2021-09-07

Czym jest szafa Rack i jakie jest jej przeznaczenie?

Każda serwerownia, sieć teleinformatyczna, system bezpieczeństwa czy sieć telewizji przemysłowej musi być sprawnie zorganizowana, ponieważ tylko wtedy możliwe jest jej prawidłowe działanie, a w razie usterek lub konieczności podpięcia do niej nowych urządzeń technicy nie będą mieć problemów z dostępem do złączy. W tym celu żadna z tych sieci nie obejdzie się bez szafy Rack – dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć na temat tego elementu wyposażenia każdej sieci.

Szafa Rack – co to jest?

Szafa Rack to ustandaryzowane urządzenie, którego funkcją jest organizacja sprzętu informatycznego, czyli m.in., przechowywanie urządzeń sieciowych i serwerów, switchy, zasilaczy UPS i innych sprzętów, które mogą okazać się niezbędne w różnego rodzaju sieciach komputerowych lub teleinformatycznych.

Szafy Rack nazywane są również szafami krosowniczymi, serwerowymi lub teleinformatycznymi. Wykonane są zwykle ze stalowej blachy, mogą mieć przeszklone drzwi. Urządzenia te charakteryzują się ustandaryzowanymi parametrami, dlatego budowa szafy krosowniczej nigdy nie wiąże się z szukaniem kompatybilnych rozwiązań – masz pewność, że patch panele, półki rackowe, systemy chłodzenia i wentylacji oraz organizery przewodów zawsze będą pasować do szafy Rack, w której chcesz zorganizować sieć. Podobnie rzecz się ma ze sprzętem, który służy do mocowania elementów w szafie Rack. Należą do niego:

  • prowadnice,
  • szyny,
  • przepusty kablowe,
  • profile.

Dostępne rodzaje szaf rackowych

Możemy wyróżnić szafy rackowe stojące i wiszące. Różnią się od siebie konstrukcją, która wpływa również na ich zastosowanie.

Stojące szafy Rack

Jak sama nazwa wskazuje, stojące szafy Rack ustawione są na nóżkach lub kółkach, które umożliwiają ich łatwe transportowanie. Ten rodzaj szaf rackowych wykorzystuje się do budowy rozbudowanych sieci oraz takich, w których wykorzystuje się większe i cięższe urządzenia. Wynika to wprost z faktu, że wartości ich maksymalnego obciążenia są dość wysokie.

Wiszące szafy Rack

Mocowane są do ścian, dzięki czemu dobrze sprawdzają się w ciaśniejszych przestrzeniach, także tych mobilnych, np. w samolotach. Jako że ich maksymalne obciążenie najczęściej wynosi około 60 kg, przeznaczone są raczej do budowy mniejszych sieci teleinformatycznych. Możemy wyróżnić dwa różne rodzaje wiszących szaf Rack:

  • jednosekcyjne wiszące szafy Rack – dostęp do sprzętu możliwy jest wyłącznie od frontowej strony;
  • dwusekcyjne wiszące szafy Rack – dostęp do sprzętu możliwy jest także od tylnej strony, zawdzięczamy to zamontowanej na zawiasach przestrzeni, którą można odchylić.

Wszelkiego rodzaju szafy Rack oraz osprzęt i akcesoria znajdziesz, odwiedzając sklep KompleksMedia.

Korzyści z używania szaf Rack

Wykorzystanie szaf krosowniczych znacznie usprawnia stabilne funkcjonowanie sieci oraz ich techniczną obsługę, w razie konieczności naprawy usterek lub podłączenia nowych urządzeń do sieci. Dzięki ustandaryzowanym parametrom szafy Rack pozwalają znacznie łatwiej projektować pod względem ergonomicznym pomieszczenia, w których mają znajdować się wszystkie urządzenia wchodzące w skład danej sieci. Stąd też stały się one standardem, bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiaj budowę serwerowni, systemu bezpieczeństwa czy jakiejkolwiek innej sieci.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *