2018-05-09

Czujniki ruchu – gdzie je zastosujemy?

Czujnik ruchu to akcesorium, którego zastosowanie wpłynie na nasz komfort oraz bezpieczeństwo na co dzień. Jeśli chcemy zainwestować w takie urządzenie, dokładnie przemyślmy parametry, które są nam potrzebne. Oto aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę!

Rola czujnika ruchu w instalacji alarmowej

Z czujnikami ruchu najczęściej spotykamy się w przypadku alarmów. Montując je przed drzwiami do domu czy mieszkania, sprawimy, że urządzenie od razu wykryje podejrzane poruszenie i włączy oświetlenie – już samo to powinno odstraszyć złodzieja i zniechęcić go do włamania. Możemy także podłączyć do niego kamerę – wtedy po wykryciu ruchu, urządzenie zacznie nagrywać poczynania ewentualnego złodzieja, co ułatwi jego późniejszą identyfikację.

Lampy z czujnikiem ruchu – czy warto?

Lampy z zintegrowanym czujnikiem ruchu stają się ostatnio coraz popularniejsze – stosuje się je zarówno w pomieszczeniach, jak i na terenie otaczającym dom. Czy warto? Oto najważniejsze korzyści wynikające z uzupełnienia oświetlenia o czujnik ruchu:

  • zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli na większą oszczędność energii elektrycznej, gdyż światło będzie włączane tylko, gdy ktoś pojawi się w pomieszczeniu;
  • zapewni nam to większy komfort – nie będziemy musieli szukać włącznika lampy, np. wchodząc do domu z ciężkimi zakupami;
  • montując go przed drzwiami wejściowymi, ułatwimy sobie trafienie kluczem po zmroku;
  • zapewni większe bezpieczeństwo podczas chodzenia po schodach – światło włączy się u góry i samoczynnie wyłączy na dole.

zastosowanie czujek ruchu

Gdzie jeszcze zastosujemy czujnik ruchu w gospodarstwie domowym? Doskonale sprawdzi się jako uzupełnienie systemu wentylacyjnego (np. w łazience) czy klimatyzacyjnego we wszystkich pomieszczeniach.

Dobry czujnik ruchu – czyli jaki?

Wybierając czujnik ruchu do domowego użytku, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego zasięg, czyli odległość, z jakiej czujnik „wykryje” ruch. Jeśli posesja wokół naszego domu jest dość spora, lepiej zainwestować w model o większym zasięgu (nawet do kilkudziesięciu metrów), który zapewni nam znacznie większe bezpieczeństwo. Jeśli czujnik ma zostać zamontowany na zewnątrz budynku, powinien wykazywać odporność na szkodliwe działanie czynników pogodowych, a w szczególności wilgoci – najlepsze będą modele z obudową typu IP44 lub więcej.

gdzie można zastosować czujkę ruchu

Przed zakupem tego urządzenia, zastanówmy się także nad tym, który jego typ najlepiej sprawdzi się w naszej sytuacji.

Do naszej dyspozycji są następujące rodzaje czujników ruchu:

  • czujniki pasywne – posiadają zintegrowany rejestrator promieniowania podczerwonego. Obwód jest zamykany na skutek pojawienia się w zasięgu obiektu o silniejszej emisji promieniowania niż średnia tła. Na ich niekorzyść działa to, że nie można regulować ich czułości;
  • czujniki aktywne – jest to grupa, która cieszy się obecnie największą popularnością. Duży wpływ na to ma fakt, że ich parametry pracy (a zwłaszcza czułość) można dowolnie regulować tak, by pasowała do warunków panujących w naszym domu czy jego otoczeniu. Dzięki temu czujnik ruchu będzie ignorować np. poruszenia zwierząt czy liści na wietrze, a wykryje ruch człowieka.
  • czujniki laserowe – w ich skład wchodzą nadajnik i odbiornik. Uruchamia się w momencie, gdy zostanie przerwana wiązka laserowa.

systemy zabezpieczeń KSK Lublin

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *