozmiarze obudowy 1206, napięciu pracy do 30V i prądzie zadziałania 150mA ma typowo rezystancję na poziomie 1,5Ω a maksymalnie 6Ω.
Czas zadziałania wymienionego w przykładzie bezpiecznika (time to trip ) wynosi około 0,2s przy prądzie płynącym przez bezpiecznik 1A. Mniejsze prądy zwierane będą wydłużały czas, po którym bezpiecznik zadziała. W katalogach podawane jest dopuszczalne napięcie pracy i prąd płynący przez bezpiecznik polimerowy.
Dopuszczalne napięcie pracy bezpiecznika
Nieprzestrzeganie dopuszczalnego napięcia pracy bezpiecznika może uszkodzić go termicznie w wyniku przekroczenia dopuszczalnej mocy strat. Zakres prądów zadziałania bezpieczników polimerowych zmienia się w zależności od wykonania w zakresie od 100mA do 10A. Elementy te mogą również zabezpieczać przed nadmiernym wzrostem temperatury układu.