2022-02-23

Zasilanie LED 230V – sprawdź jak to działa

Tradycyjne żarówki, czy oprawy oświetleniowe były produktami, które zasilaliśmy bezpośrednio z sieci prądu 230V. Żarówki halogenowe w domu, czy te z gwintem Edisona do pracy wymagały standardowego prądu o napięciu 230V, ale inaczej jest już w przypadku nowoczesnego oświetlenia LED. Lampy LED, czy jak przyjęło się, żarówki Ledowe podłączamy bezpośrednio do instalacji 230V, ale ich źródło światła wcale nie jest przystosowane do pracy pod tak wysokim napięciem zasilającym. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jak to się stało, że oświetlenie LED możemy dziś podłączyć bezpośrednio do prądu 230V.

Zasilanie LED z 230V bez zasilacza

Masz w swoim domu halogen sufitowy, czyli po prostu oprawkę z żarówką LED? Jeszcze przed paroma laty, było to bardzo chętnie stosowane oświetlenie sufitowe w korytarzach, czy innych wnętrzach domowych. Najprawdopodobniej znajdziesz tam żarówkę GU10, czyli źródło światła, które podłączamy bezpośrednio do prądu 230V i nie wymaga ona żadnego zewnętrznego zasilacza. Dzieje się tak, ze względu na układ zasilający, w który została wyposażona każda żarówka LED. Jest on najczęściej ukryty w jej obudowie odprowadzającej ciepło, znajdującej się nad samym jej gwintem. To właśnie on odpowiada bezpośrednio za to, czy w świetle naszej żarówki uświadczymy efekt migotania, oraz ma również wpływ na jej żywotność. Najczęściej układ zasilający żarówki LED 230V ulega uszkodzeniu po długim okresie eksploatacji naszego oświetlenia. Pamiętajmy o tym, że żarówka LED to konstrukcja znacznie bardziej złożona od standardowych żarówek, a same diody LED nigdy nie będą w stanie pracować przy prądzie 230V (wtedy bardzo szybko je spalimy).

Podłączenie LED pod 230V w domowej instalacji

Najwyższa pora przyjrzeć się typowym oprawom oświetleniowym, czyli tym wyposażonym w zintegrowane źródło światła. Pierwszym produktem, który weźmiemy pod lupę, będzie lampa liniowa wisząca. Jest to najczęściej długa lampa, zwieszana z sufitu na zawiesiach, do której podłączamy przewód zasilający bezpośrednio z instalacji 230V. Nie uświadczymy tutaj żadnych zewnętrznych zasilaczy, ale to wcale nie oznacza, że w samej lampie ich nie ma. Najczęściej w przypadku tego typu opraw oświetleniowych zasilacz schowany jest w obudowie samej lampy i właśnie do niego podłączony jest przewód zasilający 230V. Następnie do samego układu zasilającego mamy podłączone PCB diodowe, które służy za źródło światła takiej lampy.

Następnym przykładem niech będą panele LED, czyli lampy najczęściej stosowane do oświetlenia biur i montowane w sufitach typu Armstrong. Ich bardzo cienka konstrukcja zazwyczaj uniemożliwia zastosowanie w nich wewnętrznego zasilacza, dlatego najczęściej w zestawie mają one zewnętrzny układ zasilający, który umożliwia podłączenie lampy do prądu 230V. Warto zwrócić uwagę tutaj również na jego parametry prądowe. Jest to najczęściej zasilacz stałoprądowy, o stałym prądzie i zmiennym napięciu, czyli inny niż w przypadku urządzeń zasilających najpopularniejsze dziś taśmy LED. W ich przypadku wykorzystujemy zasilacz stałonapięciowy, dopasowujący swoją moc do podłączonego obciążenia.

W przypadku instalacji oświetleniowych, opartej o bezpieczne i niskie napięcie zasilające, trzeba zwrócić uwagę również na schemat instalacji i możliwe spadki napięcia. Najlepiej można zaobserwować to w przypadku taśm LED. Najdłuższy odcinek taśmy LED 12V od miejsca podłączenia zasilacza nie może mieć więcej niż 5 metrów, natomiast w przypadku 24V 10 metrów. W przypadku dłuższych odcinków będziemy musieli je odpowiednio zasilić z innego lub tego samego zasilacza. W bardzo ciekawy sposób, problem spadków napięcia rozwiązał panel LED 120×60. Jest to dosyć duża lampa sufitowa, która ze względu na swoje gabaryty oraz wielkość zastosowanego źródła światła zasilana jest z dwóch odrębnych zasilaczy. Jeden uruchamia jedną połowę lampy, natomiast drugi, drugą połowę.

Jak podłączyć LED pod 230V?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak podłączyć produkty LED pod 230V. Warto przed instalacją każdej oprawy oświetleniowej zapoznać się z instrukcją obsługi, która określi nam czy dany produkt możemy podłączyć bezpośrednio do instalacji 230V, czy będzie to od nas wymagało zastosowania zewnętrznego zasilacza. Coraz szybciej rozwijająca się technologia LED sprawiła, że dziś do dyspozycji mamy wiele przeróżnych rozwiązań oświetleniowych, od tych zasilanych bateryjne, po te wymagające prądu o bezpiecznym napięciu 12V lub 24V, aż po te, które podłączymy bezpośrednio do prądu 230V.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *