2018-08-07

Czym jest IP i czy warto mieć stały adres IP?

Każde urządzenie podłączone do sieci, podobnie zresztą jak każda strona internetowa, ma swój adres IP.

To unikatowy adres, który może być przyporządkowany w danym momencie tylko do jednego klienta sieci. Co właściwie oznacza IP, jakie ma on znaczenie i czy warto korzystać ze stałego adresu IP?

Adres IP – co to takiego?

IP identyfikuje klienta, który podłączony jest do sieci. Najłatwiej można to opisać przez analogię do naszego adresu. Na co dzień każdy z nas ma swój adres, który składa się z nazwy miasta i ulicy, natomiast w sieci każde urządzenie ma swój adres IP.

Istnieje kilka rodzajów protokołów adresów IP:

  • IPv4 – aktualnie najpopularniejszy. IP składa się z czterech liczb oddzielonych kropkami. Umożliwia to wygenerowanie ponad 4 miliardów kombinacji adresów, co w obecnych realiach korzystania z sieci nie jest wystarczające. Przypomnijmy, że samych internautów mamy na świecie około 4 miliardów, a każdy z nas w tym momencie dysponuje nawet kilkoma urządzeniami, które podłącza do sieci. Z czasem pojawił się problem tego, że adresów po prostu zaczęło brakować. Stąd rozpoczęto prace nad nowymi wersjami Internet Protocol.
  • IPv5 – protokół, który miał rozwiązać problemy z IPv4, jednak nie zdobył popularności. Jego zadaniem było rozszerzenie możliwości wersji czwartej. IPv5 nie miało zastąpić IPv4 – zakładano równoległą pracę obu. Numer 5 został wykorzystany do testowania Internet Stream Protocol, który według planów miał przenosić treści audio i wideo.
  • IPv6 – faktyczny następca IPv4 i tutaj możemy powiedzieć o prawdziwej rewolucji, ponieważ w tym przypadku można wygenerować 340 undecylionów adresów (jedynka i 66 zer). W grę wchodzą cyfry od 0 do 9 i litery od A do F. Czy to ostatecznie rozwiązuje problemy numerów IP? Teoretycznie tak. Z drugiej strony, kiedy wprowadzano IPv4 również pojawiały się głosy, że te ponad 4 miliardy numerów IP to wystarczająca liczba kombinacji.

Podział adresów IP

Adresy IP można podzielić na:

  • dynamiczne – przy każdym logowaniu się do sieci przydzielany jest nam nowy adres IP z puli aktualnie wolnych adresów;
  • statyczne – mamy stały adres IP przypisany do naszego urządzenia;
  • publiczne – adres, który otrzymujemy od naszego dostawcy internetu;
  • prywatne – adres IP pochodzący ze specjalnej puli, która nie jest dostępna publicznie.

Stałe czy zmienne IP?

Konkretne pule adresów IP przydzielane są dla danego kraju, a następnie są one dzielone pomiędzy poszczególnych dostawców internetu, od których taki adres uzyskujemy. W naszym kraju za koordynowanie kwestii związanych z podziałem numerów IP odpowiada Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, czyli popularny NASK. I tak dostawcy mogą nam zapewnić zmienny adres IP (dynamiczny) lub stały adres IP (statyczny). Z reguły firmy zapewniają adresy dynamiczne. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Tak naprawdę można powiedzieć, że stały adres IP jest potrzebny przede wszystkim bardziej zaawansowanym użytkownikom. Na pewno pierwszym minusem stałego IP jest możliwość zbanowania takiego adresu na danym serwerze. W wyniku tego użytkownik nie będzie mógł korzystać z danej usługi, łącząc się z zablokowanego IP. Oczywiście istnieją rozwiązania tego problemu, takie jak choćby wykorzystanie do połączenia programu VPN. W przypadku zmiennego IP za każdym razem otrzymujemy inne IP.

Stały adres IP to wiele plusów, które są szczególnie istotne w przypadku firm.

Taki adres jest potrzebny m.in. do:

  • połączenia sieci dwóch firm;
  • zapewniania możliwości dostępu do sieci pracownikom, którzy są poza firmą;
  • uruchomienia serwera poczty elektronicznej;
  • stworzenia serwera FTP dostępnego na zewnątrz.

Ile kosztuje stałe IP?

W ramach oferty internetu w UPC można wykupić stałe IP. Jest to usługa bardzo tania. Koszt miesięczny przez pierwsze 3 miesiące wynosi 5 zł/miesiąc, a później 10 zł miesięcznie. W przypadku 5 adresów promocja przez pierwsze 3 miesiące jest taka sama, a później opłata wynosi 40 zł miesięcznie.

Czy stałe IP jest mi potrzebne?

Stały adres IP jest niezbędny jedynie dla wybranej grupy, głównie zaawansowanych użytkowników. Jeśli rzeczywiście musimy go mieć, to nie będzie się wiązać ze szczególnym wydatkiem, chociaż wiele zależy od naszego dostawcy internetu.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *